Dursun Mirza'nın Yolu

CHP Genel Merkezİ  Bandırma Belediye Başkan Adayı olarak Tolga Tosun ismini  açıklamasından  bugüne kadar  Bandırma CHP örgütü adeta kaynayan kazana döndü.  Partide suyun ısınmasının nedeni 5 Yıl Başkan yardımcılığı 5 yılda Başkanlık görevini sürdüren Dursun Mirza'nın CHP Parti Meclisinin başkan adayı tercihini kabullenememesinden kaynaklanıyor.

Mirza   kendisinin yaklaşık 40 bin civarında partiye oy veren kitle, 2 bin civarında parti üyesi ve partiler dışında Bandırma halkı olmak üzere  diğer 3 aday isminden  daha fazla beğenilen tercih edilen ve seçimde desteklenecek  aday olduğuna dair inancına ve kendisini ikna eden kağıt üzerindeki rakamlara güveniyordu. Seçilecek aday kriterleri olarak bunların göze alınacağını var sayıyordu. Ama öyle olmadı. CHP dinamik örgütlü bir yapı . AKP gibi yukardan yazılan isime karşı itirazsız biat yok.

CHP'de tabanın asla rıza göstermediği,  kandırıkçı yarım yamalak demokratik yöntemle de olsa; Merkez Yürütme Kurulunda belirlenen  adaylar Parti Merkezine gönderilir orada oylama yapılır.  Dursun Mirza ismi  veriler doğrultusunda PM 'dosyası giden ilk isimdi. Ama sürpriz oldu. Sert itirazlar oldu ve Dursun Mirza nın ismi geri gönderildi. Bir hafta sonra PM sine gönderilen isim Tolga Tosun oldu ve yapılan oylamada  33-25 lik farkla kabul edilince aday olarak açıklandı. Dursun Mirza kendi lehine olan tüm kriterleri hiçe sayan MYK ve PM 'yi eleştirirken Başta Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın ve Fikret Şahin'e de tepki gösterdi.. Kendisine karşı kurulan  kumpasın içinde olduğu varsayımıyla  eski Başkan Sedat Pekel'e de yaptığı talihsiz açıklamayla hakkımı helal etmiyorum  ifadesini kullandı.

Dursun Mirza nın yolu neden böyle bir çıkmaz sokağa düştü?.

Dursun Mirza siyasi bir kimlikten öte arkadaşımdır. Ötesi dostumdur. Dolayısıyla bakış açım kuşkusuz objektif olmayacaktır. Düşüncemdir. Nitekim bana göre Dursun Mirza Bandırma'da bir Marka isimdir. Halkın sandık tercihlerinde başarıyla çıkma olasılığı en yüksek isimdir. Her ne kadar ciddiye alınmasa da anketlerin ortaya koyduğu sanal gerçek dışında Bandırma da çok farklı sınıfların kabulünü görmüş bir siyasi kimliktir. Mirza bunu bildiğinden dolayı CHP yi Bandırma'da ezici  yüksek farkla kazandıracak isim olarak  MYK nın PM nin de çok iyi bildiğini varsayarak bu kriterlerin yeteceğini  sanıyordu..Yanılgı burdan kaynaklandı. Güç zehirlenmesi de diyebilirim ki insani bir durumdur.

Bu nedenledir ki,4 ismin  yer aldığı  başkan adaylığı yarışında sonucu  sandık belirlesin tercihine sıcak bakmadı.Her zaman sandık olsun diye direten Mirza bu kez sessiz kaldı.

Tolga Tosun ve Metin Ok 'da sandığa karşı çıkmasa da tercihi Genel Merkezin takdirine bıraktı. İmza verip sandık isteyen tek isim Ozan Onur oldu..

Sadece Ozan Onur; üyelerin katılımıyla sandığa gidelim seçilen kazansın diye dilekçe verdi.. Adayların çoğunluğu sandık istemeyince iş Genel Merkez kulislerine ve rutin sürece havale edildi ve sonuç ilan edildi.

Bu aşamada aday tespiti kriterlerinde lobi ve hiziplerin devreye gireceği ve tüm adayların MYK ve PM de güvendiği isimlerin yer aldığı lobilerin çalışma yapacağı , icraattan hoşnutsuz olanların boş durmayacağı Ankara'yı ziyaret edeceği belliydi.

Sonuç olarak Dursun Mirza nın aday ismi açıklamasından sonra gösterdiği eleştirel tepki insani olarak doğru ama huysuzluk içeren açıklamaları siyasi teamüller açısından  yersiz ve sandık istemediği için haksızdır diye düşünüyorum. Mirza duygusal tepkilerini saklayamayan bir yapıdadır. Haksızlığa karşı tepkisini içine atmaz agresif yansımalarda bulunabilir. Ama sosyal medya gibi hayatımıza giren  mecralarda özellikle mücadele edilmesi gereken asıl rakibi çok mutlu edecek paylaşımların mezesi olmamaya özellikle dikkat etmek gerekirdi. Dursun Mirza'ya  sen büyüksün sen nerden aday olursan kazanırsın halk seni istiyor diyenler en büyük kötülüğü yaptıklarının ya farkında değil ya umurlarında değil. Ya da "Kral öldü yaşasın yeni kral" diye içten içe hesaplar yapan şark kurnazlarıdır.

Eğer aday sandıkla belirlenseydi her şey güllük gülistanlık olmayacaktı ,yine geçici küslükler yaşanacaktı.  Ama daha önceleri çokça yaşandığı gibi en kısa süre sonra el ele vererek kol kola girerek tüm adaylar hedefe kilitleneceklerdi. Çünkü Başarı gelirse  ancak ve ancak böyle gelir. 

Şimdi yapılması gereken de bu. Bandırma halkında karşılığı yüksek olan Dursun Mirza yok sayılamaz. Tolga Tosun 38 yaşında genç dinamik geleceğe umutla yürüyebileceğimiz  bir arkadaşımız ve yaşından daha genç gösterse de Mirza 63 yaşında ve yıllardır birlikteler.  Genel Merkezin gençlere yol açalım kriterleri aday  belirlenmesinde değerlendirmeye esas olabilir bilmiyoruz. Ama bunca net kriterlere rağmen ismi reddedilen Mirza'nın da mesnetsiz dedikodularla incitilen onuru uğradığı haksızlığı telafi edilmelidir. Madem Büyükşehir Belediyesine devredilen  Bandırma'ya birinci elden hizmet etmesi gereken birimler bizden alınmıştır . O zaman oraya da Büyükşehir yasasının hizmetleri tıkayan aksaklıklarına neşter, duygusal kırgınlıklara merhem olacak, seçilecek başkanlarla uyum içinde çalışacak bir tecrübeli isme mutlak ihtiyaç var.

Dursun Mirza nın Yolu'da bir ve birlik olmanın yoluyla böyle kesişir. Zira diğer seçenekler her türlü ihtimale açıktır.

MEHMET LEVENTOĞLU