İmdat Yanıyoruz!

İMDAT YANIYORUZ! 
    Yaşadığımız zor süreç içinde hepimizin güzel birşeyler duymaya, biraz gülümsemeye ihtiyacımız var. İnsanları birazıcık yaşadıkları sıkıntıdan uzaklaştırmak, biraz gülümsetmek amacıyla SAVRULİYE adlı bir karakter yaratıp hemen hemen hepimizin başından geçen komik anıları on bülümlük bir yazı dizisi olarak dostlarımla  paylaşmaya başladım. Sağolsunlar güzel tepkilerini hiç esirgemediler.
Ama ben, içinde bulunduğumuz şartlarda bu yazılarımı paylaşmaya utanıyorum. Ülkemdeki bütün duyarlı vatandaşların canı burnunda. Kabus  değil, korku filmi değil, rüya değil; gerçekten cayır cayır yanıyoruz. İnsan ister istemez düşünüyor: suçsa suç, günahsa günah! İtibardan tasarruf etmeyen güzel ülkemiz, acaba doğayı koruma ve insan sağlığını  konularında mı tasarruf etmeyi seçti.  Dünyanın gelişmiş ülkeleri RAMSET denilen uydu verili sistemlerle yangınlara erken müdahele edip zararın büyümesini engelliyor. Biz yangın söndürmede kullanılacak araç gereç ve ekipman eksiğimizi başımıza bu felaket gelince  duyup  öğreniyoruz. Şimdi uğradığımız zararı telafi etmek, bize kaç koruma ekipmanına, kaç yangın söndürme aracına mal olacak. Bu zararın kapatılması için kaç yıl gerek. Evinden ,yurdundan , yuvasından olan insanların yanında, diri diri kavrulan  hayvanların  vebalini kim ödeyecek? 
    Kırk sekiz saattir Türkiye'nin birçok ilinden yangın haberi gelmeye devam ediyor. Vatandaşlar kaç tane ilde yangın çıktığını araştırıyor. Bodrum, Manavgat, Marmaris, Didim, Körfez, Kocaeli gibi yerleşim yerlerinde çıkan yangınlardaki son durum merak ediliyor.  Son dakika yangın haberleri 48 saati aşkın süredir birbirini izliyor. Türkiye'nin 8 farklı ilinde peş peşe orman yangınları çıktı... Antalya, Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri, Muğla, Kütahya'da alevler canımızı-ciğerimizi yaktı. Manavgat'ta 3 Marmaris'te ise 1 kişi hayatını kaybetti.  Bu arada aynı çevrede birden fazla noktada olduğunu öğreniyoruz. Haberler gelmeye devam ediyor. En tepeden yangınların tamamen söndürülmesiyle ilgili emir çıkmış.  Umarım gerekli destek de gelir. Erdek Kapıdağ' da başlayan yangının erken müdahele ile söndürüldüğünü öğreniyoruz. Bu konuda emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi iletiyorum.   Yangınlar bazı bölgelerde kontrol altına alınırken bazı bölgelerde söndürme çalışmaları devam ediyor.
    Günümüzde dünya üzerinde 4 milyar hektar orman bulunmaktadır. Çeşitli nedenlerle 1950-1990 yılları arasında mevcut ormanların yarısı tahrip olmuş.
Ülkemizde de son 10 yıl içerisinde 12.000 hektar ormanımız yanarak yok olmuş.   Bütün dünya  arayış içinde. Gelişmiş dünya ülkeleri Ramset  denilen uydu verili sistemle yangınlara karşı önlem alıyor.  Biz var olan zenginliklerimizi koruyamazken uçuk projelere astronomik bütçeler ayırmayı planlıyoruz.
Günümüzde gelişen teknoloji ve bu teknolojinin orman yangınlarına karşı yoğun olarak kullanılmasına rağmen
orman yangınları hala büyük bir tehlike olarak duruyor. Yangınlarla savaşta bilim ve teknik insanoğlunun hizmetinde. Yeter ki; doğayı korumak önceliğimiz olsun. Gösteriş için yatırım yapmaktan vazgeçelim.  Yanan ormanlık alanlar asla imara açılmamalı tekrar ağaçlandırılmalı.  Doğayı ve vatanını seven her birey bu konuda destek vermelidir.
Özellikle son yıllarda afet düzeyindeki orman yangınlarına daha sık rastlanılır olması, bu durumun bir tesadüften
çok, yangınları yaratan faktörlerin büyümesi olarak değerlendiriliyor. Böyle düşününce durum daha da vahim bir hal alıyor.  
Türkiye'de 13 ilde yangın çıktı. Adana, Antalya, Kayseri, Kütahya, Mersin, Muğla, Osmaniye olmak üzere birçok ilde yangın meydana geldi. 20'den fazla noktada yangın çıktı. Kocaeli'nin Derince ilçesinde çıkan orman yangınında yaklaşık 30 dönüm alan zarar gördü. Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Samrık köyünde orman yangını çıktığı
Uzun zamandır devam eden pandeminin  açtığı yaranın üzerine; yurdun dört bir köşesinden gelen yangın haberleri tuz biber ekiyor. Yanıyoruz dostlar, sesimizi kimlere nasıl duyuralım.
   ULVİYE KARA AKCOŞ -BANDIRMA 30-07-2021