*NAKİYE ALTIPARMAK’IN ANISINA*

SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK! (İSTİYORUM) Fikret ÇAĞIN

Değerli okurlar bundan dört yıl önce, 2015 yılının Ocak ve Şubat aylarında Çevreye duyarlı bölge insanını tedirgin eden bir sanayi planından, projesinden söz ediliyordu.

Çanakkale, Balıkesir arası ERDEK körfezini de içine alan 1/100,000 ölçekli bu ağır sanayi planına karşı, Başta sayın Dr. Kadir DADAN’ın önderliğinde ERDEK KÖRFEZİ DAYANIŞMA PLATFORMU olmak üzere Bandırmada da değişik platformlarda ve Çevre derneklerinde planla doğrudan ilgili teknik anlamda uzman kişilerin ve çevreye duyarlı Bandırma’lıların zaman zaman bir araya gelerek, söz konusu plana karşı çözüm arayışlarında bulundukları günlerdi.

Bu anlamda 5 Şubat 2015 günü Bandırma Kristal Kafede Bandırmamız ve bölgemiz daha fazla çevre kirliliğini kaldıramaz düşüncesiyle bir avuç Çevre dostu ve gönüllüsü duyarlı insanlar, sayın Yavuz MISIRCI, Lütfi ÖZCAN, Mehmet LEVENTOĞLU, Ahmet GÖÇMEZ, Levent METİN ve (NAKİYE ALTIPARMAK)’tan oluşan bir çevre gurubu toplanıp, zaten yeterince kirletilmiş çevrenin, daha da kirletilerek nefes alınamaz, yaşanamaz duruma getirilmemesi için neler yapabiliriz konusunu görüşüyorlardı ve ben o toplantıda tanımıştım Nakiye ALTIPARMAK, KANDEMİR kardeşimizi.

Bu duyarlı İnsanların amaçları, Tarımı Toprağı, Suyu, Havası, Doğası ve tüm yaşam alanları çevre önlemsiz, plansız ve bilinçsiz sanayi yapılaşmalarıyla kirletilmiş, zehirlenmiş bir ortamda öncelikle neler yapılabilir’’di?.

Önce bölge halkını, sağlıklı yaşamak istiyorlarsa, yaşam haklarını savunmaları için plan hakkında bilgilendirmeyi öngörmüşlerdi.

12-13- Şubat 2015- günleri konu ile ilgili müzik dinletili, İMZA kampanyası.

14 Şubat Sevgililer günü münasebetiyle “ERDEK KÖRFEZİ Dayanışma Platformu’nun düzenleyeceği etkinliğe BANDIRMA—ERDEK el ele sloganıyla katılarak taçlandırmak, gibi bir dizi eylem planı kararı almışlardı.

Partiler ve sendikalar üstü, sadece bölge halkını ön planda tutan bir dayanışma sağlamak amacıyla yola çıkan bu çevre dostları, bölgemizde diğer Çevre dernek ve benzeri oluşumların da her daim yanlarında olacaklarını ifade ediyorlardı.

Çünkü onlar da temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyorlardı, tıpkı Anayasa’nın 56. Maddesinde “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” dediği gibi.

Ne acıdır ki, NAKİYE ALTIPARMAK kardeşimiz, henüz yaşamının baharındayken, geçtiğimiz yıl “Haziran 2018”de Çevre kirliliğinden beslenen, 21. Asrın belası olan KANSER’e yenik düşmüştür.

Yüreği Vatan, İnsan ve hayvan sevgisiyle dolu olan Çevre ve toplum yararına her türlü aktivitenin içinde mertçe ve cesaretle görev alıp uğraş veren bu değerli İnsana, sayın Seyfettin ERTEKİN’İN önderliğinde, BANDIRMA ŞİİR YOLCULARI, ERDEK KÖRFEZİ DAYANIŞMA PLATFORMU ve ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞU mensupları Bandırma BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİNDE bir *ANMA GECESİ* düzenlediler.

Şiir severlerin doldurduğu salonda, Kanser gerçeğini yürek burkan, duygu yüklü dizelerle ifade eden “kendi yazdığı” Gecenin İlk Şiirini, Şair Zeynep DEMİRCİ sundu.

Devamında ise Sendikacı Levent BALKIŞ’ın Nakiye ALTIPARMAK ile ilgili ve Dr. Kadir DADAN’ın İnsan yaşamı ve halen de güncelliğini yitirmeyen, ürkütücü bir Çevre sorunu olan ağır sanayi hakkındaki kısa konuşmalarının ardından, Şiirlerle devam eden gecede sayın Seyfettin ERTEKİN Bandırma şiir yolcuları ve Erdek KÜLTÜR &SANAT topluluğu mensupları yerel şairlerimizden.

Mehmet ÖZPAMUKÇU, Nurten AKMAN, Nüvit ERTEN, Nurten ÖZTÜRK, Haydar ERTEM, Lamiye IŞIK , Neriman ÇİÇEK ve Murat Güvenir de çeşitli ünlü şairlerin şiirlerinin yanı sıra Hasan Hüseyin KORKMAZGİL’in Şiirlerini de başarılı bir şekilde sunarlarken onlara sazıyla, A. Turgut GELEGEN eşlik ediyordu, ayrıca GELEGEN Üstadın sazı ve davudi ses tonuyla şiir okumaları da duygu yüklü ve muhteşemdi.

Biz de acılar paylaşıldıkça azalır gerçeğinden hareketle, Merhumeye Allah’tan Rahmet ve Mağfiret, Kederli ailesine ve sevenlerine Sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Esen kalınız…