Ne Zaman Dua Edilir?

Lütfen yanlış anlaşılmasın. Ben duaya karşı değilim. Çok zaman da dua ederim.

Dua etmem diyen insana da raslamadım. Çünkü çok kez gereklidir. Çünkü bazen yapacak başka bir şey yoktur. Çaresizlik adama her duayı öğretir.

Facebookta bir paylaşım vardı. Çoğunuzun gördüğünü düşünüyorum. AVM de yürüyen merdiven bozulmuş, hoca da merdivenin yanında dua ediyor. Hoca dua etti diye merdiven yürüyecek veya koşacak mı? Buna hocanın kendisi bile belki inanmıyor. Ama ne yapsın adam? Onu biliyor, onu yapıyor haklı olarak. İşin yetkilisi veya uzmanı değil ki; söksün merdivenin motor kısmını, elektrik arızası mı teknik bir sorun mu var anlasın, yapsın gereğini.!

**
Ben dua etmem diyen insan, şöyle sıkı bir deprem olsa; nasıl dili çözülür bilir misiniz? Vallahi mahallenin imamı onun kadar dua edemez. Niye? Çünkü deprem karşısında yapacağı fazla bir şey yoktur.
Ne kadar gariban, yoksul insan varsa hepsi dua eder. Bir ev sahibi olmak için dua eder, iş bulmak için dua eder, evlenmek için dua eder, sağlığına kavuşmak için dua eder. Parası olsa ev de alır araba da. İşi olsa, işini yaparken duaya fazla zaman ayıramaz. Kendine uygun eş bulsa; basar nikahı evlenir.

**

Hele yoksulun ciddi bir hastalığı varsa; dua etmesin de ne yapsın. Devlet hastaneleri en ciddi hastalığın radyojojik incelemeleri için altı ay sonraya randevu verecek. Adamın bekleyecek ömrü var mı bakalım. Özel hastaneye gitse; kol gibi faturayı kim ödeyecek? En ucuz çare duadadır. Hoca hastaya bakar; iyileşecek gibiyse başlar duaya. Allah da verir şifasını, hasta düzelir. Baktı gördü hastanın gözü toprağa bakıyor; bunu ben dua ile düzeltemem alın götürün doktora diyemez. Derse prestiji sarsılır, insanların ona güveni kalmaz. (Allah' dan ümit kesilmez.) der. Bunu anlayan anlar, beklenti düşer. Hoca cennetin yolunu gösterir! Bu noktada edilen dua, Allah' dan geleni kayıtsız şartsız kabul etmeyi içerir.

**
Zenginler hiç dua etmez demiyorum. Elde olanı tutmak için de dua edilir, nazarlardan korunmak içinde.. Ancak bu dua, garibanın duası gibi gözyaşına karışmaz. Parası varsa, iş aramaz, kendi işini kendi kurar. Parası olana eş zaten bulunur. Hastaysa gider özel hastaneye basar parayı, en iyi tedaviyi olur. Olmadı yurt dişina gider, hatta kendine hastane kurar, en iyi profösörleri, doçentleri, doktorları ayağına getirir. ...Çok para geldi mi dua azalır, şekli değişir. En büyük camilerde, en güzel hafızlar okur yedi sülalesi için zenginin. Fakir ona da dua eder (Allah kabul etsin.) diye. Tavuklu pilav dağıtılır, tatlı dağıtılır, bişi dağıtılır her köşe başında. Ayranlar içilir, bardak bardak buz gibi. Aş evleri bile kurulur.
Fakiri çok olan ülkenin dindarı bu yüzden çok olur... Okunan o dualar yüzü gözü hürmetine devlet ayakta kalır.
Ne diyelim? Allah iman Kur'an nasip etsin hepimize.AMİN!

ULVİYE KARA AKCOŞ7BANDIRMA/14-07-2020