Sarıkız'ın Bakışı

Bu yazıyı bir yıl evvel paylaşmışım face hatırlattı tekrarı gurupta paylaşayım dedim. 
Lütfen okuyunuz pişman olmazsınız.

Rahmetli anacığımın sarıkız adında bir "sığırı"! vardı, "ahırda"! besler sütünü sağar yağ peynir yoğurt yapar bize yedirirdi, haliylede böyle verimli bir nimete sahip olduğuna şükreder sarıkızı da çok severdi.

Sarıkızın davranışları tipik bir sığır!! davranışıydı, bazen kendini çok rahat sağdırır yada önüne ne konursa yerdi bazende huysuzluk eder süt vermez önüne konanı beğenmez yemez yada zor sağdırırdı kendini, anacığımında her iki durumdada sarıkıza olan tepkileri farklı olurdu, şöyleki. 
Sarıkızın davranışları olumluysa anam onu sever, tarar, temizler, severken de konuşur onu çok sevdiğini belli eden cümleler kurardı, aynı şekilde sarıkızın olumsuz davranışlarınada çok sert tepki gösterir, ona bağırır çağırır, hakaret eder öfkesini sarıkıza her türlü belli ederdi.
Ama.
Sarıkızın anacığımın olumlu yada olumsuz tepkilerine, sevmelerine hakaretlerine, taramalarına tartaklamalarına tepkisi netti.
Donuk bir surat, anlamsız bomboş bakışlar, hiç değişmeyen yüz hatları, hiç değişmeyen mimikler, kısaca sarıkızın anamın sevmelerine de nasihatlerine de hakaretlerine de bağırıp çağırmalarına da verdiği tepki tekti, boşuna anlatma hiç bir şey anlamadım anlayacağımda yok bakışı yani tam bir "sığır" bakışı.

Bunları niye yazdım.
Hiç etrafınızda birine bir şey izah etmeye çalışırken yukardakı sarıkız davranışıyla karşılaştığınız oluyormu.
Eğer olmuyorsa çok şanslısınız çünkü sizin çevrenizde hiç sarıkız yok.
Eğer karşılaşıyorsanız yanı karşınızdakinde yukardaki sarıkız davranışını seziyorsanız hiç üstelemeyin ona hiç bir şey anlatamazsınız, boşuna nasihat etmeyin, boşuna akıl vermeyin, boşuna bir şey öğretmeye kalkmayın çünkü karşınızdaki bir sarıkız yani bir "sığır".

CEVAT YILMAZ - 09-03-2019  ISTANBUL