Sevgililer Günü

Değerli okurlar, Bilindiği gibi 14 Şubat sevgililer gününün özü bir Hristiyan- Katolik inancıdır, Hikayesi uzundur, 14. Yüz yılda ortaya çıkan, önceleri Hristiyanlarca kutlanan, giderek tüm dünyaya yayılan bu efsane, zaman içinde biz Türklerde ve Türkiye’de de kutlanmaktadır.

Ancak, Türkiye’de insanlar, sevgililer gününü, Hristiyanlara benzemek için değil de daha ziyade, sevgiliye ya da sevdikleri eşe dosta, Anaya, Ataya sevgi sözcükleriyle yaklaşmak, onları mutlu etmek amaçlı kutlamaktadırlar.

Ayrıca bu özel gün, Ekonomik koşulların zorlaştığı bu kış ortasında mali piyasalardaki durgunluğu biraz olsun canlandırmasıyla da ticari çevrelerden teşvik ve destek görmektedir.

Bekar gençlerin sevgililerine en çok bu günde evlenme teklifi yaptıkları da bilinmektedir.

Sevgililer gününe özgü kutlama ve hediyeler, eskiden kartpostal günümüzde SMS (mesaj) Çiçek, Çikolata, ve Kişiye özel kırmızılar, ya da ağanın eli tutulmaz gönlünüzden ne kopuyorsa’dır.

Şubat ayının ortasından Mart ayının sonuna kadar olan süre, bir çok kuş türü ve bazı karasal hayvanların çiftleşme mevsimidir de, o nedenle bizler de bu günün anısını güzel duygu ve düşüncelerle değerlendirelim.

Kıskançlıktan, Hasetten, Kendini beğenmişlikten, Kibirden, Yağcılık ve yalakalıktan ve en önemlisi Sevgisizlikten uzak durup, Dünyaya, İnsana, hayvana, yaratılmış her şeye sevgiyle bakmasını bilelim, ki o zaman yaşamak için bir çok nedenimizin olduğunu görmüş olacağız.

Şükürler olsun ki Dünyanın bütün güzelliklerini sevgi ve muhabbetle yerleştirebileceğimiz kadar geniş yer vermiş yüreklerimize yaratan.

*Sevgiden uzak, Posalaşmış bir beden taşımak ne ağır zillet. *Öte Aleme kapalı bir RUH taşımak Nefs’e ne büyük ihanet. “ŞEYH EDEBALİ”.

Değerli okurlar, sevgiden uzak kalmayın, Severseniz Sevilir’siniz. “Sevgilim yok ki” demeye hakkımız yoktur, İllaki sevdiğimiz birileri vardır, ANA dır, ATA dır, “Gönüldaş” yoksa Kardaştır, yeğendir kuzendir, Yüreği yangın yeri olup yalnız

gezen değil, sevgiye değer bir şeye, bir yaratılmışa sahip olmaktır insana yakışan.

Ancak asıl mesele de, bir şeye sahip olmaktan çok, sahip olduğuna Layık olmaktır.

Herkes sevdiğine kavuşup mutlu mesut yaşayacak diye bir şey yok bu çetrefilli dünyada.

Bakınız, Varlığınla başlayan bir günün, yokluğunla bitmesine alışamadım, aklımda olduğunun yarısı kadar YANIMDA OLSAYDIN hiç sensiz kalmazdım demek isteyen şair Ersin Çorbacı *KEŞKE* isimli şiirinde *Yanımda olsaydın keşke diyerek gönül yangınını söndürmeye çalışmış.

“Aşk” Çok göreceli bir kavram olduğu gibi bir bilinemeyendir, bir muammadır da “AŞK,” kiminin vicdanına atılan taş, kiminin fakir gönlüne katılan Aş, kiminin de gözünden akıttığı Yaştır. “AŞK” acısı acılı Adana’dan, hatta İsot’tan da çok acıdır ama alınlara yazılan AŞK ları da yaşamak kutsalmış denir. (yazılmışsa yaşanacaktır)

14 Şubat Sevgililer gününüz kutlu olsun. SİZİ SEVİYORUM, daima sevgiyle kalın…