Su

İnsan, hayvan ve tüm bitkilerin canına can katan, hayat veren, bulunmadığı yerde yaşamanın mümkün olmadığı ABI-HAYAT  “SU”.

Herkesin bildiği gibi, sağlıklı yaşamın ön koşulu temiz ve nitelikli SU'dur insana gerekli olan.

Bunun böyle olduğunu gündeme getiren Bandırma Gerçek Gazetesi'nin internet sayfasında yazılarını zevkle okuduğumuz sayın Selma HAYAL hanımefendi 3 Temmuz 2020'de yayına verdiği “GERÇEKTEN SU İÇTİĞİNİZİ Mİ SANIYORSUNUZ?” başlıklı yazısında, iyi bir suyun niteliklerinden, pH değerlerinden, mineralinden, oksijeninden ve yararlarından anlaşılır biçimde kısaca söz etmiş ve nasıl sağlıklı bir su içilmesi gerektiğinin de tarifini vermişti.

Tarifi de kısaca şöyleydi. 2 litre suya yarım dilimlenmiş limon.

Yarım doğranmış salatalık, yarım çay kaşığı karbonat, bir tutam nane.

Ek olarak, maydanoz, çilek, dilimlenmiş yeşil elma veya elma sirkesi kullanabilirsiniz, ama cam sürahi veya şişede olmalı demiş.

İyi demiş. Kalemine sağlık.

Yazarın böyle bir yazıyı ve tarifi kaleme almış olmasını, günümüzde içme suyu olarak kullandığımız sular yönünden çok önemli çokda hoş ve güzel buldum. Belli ki o da birçok İnsanın, ne idüğü belli olamayan sulardan kaynaklanan, sağlık sorunu yaşadıklarını biliyor.

Bu su meselesi yıllarca hep aklımı kurcalar durur, çok kez yazmışımdır, bizleri yönetenler hiç su içmezler mi? İçtikleri suyun kalitesini hiç merak etmezler mi? diye.

**

İlçemizde yıllar önce, sokak çeşmelerinden tatlı Kapıdağı sularını içerdik. O çeşmeler tarih olunca halk tatlı su çeşmesine yönlendirildi ve bizler o suları yavaş yavaş kaybetmeye başladık ve kaybettik.

(Kapı dağın zirvesinde açıktan ve ilkel bir arıtma sistemiyle gelen o suların da pek sağlıklı olduğu söylenemezdi ya).

Sonra damacana sularına yönlendirildik, birkaç yıl önce o satılan damacana sularının birçok markası sağlıksız ve kirli bulundu, ama kapanan firma olmadı, satışa devam, “içer bu millet”!...

Söz konusu yazarın tarifini uygularız, mutfağımıza bir filtre aparatı monte ederiz, hiç değilse içme suyumuza sadece limon dilimleri katar öyle içeriz yada bunların hepsini birden yaparız, yeterli olur mu?.

Asla.

Olması gereken budur ama asla yetmez.

Çünkü sadece içme suyumuzu sağlıklı hale getirmek bir yere kadar.

Yerüstü sularımız o kadar ağır bir kirlilik altında ki, bütün göl, gölet ve derelerimizdeki sularda balık ve diğer canlılar yaşayamaz durumda.

Bu zehirli sularla sulanan tarım ürünleri gıdalar zinciriyle her gün soframıza geliyor ve bizler ister istemez bu kirlenmişlikten nasibimizi alıyoruz.

Elbette SUYUMUZA, EKMEĞİMİZE, yediğimize, içtiğimize dikkat edeceğiz ama nasıl ve nereye kadar,. Karşınızda yerüstü ve yer altı sularına hükmeden koskoca Devlet var. Sular sağlıktan öte RANT için kullanılırsa, “Akarsular, dereler HES lere kurban edilirse bireyin yapabileceği, ancak içeceği suyu sağlıklı halde kullanmaya çalışmak olabilir.

Adına 30 yıldır festival düzenlediğimiz “Uluslararası Bandırma kuş cennetinde ve kuş gölünde asayiş berkemal mi?...Susurluk çayından, Ziraatlı göletinden söz etmiyorum…

Sağlıkla kalınız…

NOT: Hasibe ZEYBEK Öğretmene ve eşine saygılarla.

Yay gibi eğri olursanız, Elde tutarlar sizi,

Ok gibi doğru olursanız uzağa atarlar sizi!......

“SİZ YİNE HER ZAMAN OLDUĞUNUZ GİBİ,

OK GİBİ DOĞRU OLUN”. MALUM

Ok gibi doğru olursanız menzile varırsınız,

Yay gibi eğri olursanız elde kalırsınız.

FİKRET ÇAĞIN- 15-07-2020