Trafikte Motosikletlileri Fark Edelim...

Son günler içinde, sürekli yapılan -uyarıcı trafik anonsu- dikkat çekiyor.

Slogan ise; “Trafikte motosikletleri görmemezlikten gelmeyin..!”

Duyarlı araç sürücülerinin bu yönde destekleri alınıyor, bazı motosiklet sürücüleriyse kural dışı kullanımlarıyla cadde ve sokaklarda tehlikeye neden oluyor. Yaşlı, genç ve çocuklarımızı korkutabiliyorlar. Böylesine süregelen, cadde ve sokaklarda yaşanan trafik karmaşasının yanı sıra, denetimler ceza kesilmesi yönündeki engeller sebebiyle hiçbir işe yaramıyor, yeterli şekilde yapılamıyor.

Yaşı küçük motosiklet kullanıcısı çocukların ise cezai sorumlulukları yerine getirilemiyor. İşte bu ve benzeri, engel yaratan sorunlar nedeniyle trafik denetimi yapan trafik polisinin karşısına çıkan en büyük engeller de sürüp gidiyor. 

Ne var ki, bilinçli ve spor amaçlı dahi olsa, duyarlı ve kuralcı motosiklet sürücüleri, bu olumsuzluklardan ayrı... Onlar, örnek davranışlarıyla takdir görüyor. Böylesine sportmen sürücüler ise, araç sürücüleri ve yayalardan rahatsız..! 

Motosikletleri hırçınca kullanan, kendini bilmezlerin de biraz dikkatli olması gerekir. Hepimiz bilmeliyiz ki; iki tekerlek üzerinde hareket edebilen bu araçlar, karşı taraftan gelecek ufak bir olumsuz davranış ile dengesini kaybedebilir, ardından ise ölümlü-yaralanmalı veya maddi hasarlı kazalara maruz kalabilirler... Kalıyorlar da..!

Unutmayın, çocukluk yıllarımızdan kalan hayal ve istekler, şimdi korku yaratıyor. Bu nedenle kask takmadan motora binmeyin. Sürücü veya yolcu olsanız dahi...

Madalyonun arka yüzünü de görmeliyiz. Pizzacılar, su taşıyıcılar ve nice acil ihtiyaçlar için hizmet verenler, küçük yaşlarda olup sürücü belgesi bulunmayanlar, hızlı ve dengesiz hareketleriyle birçok kazaya yol açıyor. 

Motosikletlerin üzerinden uçan, yaşı küçük çocuklar ve onlarda bırakılan izler ve acıklı halleri unutulmamalıdır. Denetimsiz bir ticari hayat ve ucuz çalışma şartları içindeler. Bunların araçları üzerinde, belirleyici ışık ve ikaz lambaları da fark edilemiyor. 

İşte trafikte böylesine olumsuzluklar yaşanırken ; tüm teknik donanımları ve eğitimli motor kullanıcılarının dahi yaşama tutunmaları için koruma tedbirleri yeterli değil. Ancak, onların çekinceleri karşıdan gelen veya onları geçmekte olan ağır vasıtalar, sorumsuz ve dikkatsiz sürücüler, kural korkusu olmayan yayalar ve daha niceleri...

Trafikte saygı ve kurallara uyum, motor sürücüsü için yemin niteliği taşır.

Onun içindir ki, Ben de ; merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri Derneği'nin hem yönetim kurulu üyesi hem de basın sözcüsü olarak ; ölümlü ve yaralamalı kazalara sebebiyet vermemek için ;

 " Lütfen ; motosikletleri fark edelim..." diyorum..

HALİS KAHRAMAN - BANDIRMA 12-08-2018