Turizmci Aybars Ozar " Bandırma Turizmden Neden Faydalanamıyor?

Merkezi Antalya’da bulunan turizm şirketi Welcome Tour & Travel’ın Kontrat Müdürü Bandırma'lı Turizmci Aybars Ozar, özellikle  yaz döneminde kent sakinlerinin de terkettiği  Bandırma'da  yerel yönetimlerin ve mülki idarelerin  yerel ekonomilere en büyük katkı sağlayan turizme olan ilgisizliğine tepki göstererek çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Ozar, Bandırma'nın gerek konumu, dünyada bir eşi daha olmayan 10 bin yıllık tarihiyle Daskleion Zerdüşt tapınağı ve Kyzikos un yer aldığı konumuyla tarihteki önemi ve 24 saat yaşayan bir kent olarak sosyal yaşantısı ile turizmden pay alabilecek bir şehir olduğunu fakat  sadece seçim dönemlerinde dile getirilen sonrasında günü kurtaracak popülist yatırımlardan turizme zaman ve kaynak aktarılamayarak kente ihanet edildiğini  ileri sürdü.

CAZİBE ALANLARI OLUŞTURULMALI

Bandırma’da ilgi çekecek alanların olmadığına işaret eden Ozar, ‘’ Konum olarak baktığımızda eşsiz bir lokasyondayız. Anadolu’dan Çanakkale’ye tura giden grupların %85 i Bandırma üzerinden gidiyor , bir çoğu konaklamalarını Bandırma’da ki otellerde yapıyor dinlenip Çanakkaleye doğru devam ediyorlar. Sene içerisinde onlarca spor kulübünü Bandırma’da misafir ediyoruz. İstanbul’a ulaşmak için milyonlarca insan memleketimize ayak basıyor . Turizmciler olarak tur serisi adını verdiğimiz Çinli ve Uzak Doğulu turistler dahi şu an Bandırma’da konaklama gerçekleştiriyor. Ticaret için gelen binlerce iş insanını ağırlıyoruz. Kapıdağ yarım adası binlerce ziyaretçi alıyor. Termal suya sahip bir bölgeyiz. Çeşitlilik çok fazla fakat burada 2 sorun var . Birincisi bunların hiç birinden haberdar değiliz. İkincisi dışarıda bu insanları çekecek cazibe merkezlerimiz yok. Bandırma olarak çok şey kaybediyoruz. Biz turizmciler olarak bunları anlatmaya , projeler sunmaya her zaman hazırız. Şehri yönetenler tarafından cazibe alanları oluşturulmalı.’’ İfadelerini kullandı.

BANDIRMA VAPURU NE OLDU ?

Daha önce Kent Konseyi Başkanlığı döneminde Selim Panç tarafından projelendirilerek gündeme getirilen Bandırma Vapuru müzesi konusunu hatırlatan Aybars Ozar, ‘’ Yıllar önce Kent Konseyi başkanı Sayın Dr. Selim Panç tarafından Bandırma’ya yapılacağı söylenen Bandırma Vapuru maketinden halen bir ses yok. Selim Bey şuan meclis üyesi yani siyaseten etkinliği devam ediyor. Bu konu hakkında ne düşünüyor merak ediyorum.’’ Dedi.

Bandırma Vapuru maketinin Samsunda yıl içerisinde milyonlarca insan tarafından ziyaret edildiğini söyleyen Ozar, ‘’ Aynı maketin Bandırma’ya da yapılması bir çok insanın burada biraz daha fazla zaman geçirmesini sağlayacaktır. Hem şehir hem esnaf bundan zarar değil fayda görür, bu bir cazibe alanıdır. Genç ve vizyon sahibi Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un bu konuya daha ciddi yaklaşacağını ve konuyu gündemine alacağını düşünüyorum, hobi bahçelerine harcanan parayla 3 vapur yapılırdı. ’’ ifadelerini kullandı.

FESTİVAL KENDİN ÇAL KENDİN OYNA HAVASINDA

Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Turizm Festivaline dikkat çeken Ozar, ‘’ Bu festival yıllardır bu isimle Bandırma meydanında çeşitli konserler ve 2-3 sergi söyleşi eşliğinde yapılır. Siz hiç bu festival ile ilgili bir görüntü ya  da haber metnini bir televizyon kanalında gördünüz mü ? Sanatçılar çuval dolusu parayı alır 3 -5 şarkı söyler , halkımız meydanı çekirdek kabuğu ile doldurur . Biz buna kültür ve turizm festivali deriz. Kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz. Ne kuş cennetine ne Bandırmaya bir faydası yok. ‘’ dedi. Ozar, ‘’ Kuş Cenneti ülkenin sayılı milli parklarından biri , festivalin formatında değişiklikler yapılmalı. Bölgeye daha çok dikkat çekilmeli , çeşitli ülkelerden halk oyunları ekipleri davet edilmeli hatta yarışmalı organizasyonlar olmalı, söyleşilerde siyasi aktörlerden ziyade turizm gezginlerine, blogger'lara , seyahat yazarlarına yer verilmeli. Bandırma isminin bu organizasyon ile ulusal basında yer alması sağlanmalı. Her sene turizm festivali düzenleyen fakat turizme bu kadar uzak ender şehirlerdeniz ‘’ dedi.

TURİZM ROTASI OLUŞTURABİLİRİZ

Bölgenin tek başına ziyaret edilmesi gereken güzelliklere sahip olduğuna işaret eden genç turizmci, ‘’ Anadolu’nun her hangi bir şehrinden yola çıkan bir vatandaşımız Çanakkaleye ulaşana kadar , sırasıyla Karacabey Longozu, Bandırma Kuş Cenneti, Bandırma Vapuru Müzesi- Son Kurşun Anıtı-Bandırma Müzesi, Erdek Kyzikos ‘u gezebilir. Termal tatil yapabilir. Hepsi yol ve güzergah üzerinde. Yapılması gereken tek şey kısa – orta ve uzun ölçekli eylem planı. Yurt dışında Bandırma’ya faydası olmayan şehirlerle kardeşlik yapmak yerine , Karacabey ile Çanakkale ile kardeş şehir olalım . Birlikte neler yapabiliriz, bölgeye daha fazla ziyaretçiyi nasıl çekebiliriz bunları konuşalım. Ortak projeler üretelim. ‘’ ifadelerini kullandı.

BANDIRMA GERÇEK - 15-07-2019 edit. M.LEVENTOĞLU