Yakup Tosun!

Yakup TOSUN!

Fikret ÇAĞIN.

Geçmişte öyle zamanlar olur ki, hayali cihana değer..

 Değerli okurlar bugün, bir zamanlar BANDIRMA’NIN KANAAT ÖNDERLERİNDEN mekanı cennet olsun rahmetli Yakup TOSUN dan söz etmek istedim.

 Bandırma’nın çok sevip saydığı, bir kişiliğe sahip olan Yakup TOSUN, halen BANDIRMA Belediye Başkanı olan sayın Tolga TOSUN’un dedesidir, Yakup amcanın oğlu Ruşen TOSUN’un oğlu olan Belediye Başkanımız Tolga Tosun ; babası ve dedesiyle ne kadar öğünse yeridir.

Çünkü Yakup TOSUN amca mali müşavirlere matematik dersleri verebilecek kapasite ve konumdaydı, adeta hesap uzmanı gibiydi. Hesap işlerinde çıkmaza girenlere ona gelir , yardımcı olur problemlerini çözerdi.  Rahmetlinin kendisi atılgan bir iş adamıydı, KÜNK, BÜZ, BRİKET GİBİ inşaat yan ürünlerini üreten tesislerinde "30-a 30" rengarenk "Çini" denilen yer karoları ve süpürgeliklerini üretiyordu. Kendisinden hoş sohbetlerle çokça alış veriş ettiğimi anımsıyorum.

Başkanın Babası olan Ruşen TOSUN'da boş adam değildir. 

"BUNLARA DEĞERMİYDİ" isimli zevkle okunabilir bir kitabı bulunan Ruşen TOSUN'da başarılı iş adamlığının yanında bu fani dünyaya yazılı bir eser bırakmış birisidir.

Geçmişte ürettikleriyle BANDIRMA halkına yıllarca hizmet veren bir dede ve bugün yine BANDIRMA halkına hizmet vermeye olağanüstü gayret gösteren bir Torun görüyorum.,.

Ne mutlu onlara ki; İnsanlar fanidir, eserleri bakidir, eserleriyle anılacaklardır. Tolga kardeşimden de malum zorluklara rağmen ,Bandırma'ya önemli eserler kazandıracağından kuşkum yok.  Allah(cc) muvaffak etsin şimdilik İlçemize ve ülkemize yararlı işler yapmayı kendilerine nasip etsin…

Rahmetli Yakup TOSUN amcanın ve oğlunun daha farklı özellikleri vardır mutlaka ama ben hem anılarımda  çokça yer alan ve  aklımın erdiği kadarını yazmaya çalıştım, varsa kusurumuz affola….Merhum dedeleri NUR içinde yatsınlar....

Esen kalınız…..

FİKRET ÇAĞIN / 16-07-2022/ BANDIRMA