Yapacak Bir Şey Yok" Mu?

Şu lanet olası korona günlerinde kime sorsak aynı yanıtı veriyor: “Ev hapsinde yaşayıp gidiyoruz işte, sıkıntıdan patlıyoruz; yapacak bir şey yok. Ne yapalım!”

Ve böylece  tembelliklerini   çaresizlik söylemleriyle perdelemek istiyorlar. Sanıyorlar ki ömürleri sonsuz uzunlukta. Yıllarının bir kısmını haylazlıkla harcasalar ne gam… Oysa hiç de öyle değil: Çoğu yarıdan  fazlasını tüketmiş yıllarının. Üstelik ham hayallerle kandırmış  kendini. Ne bir fidan dikmiş kırda bayırda, ne bir gönül almış, ne bir dost edinmiş. Selamlaşmamış  bile kimseyle. Kimse de canı istedikçe bu dünyaya tekrar tekrar geliş yok diye dostça uyarmamış. Bu dünyada dönüp dönüp yaşamak yok oysa. Burada ve şimdi ne kadar insanca yaşayabilirsek o kadar… Tekrarı yok, ikinci, üçüncü  turu yok.

Can sıkıntısından uflayıp puflayıp çevreye karamsarlık saçmak yerine  oturup bir şeyler okumak mümkün. En azından bulunduğunuz ortamda ille de kitap satın almak gerekmiyor. Halk kütüphanelerinde on binlerce, yüz binlerce kitap okuyucularını bekliyor. Kaldı ki kitaplar  artık çok pahalı şeyler değil. Sigara masrafınızı bundan sonra kitaba ayırırsanız bir yılda bile evinizde küçük bir kütüphaneniz olur. Böyle bir olay sizin de aile bireylerinizin de değişip gelişmesine neden olur. Kitap okurken sigara içmeyi de unutursunuz.  Hayali bile güzel değil mi?

Kitap okumaktan ve okutmaktan başka işler de yapabiliriz korona hapishanelerimizde: Bir miktar kağıt kalem alır,evimizde ki nesnelerin resimlerini çizebiliriz: Tencere tava, tabak, çanak, çaydanlık, bardak.. Çizimde ilerledikçe evimizdeki canlıların resimlerini de çizebiliriz. Fena mı olur? Böyle uğraşılara yer versek yaşamımız değişip güzelleşmez mi? Varsa tarlamızın, bahçemizin kenarına üç beş fidan dikmek ne güzel olur. Hatta geçici olarak saksılara dikmek bile mümkün.  Çevremize dikkatle bakıversek yalnızlıktan kıvranan birçok insan görürüz. Bu insanlarla ilgilenmek, bu dünyada yalnız  olmadıklarını hissettirmek iyi olmaz mı?

Sıkıntılarımıza teslim olmak,”Yapacak bir şey yok.” diyerek teslimiyet propagandası yapmak kimseye bir şey kazandırmaz. Kendimize güvenirsek sıkıntılardan  kurtulmanın birçok yolunu bulabiliriz. Yeter ki teslimiyet duygusuna yenilmeyelim. Çaresizlik duygusuna teslim olmayalım.

28-02-2021/GÖNEN/ KOCAPINAR NOTLARIM