Yeni Fark Ettim. Tatar Gözü..!?

YENİ FARK ETTİM!
Dünden beri gidip aynaya bakıyorum. Her bakışımda da gülesim geliyor. Hatta gülüyorum...Niye mi?

*

Dün bir arkadaşımın hastanede acil işi çıkmış. Üç yaşındaki torununu bırakacak yer bulamamış. (Bakar mısın?) diye sordu. Bakmaz olur muyum? Seve seve bakarım ama çocuk ben de durur mu? (Aaa! Durur çok uslu. Annesi Diyarbakır'daki asker eşini ziyarete gitti. On gündür bende. Hiç sorun yaşamadık.) deyince, cesaretim arttı.

*

Sude sırt çantasına oyuncaklarını doldurmuş bıcır bıcır konuşa konuşa geldi. Sarı kıvırcık saçlı mavi gözlü dünyalar güzeli bir evlat. Çocukları zaten severim de; bunu sevmemek mümkün değil. Arkadaşım giderken Sude'nin sevdiği yiyecekleri, oyunları söyledi.( Yalnız, canı sıkılınca dolapları karıştırmaya başlar. O zaman; bir şey söyleme sadece gözlerini patlat. Ondan çok korkar ve hemen bırakır. Biz öyle korkutuyoruz.) dedi. Eh kolaymış gerçekten. Ben işi gücü bıraktım. Birlikte oyun hamuru ile oynadık, denizdeki gemileri saydık, bebekleri giydirdik soyduk, masa hazırladık, topladık, resimler yaptık. Herşey harika; nasıl da özlemişim bir çocukla oynamayı.

*

Derken Sude mutfak çekmecelerini açmaya başladı. Kaşıkları, çatalları, peçeteleri çıkartıp çıkartıp yere koyuyor. Önce dikkatini başka yere çekmeye çalıştım. TV seyredelim dedim mesela. Çocuklar buna hiç hayır demezler. Sude' nin ilgisini çekmedi. Takı kutusunu karıştırmak da hoşunu gitmedi. Neyse ki onu dolaptan uzaklaştırmanın yolunu öğrenmişim. (Sude, gözlerime bakar mısın ? Dedim. Baktı... Gözlerimi patlattım. Baktı, gülümsedi.. Boşaltmaya devam. Allah Allah ! Gözlerimi daha çok açarak tekrarladım. Tekrarladım .. Yine gülümsedi, yine devam. Bu arada iki çekmece tamamen boşaldı.( Sude' ciğim sen benim gözlerime bakıyor musun?) Dedim.( Eveeet...) diye uzattı. Salonda ki dolaba başlamışti, ki anneanne geldi almaya.

*

Oturup birer kahve içtik. Çekmecelerin boşaldığını görünce neden gözlerimi patlatmadığımı sordu. (Valla patlattım ama. Hiç umursamadı.) dedim. Sude lafa karıştı. (Uvliye Teyze' nin gözleri patlamıyor ki!) Dedi. Arkadaşımla bakıştık. O kendini tutamadı, kıkır kıkır güldü. Ben de şimdi aynaya bakıp bakıp gülüyorum. Tatar gözü patlamıyor! Ne kadar zorlarsan zorla, gözkapağı yerinden kımıldanmıyor, gözler açılmıyor.

Yazık demek ki bu güne kadar kimseye göz belertememişim! 
ULVİYE KARA AKCOŞ - BANDIRMA - 17-03-2018