Berkan Kozan

İnciri ve Zeytini Düşün ! Tin Suresi (1)

Zeytin ağacının lanetinden korkun..  Nedir bu zeytin ağacı düşmanlığı. Ne yaptı bu zeytin ağacı düşman oldunuz katlettiniz katlediyorsunuz..Bin yıllardır yaratıcının insanlığa bahşettiği binbir deva ürün veren mübarek ağaca böyle hainlik..Yapmayın etmeyin üzülürsünüz.

Bin yılların kadim milletlerinin emanetinde bugüne kadar gelen ağaçları  yüzlerce yıllık iyiliği  ve güzelliği bir anda mahvetmek. Niye bir avuç para için.Batının  kendisi için gereken ağır sanayi ve kimyasal vahşet için  niçin  neden biz zeytinliklerimizi feda edelim.

Neden? EVET !

Neden ? EVET !

Gazetemiz köşe yazarlarından dueyen abilerim gerçekten düşüncelerine yönelik duruşlarını ifade etmeleri çok hoşuma gitti.

Yazılarını okudum düşüncelerine saygı duyuyorum. Onların bakışı farklı . Ben günlerdir her türlü  gazete televizyon izliyorum,sosyal medya curcunası ha keza.

. İnternetten değişecek Anayasa maddelerini de tek tek inceledim.

Bana göre de ; EVET daha mantıklı.

*

Bir Taşeron İşçisinden Fabrika ve Hastane Yollarında Düşünceler

Bu aralar fabrikada yoğun mesai var. Üretime aralıksız  devam ediliyor.
Ve ürettiğimiz cevherin yurtdışına satılarak ülkemize oldukça yüksek miktarda döviz kazandırması gururumuzu okşuyor.
Geçenlerde Hollanda sendromu yaşandı. Haksız işler yapıldı demokrasinin beşiği dediğimiz tüm dünyaya örnek ülkeler dediklerimizden kötü örnekler yaşadık

*.

Türkiye'de BOR'un Geleceği Ne Olmalı?

Bir taşaron işçisinin gözlüyle ;Eti Madenin özelleştirmesi doğru mu yanlış mı? 

Eti  Maden ülkemizin güzide kuruluşlarından Türkiye'nin önemli YÜZDELİ bir rezerve sahip olduğu bor madeni işletmeciliğinde tekel bir devlet kurumu.

Ve ben bu kurumda taşeron işçisiyim. Dolayısıyla çalıştığım ekmeğimi kazandığım bu kuruma gözümün feri gibi bakıyorum. Ekmek kapım sonuçta.

DEVLET İŞLETMESİ OLSA DA   TAŞARON SİSTEMİNİN EN AĞIR KOŞULLARINI DA YAŞASAK GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUM .

Bandırma'da Topal Çoban !Çatal Yapar Çatal Satar..!

Karlar düşer.. Düşer düşer ağlarım.
Düşer düşer kalkarım...
Eti Maden'de mesaimi bitirdim, şarkıyı mırıldanarak  aşağıya doğru yayan yürüyorum. Yanlış olmasın spor olsun diye yürüyorum.Afet günleri yerinden kıpırdayamayan HalkOtobüsleri ! çalışıyor!.Sıkıntı yok. Yerlerde afetten arta kalan kar birikintileri.
*
Bandırma ve çevresinde aşırı kar ve tipi yağışları yüzünden 4-5 gün çile yaşadık.

 Çöplük yanıyor.. Yerel yönetimler ! Seyrediyor !

 Çöplük yanıyor belediye seyrediyor !
Yağmur ve fırtınaya rağmen sürekli  yanan bir çöplük.

Tehlikeli gaz ve  duman bulutu hakim rüzgarlar etkisiyle Bandırma kent merkezine geldiğinde  her Bandırma'lı gibi  beni de etkiliyor. Nefes almakta zorluk çekiyorum. Vatandaşlar rahatsız. Çöplük alana yakın mahalleler risk altında 
Bu kış şartlarına  rağmen sıkışan  çöp(metan) gazı yüzünden yanan çöplük  havaların ısınmasıyla daha da aktifleşecekmiş gibi duruyor.

Balcı Çamlığı ve Bandırma'nın İmarcıları

 

Balcı Çamlığı ve Bandırma'nın İmarcıları

Yıllarda beridir atıl ve bakımsız bir durumda bekleyen General Balcı Çamlığı oılarak bilinen yeşil alan bildiğiniz gibi Bandırma Belediyesine devredildi.

Gittim gördüm ve kentimiz adına geç kalmış bu hizmeti gerçekleştirenlere şükran duydum.

**

Bir Çevre Teknikeri olarak inşaat işlerinden anlamam ama çevre açısından yarattığı olumsuzluklar herkes gibi beni de çok üzüyor.

Kapıdağ Dalyan'da denize girmenin hüznü..

 

Geçenlerde arkadaşlarla bir deniz sefası yapalım dedik. Malüm biz taşaron işçöileri olarak öyle aylara vuran bir tatil şansımız yok yıllık izin hak getire. Hafta sonları dinlenme vaktimizden cebimizdeki parayla orantılı kısa bir kaçamak. Erdek,Ocaklar,yakın yerler gidiyoruz.

 Bandırma'da yaşıyoruz .

Her tarafımız deniz..Yüzümüz denize dönük her daim.

Kapıdağı sürekli uzaktan uzaktan çağırıyor GELİN YAHU !

RSS - Berkan Kozan beslemesine abone olun.