Bandırma'da Ulaşım Çilesi ve Protestocular

Bandırma'da Ulaşım Çilesi ve Protestocular

Bandırma, Bandırma olalı böyle bir zulüm görmedi.

Bandırma İlçesi şehir içi ve dışı kamu ulaşımı kalitesiyle yerlerde sürünmekte. 

Bandırma'da şehir içi ulaşımının rahatlaması ve vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilmesi amacıyla trafiğe çıkarılan mini otobüslerde yaşanan sorunlar, hizmetten yararlanan kent halkını perişan ediyor.

Geçmiş dönem Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın, yerel seçimlerden kısa bir zaman önce, 565 milyonluk bir yatırımla şatafatlı törenlerle hizmete koyduğu 55 adet mini otobüs, Bandırma halkının çilesi oldu.

Tabi ki işin en ilginç yanlarından biri de Yücel Yılmaz döneminde bu araçlara tepki gösterenler, hatta imza toplayanlar oimuştu., Pazar yerlerinde, duraklarda protesto gösterileri yapanlar seçim sonrasında Balıkesir'de  yerel iktidar el değiştirince nedense bu kardeşlerimizde sessizliğe büründü.. Araçlar aynı araçlar, değişmedi ama işi siyasete döken protestocular meydandan yok oldu.

Halkın çilesi ise bitmedi! Katmerli devam ediyor. Özellikle kentin dış mahallerinde örneğin 100.yılda erken saatlerde işine gitmek isteyen emekçiler 45 dakika durakta beklediğini iddia ediyor. Bu nedenle patronlarla sürekli sorunlar yaşıyorlarmış. Gelen küçük araçlar zaten tıklım tıklımmış.
Evet, tek kapılı olan bu küçük araçlarda sıkıntılar biraz fazla . Öncelikle mini otobüslerin yolcu yoğunluğunun az olduğu hatlarda servise çıkması gerekir. Ayrıca aşırı yoğunluk olan Araştırma Hastanesi, Üniversite, Otogar, Altıyüz Evler, Adliye ve Yüzüncü Yıl gibi hatlarda büyük araçlar daha fazla servise çıkarılmalıdır. Özellikle Merkez duraktan kalkan araç saatlerinde düzenleme yapılıp duraklardaki yolcu birikmeleri önlenmeli, bu birikmeler nedeniyle otobüslerde yaşanan izdihamın önüne geçilmelidir.

Bir kere problem şurada!

Yaşlısı, genci, öğrencisi, kadını, erkeği ellerinde valizler, çantalar, pazar poşetleriyle mini araçlara inme binme mücadelesi verirken ciddi kargaşalar yaşanmakta. Araçların içleri sırt sırta, omuz omuza nefes alınamaz durumda olup, emekçi şoför arkadaşlar bunalmış vaziyette. Bir ellerinde direksiyon, diğer yanda koltuk arkasına monte edilen kart basma makinesini mi takip etsinler, vallahi işleri çok zor; her an boyun fıtığı olabilirler. Bir de vatandaşların araç içinde "Sen ineceksin, ben bineceğim" kavgalarını da unutmamak gerekir.
Bakın, genelde mini otobüslerde yaşanan sorunlar zaman geçtikçe çekilmez bir hal alıyor. Yaşayanlar bilir!  Derdimiz kimseye saldırmak değil, çözüme yardımcı olmak . Çünkü burada gözden kaçan en önemli konu, 15 koltuk kapasiteli araçlara ayakta kapasitenin çok üzerinde yolcu alınması. Baktığınızda yoğun saatlerde araç içlerinde 40-45'e yakın yolcu olduğu görülmekte.
Şimdi buradan ilgili tüm birimlere sormak istiyorum
: Yoğun yolcu trafiğinin olduğu mini otobüslerde, Allah korusun, hiç istemesek de olası bir kaza durumunda insanların başına nelerin geleceğini tahmin edebilir misiniz? Ben düşünmek bile istemiyorum. Peki böyle bir olay yaşarsak sorumlular, suçlular kimler olacak? Alınmayan tedbirlerin hesabını kimler verecek? İnanın, kimse hesap veremez. Onun için burada en büyük görev Balıkesir Büyükşehir'in yeni Başkanı Sayın Ahmet Akın ve Ulaşım A.Ş. yetkililerine düşüyor . Bandırma'nın özelleştirilmeyle başlayan çektiği bu çileye el birliği işbirliğiyle acil çözümler bulunması gerekiyor. Bizden uyarması. Yarınlar çok geç olabilir.

03-07-2024 /BANDIRMA /Serhat Ozar