Gazetecileri Zarfladınız!.

GAZETECİLERİ ZARFLADINIZ ! YARGISIZ İNFAZ YAPMAYIN DİYORSUNUZ!
22 Mayıs ta Marmara OSB, Yönetim Kurulu Başkanı Menderes AKAR yönetiminde, 10 yıllık gözlerden uzak geçmişinizi telafi için, bir genel Basın Toplantısı yapmıştı. Bendeniz de o toplantıda, Bandırma sınırları içinde  fabrikalar kenti kuruyorsunuz, bizi karşılayanlar ve karşımızda oturanlar içinde 1 Bandırmalı neden yok.! OSB BANDIRMADIR/ BANDIRMA OSB' dir, önce bizimle "özdeşleşin" diyerek, tepkimi dile getirmiştim. Bu tepkimi de, daha sonra yazdığım yazılarda... gerektiği şekilde arz ve izah etmiştim. 
1. Yazım : https://www.haberasi.com/marmara-osb-basin-bulusmasi/?fbclid=IwZXh0bgNhZ...   HABERASİ / NOGAYTÜRK
2. Yazım : https://www.gercekbandirma.com/marmara-osb-ufuk-acma-dersi  GERÇEK/NOGAYTÜRK   
TOPLANTI VİDEOSU ; https://fb.watch/sfUAmHrmJ9/https://fb.watch/sfUFPiE4Th/   
İlgilenen arkadaşlarımın, toplantı videosunu izleyip, yazılarımı okuması halinde, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklarını umuyorum.
7 Haziranda da, (şimdi benim sorularım ve yazılarım için yapıldığı anlaşılan...) OSB de ama MRM PROJE Şirketinin tesislerinde, bir Basın Toplantısı daha yapıldı. Yine davetliydim ve icabet ettim. Bu sefer toplantıyı yapan, OSB Yönetimi değildi. OSB ANA MÜTEAHHİDİ olarak ilk toplantıda bize tanıtılan sayın Resul RENÇBER, bu toplantıyı tertip etmiş. OSB Adına değil, kendisi adına konuştu, şirketleri adına konuştu.  Özellikle benim yazılarımda, Bandırmalılara iş verilmediğini iddia etmemden ötürü, YARGISIZ İNFAZ yaptığımı iddia ederek... toplantıyı açtılar. 
Basın Toplantısını tertip eden ve açıklamaları yapan Sayın Resul RENÇBER : anlattığından anladığımız kadarı ile ; 1 i İstanbul da, 3 ü Bandırma da... 4 Şirketin patronu ve OSB Alanında kurulumu devam eden Savunma Sanayiine çalışacak bir Fabrikasının hazırlığı da, inşaası da devam ediyor.  Sahada kurulu, Bandırma piyasasına da beton satan, OSB de ki gerçekleşecek inşaatların tüm betonunu da karşılayacak gibi görünen MARMARA BETON Fabrikasının ve MRM Proje Şirketlerinin de sahibi. ( İşbu BETON Fabrikasının yeri ile ilgili Çevre Bakanlığı izin ve onayı yok, OSB nin kendi içindeki yapılanma hakkı Bakanlıkça yönetime verildiği için, bu imtiyazla... yeri konusuna itirazlar subuta ermemiş ve faailiyete geçirilmiş bir BETON FABRİKASI. Yasal olarak, OSB ye ait BETON ihtiyacına karşılık verecekken, dış piyasaya da beton satışı yapması yüzünden, mevcut Beton Fabrikalarının bu konuda şikayeti var. Sorunu, DEVLET çözecek tabi.)   Kendi deyimiyle Marmara OSB Bünyesindeki 100 kişiden biri. 99 tane daha patronlar varmış demek oluyor. Kardeşi, Ramazan RENÇBER ile de tanıştık. Bizi ağırladığı odasında,  arkasında asılı Osmanlı Arması... dikkat çekiciydi !
Gazetecilerin yemeklenmesi artık adetten oldu ya, mükellef bir kahvaltı hazırlamışlar, yemekhaneye geçtik ve kahvaltılarımızı yaptık. Şirketin veya şirketlerin patronu, aynı zamanda  OSB de inşaat işlerinin Ana Müteahhidi... Yanındaki Poje müdürü Yüksek Mimar Kemal  ÇEVİK ile, basın açıklamalarını yaptılar. 
"YARGISIZ İNFAZ yapıyorsunuz ! biz Bandırma ya geldik tamam ama... Bandırmalıları da çalıştırıyoruz" diyerek, 7-8 Bandırmalı veya Bandırma da oturan çalışanlarını, bize takdim ettiler. Amenna ! Ben oradaki devasa yapılanmanın içinde, 1 tek Bandırmalı çalıştırılmıyor iddiasında bulunmadım ki. Önce orada anlaşalım. Ben OSB de 171 Fabrika kurulumunun, Bandırma ve Güney Marmara'da henüz bir iş hareketliliği, yaratmadığını söyledim.  Bandırmalı olup, sayın Resul Rençber Şirketlerinin bünyesinde, çalışanlar adına, çalışanların içindeki Bandırmalılar oranını bilmesem de, öncelikle sevindiğimi belirteyim. Ben, onların orada çalışıyor olmasından sadece memnuniyet duyarım ve duydum. Ama yargısız infaz da yapmadığımı... sanırım açıklamam gerekecek.
Bandırma ya bir FABRİKALAR KENTİ kuruluyor arkadaş ! Karşı çıkmamızın bir manası yok. Ama madem Bandırma ya kuruluyor, bu fabrikaların yaratacağı bütün kirliliği, bütün olumsuzlukları madem önce Bandırmalılar yaşayacak. O zaman, cefayı çekecek Bandırmalıların, sefayı sürecek patronlardan, adil olmalarını isteme hakkı var. Bu tesislerin ekonomik hareketliliğinde, önce BANDIRMALILAR OLACAK arkadaş, önce Güney Marmara halkı esnafı zanaatkarı da olacak. Şimdilik ; bize biçtiğiniz kaftanı beğenmedik, biliniz diyoruz !
Kuracağınız fabrikaların beton ihtiyacını karşılamayı, kendi içinizde planlamışsınız, kuracağınız yapıların plan-proje-mimari işlerini de, kendi içinizde planlamışsınız. Sanırsanız, Bandırma da BETON Fabrikası yok ! Sanırsanız...Bandırma da mimar-mühendis yok ? Haaa benim bu dediklerimi Mimarlar Mühendisler Odası demesi lazım, Ticaret Odası da demesi lazım tabii.  Arkadaş biz bostan korkuluğumuyuz. Ama onlar demediği kendi kendilerine plaket vermekle eğlendiği  için, üyelerini bile bu konularda bilgilendirmediği için, bunları demek, bana düşüyor nedense.
Bazı gerçeklere parmak basıyorum diye .. Düşmanlıkları ben yaşayayım, sizler kıyısından köşesinden, oda başkanıyım yöneticisiyim diye, nasılsa kaymağını yersiniz ! Yani kabahat sadece OSB Yönetiminde değil, OSB ile ilgili bizi bilgilendirmeyen Vali de, Kaymakamda, Belediye Başkanlarında, Belediye Meclis üyelerinde,  Milletvekillerinde, Siyasi Parti Başkanlarında, adı STK olan, bütün kurumlarda... 
OSB Yönetimine de çağrımdır. Utandırın bizim odaları ve stk ları, gelin Bandırma da, halka açık bir tanıtım paneli yapın ! 100 Şirketiniz kim ? Kimsiniz, nesiniz millet görsün, millet bilsin !
MARMARA OSB nin patronajı kim ? Katılımcı 100 şirket kim ? Burada nasıl bir ekonomik sosyal hareketlilik ve dönüşüm yaşanacak ? Bandırma Halkı bilsin. Yetkili bilen bizimkiler, bu konuda ketum ! Adeta  para kazanmak bize yakışır arkadaş diyen, sivil-resmi-siyasi yöneticilerimiz var. Haaa biraz da doğru, PARA onlara yakışıyor ! Hiltonlarda viskiyi kim içecek ? 4x4 lere kimler binecek ! Avrupa turlarına kimler gidecek yoksa ? İşbu akıllı zevat değil mi ? Burjuva böyle yaratılır !  Ama bu yaptığınız, Türk toplumuna ihanettir ve sizin bu ihanetinizi de teşhir edecek, benim gibi birileri de, nasılsa olacaktır. Akıllı zevatsınız ya, bence gerçekten akıllı olun lütfen !
Gördüğünüz gibi, işbu 1/100.000 ve 1/50.000 ÇD Planları çerçevesinde, Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas OSB  çerçevesinde..., yarın yapılacak 1/5.000 lik ve 1/1000 lik planlarla Güney Marmara yı, Marmara Denizini, akarsu ve göllerimizi, ormanlarımızı, dağlarımızı, tarımımızı, hayvancılığımızı bilumum canlı yaşamımızı etkileyecek plan ve projeleriniz, yatırım ve yaptırımlarınız var... Oraya, kendinizi korumak için önce Jandarma Karakolunu kuruyorsunuz ama ; Halkı yok sayıyorsunuz ! Bence, bir silkelenin ve kendinize gelin arkadaş ve yaşadığınız yerde, yalnız olduğunuzu, sakın düşünmeyin derim naçizane ! 
10 sene sonra yalnız olmadığınız aklınıza gelmiş olmalı ki ; 1 basın toplantısını nihayet yaptınız. 1 de savunma basın toplantınızı, şimdi yaptınız ! Amenna !
GELELİM ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ YERE !
7 Hazirandaki kahvaltılı basın toplantısı biterken, patron Resul Rençber, yanyana oturan gazetecilerimiz Önder Balıkçı ve Zeki Karadeniz e dönerek, Zeki Bey sizi odama bekliyorum dedi mi dedi ! Dışarıya çıktık, toplu resim çekinmek faslı vardı. MRM Proje Müdürü sayın Kemal ÇEVİK beni yanına davet etti. Resim çeken gazeteciler benim orada olmamı kanıksadı ve RESİM ÇEKMİYORUZ, RAMAZAN NARİN in orda ne işi var diye tepki gösterdiler ve ben de o kareden çıktım mı ? Çıktım. 
Resim faslı bitti ve ÖB ile ZK, elbette Patronun odasına gittiler. Biz de dışarıda çay-sigara oyalanıyoruz... Döneceğiz Bandırma ya... 15-20 dakika sonra yetkililer geldi ve biz gazetecileri Genel Müdürün odasına davet ettiler tekrar. Ben, bir veda çay faslı bekliyorum...
Aaaaa o da ne, Müdürümüz kucağında bir sürü (içi banknot dolu) diplomat zarfla odaya girdi ve oturan veya ayaktaki bizlere, DİPLOMAT ZARFLARI uzatıp, takdim etmeye başladı. HAKARET Tİ ! 
Sıra bana gelince ; Bu ne dedim ? “Bayram harçlığı sayın, bayram yakın, daha geniş bir toplantı yapacaktık aceleye geldi, bugüne bunu da sıkıştırdık !” gibi açıklamalar yaptılar. Ve ben şiddetle bu oldubittiyi red ettim. Ama onurumuzla oynandı ve patronlarca satın alınan, yemlenen, zarflanan gazetecilerin tescili oldu. Alanlar aldı, almayanlar almadı. 

İşverenler bayram kutlaması yapabilir. Zaten gazeteciliğin olmazsa olmazı gelir kaynağı budur. Devlet gazetecisin diye kimseye  para vermiyor. Ama gazeteciler aç diye böyle aşağılık durumlara düşürülmemeli.
Gazeteci geçinen arkadaşlarımızda bu usulü kendilerine reva görmemeli bu üzücü duruma düşmemeli. Zarfla ilan mı verilir. Kurumlarla iletişimin bir yolu vardır. 

Almayanlar için formül geliştirildi hemen. Şirketimizin BAYRAM KUTLAMASI İLANLARINI yayınlarsınız ve fatura getirirsiniz ! Ve bu organizasyon ile bu tuzaklamayı patronlarla birlikte yapan gazeteciler, watsaptan şirketin fatura adresini, birbirleri ile hemen paylaştılar. İlk içeri girenler bunun hesabını yapmışlar, yandaşlarına bu fatura adreslerini hemen watsaptan göndermişler. Ama zarf dağıtımı esnasında, patronun yanına gidenler,  odada yoktu ? Bunu da bilelim. Kurnazlar ya, zarf alma enstantanesine onlar girmediler. Muhtemelen, ZARFLAMANIN video ve kamera kısmını hallediyordular. 
Patronun Odasına gidenler açıklamaz belki de, öncelikle şirketin ; zarflama için kaç para dağıttığını, kimlerin ne kadar fatura kestiğini, faturalı-faturasız kimlere kaç para verdiğini, niçin verdiğini,  öğrenmek isteriz !  Bandırma kamuoyununda bunları bilmek hakkı ! Bu tuzaklamayı niçin yaptınız arkadaş !  Haaa para sizin, akıl sizin, karışamayız paranızı nereye nasıl harcayacağınıza da, etik olmak, ahlaklı olmak da bizim arkadaş ! Zarflama videonuz, elinizde güzel koz olacaktı değil mi ?  
Yani günün sonunda ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ yer... gündeme hiç yakışmadı arkadaş. Millete para dağıtacaksanız, ilk çağırdıklarınız gibi çağırın odanıza tek tek, kameraya çekmeden onlara paraları verebilirdiniz ! Niçin diyenler olursa, onu da açıklardınız ! İstediğinize 500 lira, istediğinize 5 bin. GAZETECİLERE ham a ait isimli özel zarflar sunabilirsiniz mesela ;  bu sizin özeliniz olur ona bişey diyemezdik de, işbu genel dağıtımı hangi akıl size söyledi ise fecaat olmuş ? Bandırmalı gazeteciler nasılsa AÇ, red etmezler diye mi düşündünüz ? TONGAYA düşenleri de, yandaş gazetecileriniz ile beraber... bir daha sakın ha... aleyhte yazıp çizme, diplomat zarflarınız ortaya çıkar diye, siz mi tehdit edecektiniz ? Yandaş gazetecileriniz mi, tehdit edecekti ?  
Bu gayri ahlaki ve etik olmayan davranışınızdan dolayı ; patronajı da, onlarla akıl veren işbirlikçi sözde yandaş gazetecilerinizi de kınıyorum arkadaş. Yandaşlarınızla birlikte çıkıp özür dileyin ve parasını verip bu özür mesajlarınızı ulusal yerel basında yayınlatınız !  Paranın satın alamayacağı kişiler, paranın satın alamayacağı ahlaki değerler olabileceğini, nasıl hesap etmezsiniz ? Minareyi çaldınız iyi güzel de, kılıf uyduramadınız ve minare açıkta kaldı, farkında mısınız ? Nereye.......?
Benim üzüldüğüm ; vahşi kapitalizm kendince doğru olanı yapıyor. Yerel basını susturayım, aleyhte yazı çiziler olmasın diye, bu zarflama olayını programlamış olabilirsiniz. Ya peki gazeteciyim diye geçinip zarfları içerde hazırlayanlara, getirip herkesin içinde herkese dağıtıldığında sesini çıkarmayanlara, BEN ALIRIM ARKADAŞ ! diyenlere ne demeli ! Onu da, ben bilmiyorum. Gazetecilik adına o arkadaşlar adına düşürüldükleri duruma çok çok üzgünüm..
Olayın üzerinden bu kadar zaman geçti, ne gazetecilerden, ne patronlardan, ne gazeteci derneklerinden... TIK YOK !  Arkadaş ;  alırsınız almasına da, seçim döneminde gazetecilere dağıtılan milyonlarca liraları da aldınız da...karşılığında gerçekleri yazmadınız hiç yazmadınız , bu halk bundan sonra sizin, kamu yararı gözeten haber ve yorum yaptığınızı, kabul eder mi ? 
Ben, olay mahallinden ofisime geldiğim gibi, kendi sosyal medya sayfamdan bu okuduğunuz yazıyı yazacağımı, dramı ortaya koyacağımı yazmıştım. Tepkimi orda da, ofisimde de ortaya koymuştum. Bu yazımı, sürpriz saymayın ! Kapitalizmin bu taktiklerini, tahmin edebiliyorum ve onları fazla da kınamıyorum. Onlar gereğini yapıyor. Kapitalistler, paranızı dilediğiniz gibi tasarruf edin, nasılsa sonuçlarına katlanacaksınız ! 

Ben ; profesyonel, prim-maaş-para alan bir gazete-ci değil, eli kalem tutan, amatör bir vatansever... yorumcu köşe yazarıyım sadece. Görüleceği gibi, YARGISIZ İNFAZ falan yapmıyor, bizzat yargılıyorum. Bandırma ve Bandırmalıları yok sayan, bütün faaliyetleriniz eleştirilecektir ! 

Gazeteciliği meslek olarak veya hobi olarak veya yoluna çıkmak olarak icra edenlere, son sözüm olsun ! Lütfen kaleminizi satmayın ! Kalemini kiralayanlar, kalemini satanlar... gazete-ci olamaz ! Onurunuz, o zarflardan daha zengindir !  Ve sözde gazeteci cemiyetleri, sizler de Ahmet AKIN ın basın toplantısında ağlandığınız gibi, bize bu milyonlar neden eşit dağıtılmadı... diye hayıflanacağınıza, gazeteci olacaklara gazetecilik etiğini öğretin ve kendiniz de, örnek olun arkadaş ! Haaa Belediye Başkanları da, alıştığınız zarflama alışkanlıklarınızdan vazgeçin, yandaş gazetecilerinizi halkın parasıyla beslemekten vazgeçin... Çok paranız varsa, cebinizdeki parayı, kimse görmeden verin gazetecilere, Iksırtıncaya, tıksıntıncaya kadar verin vallahi !  MARMARA OSB ve Patronaj, bundan böyle yakın takibimde olacak arkadaş. Bundan sonraki basın toplantılarınıza, belki davet edilmeyebilirim... Bunu göze aldım.  Ama yine de gözüm, üzerinizde, bilin de..

! TTK. 08/06/2024