TİP Bandırma : Yaratmak istediğiniz "Korku İmparatorluğu"ndan korkmuyoruz !"

Değerli Basın Emekçileri ve Halkımıza;
Gerilimden, ötekileştirmeden ve toplumu birbirine düşürmekten beslenen AKP iktidarı toplumsal muhalefeti sindirebilmek için bildik oyunlarını oynamaktadır. İktidarı kaybettiği Haziran 2015 seçimlerinde sonra ülkenin yaşadığı travmalar henüz unutulmamıştır. 
AKP ve küçük ortağı MHP her geçen gün dibe vurduklarının farkındadır. Yaratmak istedikleri parti devleti uygulamalarının sonuna geldiklerini görmekteler her geçen gün artan toplumsal muhalefete karşı algı operasyonları düzenleyerek topluma adeta bir korku salmaya çalışmaktadırlar. Genelde uygulanan bu politikalar yerelde de sindirme, yıldırma ve itibarsızlaştırma çabalarıyla devam etmektedir. Bandırma’nın gündeminde olan Askeri Çamlık alanının gündemde olduğu bu dönemde Bandırma Demokrasi Platformu Sözcüsü Sayın Erdal Doğru’ya yönelik ahlaksızca bir operasyon düzenlendiğini görmekteyiz. Sözde demokrat bir meclis toplantısı yönetiyor havalarına bürünerek Demokrasi Platformu Sözcüsü Sayın Erdal Doğru’ya Büyükşehir Meclisinde söz hakkı veren Başkan Yücel Yılmaz’ın “Sen nerelisin” sorusu uygulanan politik zihniyetin ipuçlarını vermektedir. Benzer söylemleri yerel seçim öncesi maalesef Bandırma Belediye başkanı Tolga Tosun’dan da duyduk. Doğum yeri ve aile bağları Balıkesir dışında olan birinin sanki yaşadığı kentle ilgili söz hakkı yokmuşçasına etnik ve bölgesel ırkçılığı çağrıştıran bu söylemler eğri adamların doğru görünüm çabalarının somut göstergesidir. 
Belediye Meclisinde ki Yücel Yılmaz’ın “Nerelisin” sorusundan sonra yerel bir gazetede çıkan haber/yorum utanç belgesi niteliğindedir. Çağdaş maddi ceza hukukunun en önemli ilkelerinden biri suç ve cezanın şahsiliği ilkesidir. Bu kural gereğince, kişi ancak kendisinin işlediği fiiller nedeniyle sorumlu tutulabilir, başkasının işlediği fillere iştirak etmedikçe sorumlu tutulamaz.
Buna rağmen Sayın Erdal Doğru’nun bir yakınının gözaltına alınmasını kesinleşmiş bir suç gibi görenler bu durumu genelleştirmeye çalışarak toplumsal muhalefete ayar vermek istemektedir. 
KORKMUYORUZ,
Gücünü baskıdan ve gerilimden alan genel ve yereldeki tüm devlet güçlerine ve onların tetikçiliğine yapanlara Türkiye İşçi Partisi olarak tek bir sözümüz var. Yaratmak istediğiniz korku imparatorluğundan korkmuyoruz. Dini, dili, etnik kimliği ne olursa olsun hukuksuzluğa uğramış her bir yurtsever, devrimci ve demokratın yanındayız. Bu duygularla Bandırma Demokrasi Platformu dönem Sözcüsü Sayın Erdal Doğru’ya hedef alan gazete yazısını yazanları ve yazmaları için telkinde bulunanları kınıyoruz. 
Saygılarımla.
Neriman Çiçek 
Türkiye İşçi Partisi Bandırma İlçe Başkanı  

04-08-2022/TİP BANDIRMA

Y