Ukrayna Parlamentosu da Kripto Para Birimlerini Kabul Eden Yasayı Onayladı

Alınan bilgilere göre Kripto para birimlerini düzenlemeye çalışan ülke sayısında büyük artış olduğu gözleniyor. Gözlemlere göre kriptopara kullanımının genellikle bankalarda hesabı olmayan ama yüksek yüzdeyle  cep telefonuna sahip ekonomik sınıfların kriptoparalara yöneldiği iddia ediliyor.  

Ukrayna parlamentosu, kripto para birimini ve jetonlar gibi diğer sanal varlıkları yasallaştıran ve düzenleyen yeni bir yasayı kabul etti.

Tasarı  oybirliğiyle kabul edildi ve  Başkan Volodymyr Zelensky tarafından imzalanması imzalanması bekleniyor..
Ukrayna, El Salvador'un Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul etme hareketini takiben dijital para birimleri için temel kurallar belirleyen beşinci ülke oldu.
Ukrayna yasa tasarısına göre, yasa “Ukrayna'daki sanal varlıkların devri ile bağlantılı olarak ortaya çıkan yasal ilişkileri düzenleyecek, sanal varlıklar pazarındaki katılımcıların hak ve yükümlülüklerini, sanal varlıklar alanındaki devlet politikasının ilkelerini tanımlayacak. ”.Basitçe söylemek gerekirse, yasa sanal varlıkların ve değişim platformlarının sahiplerini dolandırıcılıktan koruyacak.

Ukrayna'daki kripto para birimleri uzun süredir gri bir alanda, onları tanımlayan mevcut yasaların eksikliği ve kullanımları nedeniyle ne yasal ne de yasak olarak illegal pozisyondaydı..
Ukrayna'da daha öncesinde Kripto satın alıp takasına izin verilirken, yerel mahkemeler dolandırıcılık veya bir şeyler ters gittiğinde insanları koruyamadı.
Dijital Dönüşüm Bakanlığı'ndan bir sözcü basına yaptığı açıklamada  ülkenin 2022 yılına kadar kripto para piyasasını işletmelere ve yatırımcılara açmayı planladığını söyledi.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov da kısa süre önce ülkenin Ulusal Bankasının dijital para birimi çıkarabilmesi için ödeme pazarını modernize ettiğini söyledi.Küba, Bitcoin gibi kripto para birimlerini yetkilendiren ve düzenleyen en son ülke oldu. Ukrayna ve El Salvador'un yanı sıra Küba ve Almanya da oldukça  ilerleme kaydetti. Bir diğer ülke Panama, şu anda bir yasa taslağı üzerinde düşündüğü için kriptoları düzenleyen bir sonraki ülke olabilir.

KRİPTO PARA KABUL EDEN ŞİRKETLER VE ÜLKELERİ

Pavilyon Otelleri ve Tatil Köyleri
Hong Kong merkezli Pavilion Hotels & Resorts grubu, kripto işlemlerine izin veren en son şirket olarak, sanal para ödemelerini benimseyen ilk uluslararası otel zinciri oldu.Amsterdam, Madrid, Lizbon ve Roma'nın yanı sıra Bali ve Phuket'te mülkleri olan grup, ödeme platformu Coindirect ile ortaklıkları aracılığıyla Temmuz ayından itibaren Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere 40 farklı jeton kullanarak rezervasyonları kabul edecek.
AXA Sigorta
Nisan ayının başından itibaren, sigorta komisyoncusu devi İsviçre'deki müşterilerin faturaları için bir ödeme seçeneği olarak Bitcoin kullanmalarına izin verecek. Kripto para birimlerini benimseme kararı, 2019 yılında şirket tarafından yürütülen pazar araştırmasının 18 ila 55 yaşları arasındaki katılımcıların yaklaşık üçte birinin ya zaten yatırım yapmış ya da yapmakla ilgilendiğini tespit ettiğinden beri boru hattında.

Müşteriler, primlerini kripto borsası Bitcoin Suisse aracılığıyla ödemek için hayat dışı sigorta poliçeleri için faturalara basılmış bir referans koduna sahip olacak ve daha sonra bunları İsviçre Frangı'na çevirecek.ek.
Starbucks
Kapsamlı bir denemenin ardından, Starbucks müşterileri artık yeni Bakkt uygulamasını kullanarak kahve zincirindeki içecek ve ürünler için dönüştürülmüş Bitcoin ile ödeme yapabilecek. Uygulamanın yaratıcılarına göre, dijital cüzdanı bir ödeme yöntemi olarak test etmek için 500.000 kişi yalnızca davetiye ile erken erişim programına katıldı.
Tesla
Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Elon Musk'ın CEO'su Bitcoin ile inişli çıkışlı bir ilişkiye sahip. Başlangıçta şirket, bu yılın başlarında ABD'deki araç alımları için Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini duyurdu. Elon Musk'ın şirketi tarafından Şubat ayında kripto para birimine 1,5 milyar dolarlık (1,2 milyar €) yatırımın arkasından geliyor. Bununla birlikte, Tesla'nın tokenlerin yüzde 50'sinden fazlası yenilenebilir enerji kullanılarak çıkarılana kadar Bitcoin işlemlerini askıya alacağına dair açıklamalarla bu durum şimdi tersine çevrildi .
Amazon
Bu yılın başlarında, Amazon'un kendi özel kripto para biriminin temelini atarken Facebook da dahil olmak üzere diğer teknoloji devlerinin saflarına katıldığı bildirildi. Bununla birlikte, e-ticaret şirketi henüz doğrudan kriptoları kabul etmiyor. Bununla birlikte, Bitcoin'i hediye kartlarına dönüştürerek, telefonları yeniden doldurarak vb. kripto para birimleri üzerinde yaşamayı kolaylaştıran bir platform olan yalnızca kripto şirketi Bitrefill aracılığıyla Amazon kuponları satın alınabiliyor.
Kredi kartı şirketi Visa, Mart ayının sonunda, ödeme ağındaki işlemleri halletmek için kripto para birimini kabul etmek için Crypto.com platformuyla bir pilot uygulama başlattığını doğruladı. Artık ABD dolarının değerine sabitlenmiş bir stabilcoin kriptosu olan USD Coin'i (USDC) kabul edecek.
PayPal
Geçen yıl Ekim ayında yapılan bir duyurunun ardından, ABD'deki PayPal kullanıcıları artık Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin dahil olmak üzere birkaç kriptoyu satın alabilir, satabilir veya tutabilir. Ayrıca, PayPal uygulaması aracılığıyla kripto para birimlerini takip edebileceksiniz. Tek dezavantajı, paranın şirketin dijital cüzdanından aktarılamamasıdır. Ağustos ayında şirket , Birleşik Krallık'taki kullanıcıların artık PayPal'ın web sitesinde ve mobil uygulamasında Ether, Litecoin ve Bitcoin Cash'de ticaret yapabileceğini duyurdu .

Baltık Hava Yolları
Letonya havayolu airBaltic, 2014 yılında ücret ödemesi olarak Bitcoin'i kabul eden dünyadaki ilk havacılık şirketi oldu. Şirkete göre, yedi yıl önce ödeme seçeneğini kullanıma sunmasından bu yana 1.000'den fazla Bitcoin işlemi gerçekleştirdi. Bunu yapma kararı, bir başka Doğu Avrupa havayolu şirketi olan LOT Polish Airlines'ın ertesi yıl da aynısını izledi.

Öte yandan Türkiye'de Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığının kripto - dijital para piyasasını yakinen takip ettiği ve yerli milli TOKEN konusunda çalışmaların son derece ciddi ve gizli çalışmalarla  yürütüldüğü iddia ediliyor.

13-09-2021-KAYNAK: EURONEWS -EDİT : MLEVENTOĞLU