Bandırmaspor Samsunspor'la Berabere Kaldı ve 2.Lige Düştü

Spor Toto 1.Ligde son hafta müsabakasında Samsunspor'la deplasmanda karşılaşan Bandırmaspor baştan sona üstün oynadığı maçta gol atmaya muvaffak olamadı ve berabere biten maçta 1 puan almasına rağmen ŞanlıUrfaspıor ve Mersinİdmanyurdu ile birlikte ligden düşen 3. takım oldu.

Bandırmaspor takım otobüsünün taşlandığı maç öncesi ,futbolcuların kaldığı otelin önünde sabaha kadar davul çalındığı , Bandırmaspor taraftarına stad dışında kasten planlı yapılan saldırılar nedeniyle  maca yırmı dakıka gec alındıgı, Samsunspor taraftarına ise  patlayıcı ve meşalelerle sahaya girmesine müsamaha edilen Samsunspor taraftarının organize  oluşturduğu kaos ile  ilgili olarak güvenlik tedbirlerinin alınmadığı gözlenirken orta hakem Halis Özkahya  kritik maçta kırmızı beyazlı futbolcuların futbol dışı tehdit ve  sertliklere  göz yumarak geçiştirmesi ,kasıtlı  tekmeleri görmezden gelmesi ve taktir haklarını tamamen ev sahibi lehine kullanmasıyla  maçın sonucuna etki ederek adaletsiz  kötü bir yönetim gösterdi. Türk futbol tarihine saha dışı etkenlerle maç kazanılmasına örnek teşkil edecek yeni bir örnekle federasyonun aciz ve yetersizliği bir kez daha sergilendi. Müsabakayı izlemek üzere Samsun!a giden futbolseverlerin görüşüne göre Bandırmaspor'un futbol kurallarıyla bu sahada maçı kazanması halinde can güvenliklerinin olmadığı örnek bir  olanaksız bir ortam hazırlanmış  olduğu ortaya çıkmıştır.

 Doğan'ın tüm Samsun defansını geçerek verdiği pasla   Atabey  kaleciyle karşı karşıya kaldığı mutlak gol şansını değerlendiremeyince kırılma noktası yaşanırken ev sahibi ekibin futbol oynatmamaya yönelik tutumuna orta hakemin izin vermesiyle maç sonu gelen  beraberlik Samsunspor'a yaradı ve ıkılı averajıyla ligde kalan takım olurken Bandırmaspor bir önceki yıl çıktığı 2. lige düşmüş oldu. Samsun 19 Mayıs Stadyumunun yıkılacak olması nedeniyle  son kez oynanan müsabaka sonunda şampiyon olmuşçasına sevinç gösterileri sergileyen Smsunspor'lu  taraftarlar sahaya inerek yıkılacak staddan hatıra eşyaları paylaştılar.42 yıl önce 23 Şubat 1975 tarihinde Trabzonspor'a karşı yaptığı maçla hizmete açılan 19 Mayıs Stadı'na da hem futbolcular hem de taraftarlar veda etti. Bazı taraftarlar tribündeki koltukları sökerken bazıları de kale direklerindeki fileleri keserek hatıra amaçlı olarak alması dikkat çekti.

Hakemler: Halis Özkahya 5, Ceyhun Sesigüzel 7, Hakan Yemişken 7
Samsunspor: Teknik Direktör: Osman Özköylü -6, Muyters 8, N’Diaye 7, Murat Gürbüzerol 7 (Halil İbrahim dk. 90+3 ?), Göksu Türkdoğan 6, Gökay İravul 5 (Fatih dk. 77 ), Mustafa Sevgi 6 (Canberk dk. 90+1 ?), Hasan Kılıç 5, Kenan Karışık 7, Abdülkerim Bardakçı 5, Kone 8, Ekram Reşmen 7

Bandırmaspor:Teknik Direktör: Mustafa Uğur- 7 - Okan 8, David Kılınç 5 (Üstün Bilgi dk 63 -5), Doğan Karakuş 6 ,Özgür Çelik 6, Santos Souza 6, Gökhan Karadeniz 7, Marino Da Silva 7, Feridun Kıroğlu 5 (Sertaç dk. 59  5), Gökhan Yılmaz 6, Ömer Kandemir 5, Atabey Çiçek 5
Yedekler: Ali, Serkan, Fofana, Droppa, Bahri

Sarı kartlar: Abdülkerim, Kone, Muyters (Samsunspor), Da Silva, Sertaç, Santos (Bandırmaspor)

 

BANDIRMA GERÇEK - SERHAT OZAR