Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den Önemli Açıklamalar

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den Önemli Açıklamalar
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü yaptığı açıklamada, "Pandemi dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek,Bu durumda normalleşmeyi durdurmak veya geciktirmek yerine, kontrollü ve tedbirli normalleşmeyi gerçekleştirmek zorundayız." diyerek hasta vaka sayısı artışına ve maske, hijyen ve sosyal mesafenin önemine vurgu yaptı.

Normalleşme sonrası bir miktar vaka artışı beklenen bir durum. Asıl olan bu artışın miktarı ve devam edip etmeyeceği. Bugün, önceki 3 güne göre artış daha sınırlı. Tedbirlere uyarak normalleşmeliyiz. Eskiye dönemeyiz. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. 
Filyasyon çalışmaları, sorunun nerelerden kaynaklandığını gösterir. Vaka artışının gözlendiği kentlerde il pandemi kurulları, bu verilere göre alacakları kararlarla kontrolü sağlayabilirler. 
Salgın yakın zamanda bitecek olsaydı, normalleşmeyi öteleyebilirdik. Ama görünen o ki, bu pandemi dalgalar şeklinde 1-2 yıl sürecek. Bu durumda normalleşmeyi durdurmak veya geciktirmek yerine, kontrollü ve tedbirli normalleşmeyi gerçekleştirmek zorundayız.
Salgını azdırmadan normalleşme mümkün. Yeni dönemi şöyle tanımlayabiliriz. Maske, mesafe ve hijyenden ödün vermeden, eskiden yaptığın herşeyi yapabilirsin...
https://twitter.com/drtevfikozlu
BANDIRMA GERÇEK-15.06.2020