Fatsa Altın Madenine Karşı Ayağa Kalktı

FATSA AYAĞA KALKTI

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Fatsa dan altın madenlerine karşı seslendi.

Altın madenine karşı firmanın yeni ÇED başvurusu için düzenlenen İDK toplantısı öncesinde yapılan basın açıklaması mitinge dönüştü. Adıgüzel ve Fatsalılar 500 kişi ile madene karşı çıktı. Ordu haritasında maden sahalarını gösteren, şehrin %74’ünün maden sahasına dönüştüğünü belirten ve “biz Fatsa'nın çocuklarıyız Pensilyanya’nın taşeronları değiliz. Haklıyız, güçlüyüz, kazanacağız.” diyen Adıgüzel’in açıklamasının detayları şöyle:

Burada açık bir ihanet ve işgal var. Gizli falan değil açık bir ihanet. Arama işletme ve ruhsat sahalarıyla Ordu’nun %74 ü maden sahası. 100 yıl önce de aynıydı İngiltere vardı Kanada vardı. O dağlar taşlar sadece Conkbayırı değildiği Alçıtepe değildi Yukarıtepeydi Kirazbeliydi Bahçeler’di.

İşte o gün Çanakkale’ye giremeyenler geldiler Fatsa’ya girdiler. Artık ya herro ya merro deme zamanı. Artık sessiz kalan milletvekilleri bu işe ortaktır. Buraya gelmeyen belediye başkanı bu işe ortaktır. Biz ortak olmayacağız biz itiraz etmeyeceğiz. Kimse bizi susturamayacak.

Gelip Fatsa toprağına sahip çıkacaklar öyle yandan geçmek yok. Bunlar sokaktan geçerken yakasına yapışacaksınız. Bizzat izin verdiğini bildiklerinizin yüzüne tüküreceksiniz. Bugün burada milliyetçiler, devrimciler, ülkücüler, milli görüşçüler var. Mütedeyyinler, Sosyalistler, Kemalistler var.

Biz Fatsa’nın çocuklarıyız. Pensilyanya’nın taşeronları değiliz. Haklıyız, güçlüyüz, kazanacağız.

Kardeşlerim ayağa kalkın, dostlarım ayağa kalkın, Fatsa ayağa kalk...

Ne Her şey bitti diyenler, kokunun sofrasında yılgınlık yiyenler, ne kırlarda direnen çiçekler ne kentlerde devleşen öfkeler henüz elveda demediler. Bitmedi bu kavga sürecek Fatsa’nın çocukları yenecek.

**

HALK DÜŞMANLARININ HEPSINİ TEK TEK BİLİYORUZ..

HESABINI SORMAZSAK NAMERDİZ.

 

Fatsa zulmünün durdurulmasında emeği geçen herkese, Fatsa ve Ordu çevre derneklerine, Derelerin Kardeşliği Platformuna, TEMA Vakfı'na, tüm STK'lara, tüm siyasi parti ve temsilcilerine, milletvekillerine, özellikle de giderek artan direnci ve katılımı ile Fatsa halkına çok teşekkür ediyorum.

Bu maden şirketinin ilk ÇED izninden gelen hakkı dolmuş, hatta fazladan izinsiz çalışmaktadır. Yeni ÇED de iptal edildiğinden artık tası tarağı toplayıp, ellerini doğanın bağrından çekip defolup gitmelidir.

Kazanan  Fatsa'nın Çocukları olmuştur..

Ama buraya ayrıca not düşüyorum. tüm kamuoyu da bilsin ki, İDK Toplantısına, bu Yeşil Fatsa'nın bağrındaki, coğrafyamızın damarlarına zehir saçan Sarı Çıban'ın devam etmesi yönünde kanaat belirtenler var. İsim isim biliyoruz. Millet adına görev yapmak için Ordu ilimize gönderilip milletin vergisi ile maaş alacaksın, ama milletin yanında değil, Fatsa halkının yanında değil de siyanür ve sülfürik asit çetelerinden yana olacaksın öyle mi?

Size bunun bedelini ödetmezsek bize de milletin vekili demesinler. Halk düşmanları hangi makam ve mevkide olursa olsun hesap verecekler. Hesap sormazsak namerdiz..

MUSTAFA ADIGÜZEL /FATSA/25-04-2022