HAVUTÇA, YSK'YI PROTESTO ETTİ

Havutça Almanya'da 1 Mayısı kutladı YSK’yı protesto etti!

Avrupa İşçi Sendikalarının yöneticileri ve Almanya'daki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) birlikleri üyeleri ile bir araya gelen CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, Almanya'nın Duisburg şehrinde düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katıldı. Havutça ve Almanya'daki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) birlikleri üyeleri, anayasa değişikliği halk oylamasında mühürsüz oyların geçerli sayılması ve Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) referandumun iptali başvurularını reddetmesini protesto etti.

Almanya Sendikalar Birliği DGB'nin düzenlediği 1 Mayıs kutlamalarının gerçekleştiği yürüyüşe CHP-NRW Birlik Başkanı İbrahim Vural, CHP yurt dışı örgütlenme sorumlusu Cemal Bulut ve CHP-NRW Duisburg temsilcisi Mahmut Yalın'da hazır bulundu.

Havutça “Bizlerde işçi kardeşlerimizin emeklerinin karşılığını almak için verdikleri haklı mücadelenin yanında duracağız, katkı sağlayacağız, omuz omuza vereceğiz.

Grevlerin yasaklanmadığı, sendikalı işçilerin işten atılmadığı, örgütlenmenin engellenmediği, kamu emekçileri de dâhil tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip oldukları, özgürlükçü bir demokrasi için işçilerimizle, emekçilerimizle omuz omuza mücadele etmeye, AKP Hükümetinin işçi haklarını gasp etme girişimleri karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Almanya'daki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) birlikleri üyeleri, anayasa değişikliği halk oylamasında mühürsüz oyların geçerli sayılması ve Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) referandumun iptali başvurularını reddetmesini protesto etti.

Almanya'nın değişik eyaletlerinden gelen CHP'liler, Köln'deki Merkez Tren Garı önünde toplandılar. Ellerinde CHP bayrakları ve “Hayır” yazılı dövizler bulunan grup sık sık YSK aleyhine sloganlar attı. İlk konuşmacı CHP NRW Birliği Genel Sekreteri Cemalettin Özer, referandum sürecinde yaşananları Almanca anlattı.

"Tarih, atını geri alan Köroğlu'nu yazar"

CHP Baden-Württemberg Birliği Başkan Yardımcısı Şirin Üstün ise Türkçe konuşmasında, referandum sürecinde “Evet” tarafının devletin her türlü imkanından faydalandığını ve eşit bir kampanya yürütülemediğini ifade etti. Sözlerini, “Bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız” diyerek sürdüren Üstün, 'Atı alan Üsküdar'ı geçti' sözüne göndermede bulunarak şunları söyledi:

“Genel Başkanımızın tabiriyle mühür yoksa sözümüz bitmemiştir. Şunu da kimse unutmasın, Üsküdar'a geçen ve çalınan atını geri alan Köroğlu'dur. Tarih çalınan atını geri alan Köroğlu'nu yazar, tarih atı çalan hırsızı asla ve asla yazmaz.” Herkesi duyarlı olmaya çağıran Başkan Yardımcısı Şirin Üstün, “Yalanın gerçeği yuhaladığı bir dönemden geçerken bizler haktan ve halktan yana olan tavrımızı devam ettireceğiz” dedi. Birlik ve bütünlük vurgusu

CHP NRW Birliği Başkanı İbrahim Vural konuşmasında birlik ve bütünlük vurgusu yaptı. Vural, “Biz bir kez daha şunu gördük. Ülkemizi 15 yıldır bölüp, parçalamaya yeltenenlerin sevinçlerini 16 Nisan akşamı kursaklarında bıraktık. 16 Nisan akşamı 'Hayır' cephesi onların beynine balyoz gibi inmiştir. Türkiye'nin bir bütün olduğunun, bölünmeyeceğinin bir kez daha altını çizmiştir Türkiye halkı” diye konuştu.

CHP Balıkesir Milletvekili Havutça: Yüce Divan'a giderken terleyecekler

Son konuşmacı CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, YSK'nın hak gaspı ve anayasa ihlali yaptığını ileri sürdü. Türkiye'de halkın “tek adam rejimi” istemediğini ifade eden Milletvekili Havutça, “Biz sandıklara sahip çıktık, biz milletin iradesine sahip çıktık CHP olarak. Ama YSK'nın hukuku gasp etmesinin

B-G HABER