NATO Mayın Görev Komutası Türkiye'de

Erdek Mayın Filo Komutanlığında yapılan törenle NATO Mayın Görev Grubu Komutası Türkiye'ye Geçti

NATO’yu denizlerde 1 yıl boyunca Türkiye koruyacak.
‘NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'nin komutası Türkiye'ye devredildi. Daha önce İtalya'da olan grubun Erdek Deniz Üssü'nde yapılan devir teslim törenine İtalyan Deniz Kuvvetlerinden Albay Giovanni Piegaja, NATO Deniz Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Arian Minderhoud ve Türk Deniz Kuvvetlerinden Albay Ramazan Kesgin katıldı.

“NATO ÜYE ÜLKELERİN GÜVENCESİDİR”
Tören öncesi TCG Barbaros gemisinde basın mensuplarına açıklama yapan NATO Deniz Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Arian Minderhoud (Hollanda Deniz Kuvvetleri), NATO’nun her zaman olduğu gibi üye ülkelerin güvenliğine kendine adadığını ve Daimi Deniz Görev Gruplarının NATO Mukabele Kuvvetlerinin belkemiği olduğunu söyledi. 
Minderhoud, "Eminim ki NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2, NATO'nun birliğinin ve bağımlılığının güvencesi olmaya devam edecektir" dedi.

“NTO’NUN DENİZLERDEKİ GÖRÜNÜRLÜĞÜNE KATKI SAĞLADIK” 
Mayın harekatından her türlü zorlu harekata hazır olan SNMCMG2'nin görevini Türk arkadaşına vermekten gurur duyduğunu ifade eden İtalyan Deniz Kuvvetlerinden Albay Giovanni Piegaja da, "Eminim ki, görevimizi başarı ile tamamladık ve üye ülkelerin ortak savunmaya birliğe olan NATO’nun denizlerdeki görünürlüğüne katlı sağladık” dedi.

“GÖREVİ BAŞARIYLA TAMAMLAYACAĞIZ”
İtalya'dan komutayı devralan Türk Deniz Kuvvetlerinden Albay Ramazan Kesgin de, personelle birlikte göreve hazır olduklarını, grubundaki gemilerin profesyonelliğinden şüphesinin olmadığını ve da 1 yıllık görevi başarıyla tamamlayacaklarını ifade etti.

YUNANİSTAN DA KATILACAK 
TCG ENEZ’in daha önce dahil olduğu görev grubunda Meko sınıfı Fırkateyn TCG BARBAROS’un yeni sancak gemisi olarak uluslararası sularda bir yıl boyunca görev yapacağını da ifade eden Albay Kesgin, görevi devraldıktan sonra bazı ülke gemilerinin de Türk gemilerine eşlik edeceğini belirtti. Kesgin, "Romanya, Yunanistan, Almanya ve İspanya'dan bir gemi grubumuza katılacak" dedi.

( HABER:BANDIRMA SON SÖZ : SAYİM ALKAZAK/ SERDAR SAKIZOĞLU)