Sıra Basketbolda , Bandırma Basketbola Hasret

SIRA BASKETBOLDA  ,BANDIRMA BASKETBOLA HASRET

Erdem ÖZCAN

Yeni sezona “bomba gibi” giren Teksüt Bandırmaspor’da yüzler gülüyor… Başında Onur Göçmez gibi maddi manevi birçok yönde güçlü bir başkanı olan, bugün artık yeni adıyla “Teksüt Süt Mamulleri A.Ş. Bandırmaspor"u, bana göre artık sadece futbol ”kesmez”, basketbol da olmalı…

Bandırmaspor yeni yönetim kurulunda Basketbol Şube Sorumlusu görevine seçilen Özkan Kılıç gibi basketbol “bilgini” bir kişinin bulunması Bandırmaspor için büyük şans. Özkan Kılıç eski Banvit Basketbol Kulübünün 30 yıla yakın başkanıydı. Onun en önemli destekçileri de eski Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş.(BANVİT) kurucusu Vural Görener ile eski Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener’in de olduğunu unutmayalım.

Banvit A.Ş’nin satılmasından sonra basketbol kulübü kapatılmıştı. Son sponsor şimdi artık Bandırmaspor Kulübü’ne sponsor olan Teksüt idi.

58 yıl önce kurulan Bandırmaspor, futboldan sonra Basketbol’a da el atarsa mutlaka başarılı olacaktır. Bandırma basketbola hasret kaldı…

Eski Banvit Basketbol Kulübü Başkanı Özkan Kılıç’ın bu işin üstesinden başarıyla çıkacağından eminim.

Tabi bu konuda Başkan Onur Göçmez’in büyük desteği şart…

Sponsorluk, hem sponsora hem takımın bulunduğu yerlere büyük faydası oluyor. Mesela Teksüt’ü, BANVİTSPOR’a sponsor olmadan önce kaç kişi veya kaç ülke tanıyordu? Evet mutlaka az da olsa tanınıyordu ama Banvit’in seri halde gelen başarıları sonunda Avrupa’da, Rusya’da, İsrail’de aldığı başarılı neticeler sonunda çok daha geniş bir alanda tanınmaya başlamıştı.

Bandırmaspor futbol takımı nekadar başarılı neticeler alırsa alsın konumu itibariyle yanı TFF 1.Liginde olduğu için adı sadece yurt içinde duyuluyor… Ama bakın, konu basketbol olunca size şöyle bir tane örnek göstereyim.

2017 yılında FIBA Şampiyonlar Ligi finalinde deplasmanda İspanya takımı Tenerife’ye 63-59 mağlup olan Bandırma Banvit AVRUPA İKİNCİSİ olmuştu. Çok

sayıda ülke takımının bulunduğu FIBA Şampiyonlar Ligi’nde final oynamak her takımın harcı değildi. Bu başarı Banvit adının tüm Avrupa’da duyulmasına neden olmuştu.

Banvit’in bu başarısı sadece bu maçta değil bu maça gelinceye kadar hangi milletin takımlarıyla karşılaşmışsa Banvit adı da o kadar geniş bir alanda tanınmış oldu.

Bunun yanında hem ülkemizin, hem Bandırma’nın ve hem de tabi kulübün adının da yayılmasına neden olmuştu. Onun için yenilikçi, yatırımcı, başarılara doymayan Teksüt Bandırmaspor Başkanı Onur Göçmez futboldan sonra basketbola da mutlaka yatırım yapmalı…

Bandırma Basketbol’a hasret…

19-07-2023/ERDEM ÖZCAN