TKP Bandırma 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişini Andı

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Bandırma İlçe Örgütü, 15-16 Haziran “Büyük İşçi Direnişi”ni konu alan anma programını Bandırma Santral Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi.
Programa konuşmacı olarak katılan Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi Savaş Sarı ve Tuğhan Çağlayan " Ne olursa olsun, Biz kazanacağız Emekçiler kazanacak "dedi.

Türkiye Komünist Partisi Bandırma Örgütü'nün 15-16 Haziran 1970 "Büyük İşçi Direnişi"nin 52. yılı vesilesiyle düzenlediği etkinlikte Santral Kültür Merkezi'nde Bandırma emekçileri buluştu. 

TKP Bandırma İlçe Başkanı Tamer Yılmaz'ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte 15-16 Haziran 1970 tarihlerinde gerçekleşen işçi kalkınmasına dair bir belgesel gösterimi yapıldı. Sonrasında konuşma yapan Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi Savaş Sarı, "Türkiye’de yoksullaşma yok, emekçi halkın yoksullastirilmasi var. En büyük şirketlerin yakın zamanda yaptıkları karlara bakınca anlaşılacaktır. Toplam gelirden emekçilerin payına düşen kısım, yüzde 39'lardan yüzde 28'lere kadar düştü. Sermaye sınıfı AKP'nin de eliyle kendileri zenginleşirken emekçi halkı yoksullukla, açlıkla imtihan ediyorlar, bir yandan da emekçlerin ayağa kalkmasından korktukları icin bu kadar da olmaz, halkı aç bırakmayalım masalları uyduruyorlar. Kapitalizm insanlığa bu saatten sonra hiçbir şey sunamaz, bu düzeni alaşağı etmenin zamanı gelmiştir. Bunun yapilabilebileceğinin Türkiye’deki en güzel kanıtı da 15-16 Haziran büyük işçi direnişidir. Tüm emekçi sınıfları Türkiye Komünist Partisi saflarında örgütlenmeye ve bu düzeni yıkıp yerine insanca bir yaşamın mümkün olduğu yeni bir düzen inşa etmeye çağırıyoruz." şeklinde konuştu.

Etkinlikte ayrıca 15-16 hazirana gidilen süreçteki tarihsel arka plandan bahsedildi, o günden bugüne işçi sınıfının mücadelesi adına çıkarttığımız dersler anlatıldı. Partili ve parti dostu işçiler ve öğrenciler de söz alarak bugün yaşadığımız sorunları ve çözüm için biraraya gelip mücadele edilmesi gerektiğini anlattılar. Son olarak 15-16 haziran 1970'i bizzat yaşamış olan bir emekçi o iki büyük güne dair anılarını anlattı.

16-06-2022/ TAMER YILMAZ