56 Gün Sonra Gelen Özgürlük

21 Mart 2020 Cumartesi saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları sınırlandırılmasının üzerinden 56 gün geçtikten sonra ilk kez kısa süreyle dışarı çıkmalarına izin verilen 65 yaş üstü vatandaşlar bugün özgürlüğün tadını yaşadı.

Özgürlük saati başlar başlamaz evlerinden çıkan yaşlı vatandaşlar evlerine yakın çevrede  olmak üzere  yürüyüşlerini  yaparak özgürlüğün tadını çıkarırken  özellikle maske konusunda dikkatlı oldukları gözlerden kaçmadı. Gezintiye çıkan yaşlı vatandaşlardan A.Danışmaz özgürlük duygularını şöyle paylaştı. "Gelişmeler hepimiz için üzücü olduğu halde biz yaşlılara yönelik gelişen aşağılayıcı değerlendirmeler  bizleri çok üzüyor sosyal medyada bir doktorun bile bizleri gereksiz insanlar virüsün yaygınlaşmasına neden olan kişiler gibi değerlendirmeler  gibi yapılanlar çok haksız bir tutum  hayata tutunan herkes bir gün yaşlı olacak  herkesin eşit hakkı olmalı biz yaşlılar öylenenlerin aksine çok daha dikkatliyiz gençlerde olduğu gibi umursamaz değiliz ,tehlikenin fakındayız ve tedbirliyiz  dolayısıyla alınan kararlara saygı duyuyoruz ama yanlış bence" dedi.

Son günlerde coronavirüs salgınından etkilenerek hasta olanların sayısında gözle görülür düşme gözlenmesi nedeniyle izin verilen kısmi özgürlükler sürecinde beklenen 2. dalga sonunda elde edilecek  verilere göre kısıtlamaların periyodik olarak  kaldırılması planlandığı gelen bilgiler arasında.

10-05-2020/ÖMÜR ŞEN