ADD Bandırma'dan NUTUK Dağıtımına Yasak Koyan Müdüre Tepki

ADD Bandırma Başkanı Serdar Polat ülke çapında büyük tepkilere neden olan girişim nedeniyle basın bildirisi yayınladı.

Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı ve Kurtuluş Savaşının belgelerle anlatımını da içeren  NUTUK kitabının dağıtımına yasak getirmesinin yankıları sürüyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez resmi yazıyla, “Öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiği” gerekçesiyle Nutuk’un okullarda dağıtılması yasaklandı. Yasak kararını içeren resmi yazı, tebliğ edildi.Atatürk'ün yazdığı Nutuk'u yasaklama kararına Mersin'e bağlı Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal imza attı. Yasak kararına, “Osmanlı Padişahı Vahdettin'e yönelik, ‘soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin Osmanlı hükümetine yönelik, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak' i fadeleri kullanılması” ve Atatürk'ün kötü örnek olduğu gibi gerekçeler gösterildi.

KİNDARLIĞA BAK! DÜŞMANLIĞA BAK!
 
Cumhuriyet Devrimi düşmanı zihniyetlerden aldıkları güç ve cesaretle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve eserlerine dil uzatmaktan zerrece çekinmeyenlere, Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü ’de eklendi. NUTUK dağıtımına yasak getirdi. Birkaç gün önce Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü ve beraberindekiler bir tarikat liderini ziyaret ederek bağlılıklarını dile getirdiler. Her geçen gün ATATÜRK’e ve Cumhuriyete yönelik düşmanlıklara bir yenisi daha ilave olmaktadır.
 
NUTUK neyi anlatmaktadır?
 
• ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışını, bu sırada Osmanlı Devleti’nin görünümünü
• Milli Mücadeleyi doğuran nedenleri
• İstanbul yönetiminin aymazlığını, içine düştüğü çaresizliği
• İstanbul yönetiminin teslimiyetini
• Eskimiş, çürümüş ve çağın gerisinde kalmış bir yönetim tarzını
NUTUK okunursa ne olur? Okuyanlar:
 
• Milli mücadeleyi ve atalarımızın emperyalizme karşı elde ettikleri büyük zaferi öğrenirler
• Hanedanlık, saltanat ve hilafetin emperyalist güçlerle iş birliğini öğrenirler
• Bir milletin doğuşunu ve uyanışını öğrenirler
• Bir büyük devrimcinin doğuşunu ve milletinin kaderini nasıl değiştirdiğini öğrenirler
• Cumhuriyet Devrimine ve milli devlete uzanan süreci ayrıntılarıyla öğrenirler
 
İşte bu nedenlerle, öğrencilere NUTUK dağıtılması uygun görülmemiştir. Neresinden bakarsanız bakın kindarlık, düşmanlık ve karşıtlık hepimizin yüzüne tokat gibi çarpmaktadır.
 
NUTUK, Büyük Devrimci, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gençliğe seslenişi ile biter. İşte o seslenişin gereğini yerine getirmek her yurttaşın sorumluluğudur. TBMM’nin açılışının 101. yıldönümünde; hilafet ve saltanat heveslilerine, laik demokratik ve sosyal hukuk devletine her şeyimizle sahip çıkarak gerekli mesajı vereceğiz. Yaşasın Laik Cumhuriyet… Yaşasın Milli Egemenlik… Yaşasın Demokrasi…
 Atatürkçü Düşünce Derneği Bandırma Şube Yönetim Kurulu Adına Başkan Serdar Polat.

son dakika.

Tüm Türkiyede sert eleştirilere neden olan olay üzerine  Milli Eğitim Bakanlığı, Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal'ın, Atatürk'ün 'Nutuk' eserinin okullarda dağıtılmasına izin vermemesi nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında görevinden alındığını duyurdu.

21-04-2021