Akif Özkaldı " Küçükbaş hayvancılık Destekleniyor,Vatandaş Köyünde Kalsın"

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik; “Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan küçük aile işletmelerinin varlıklarını sürdürebilmeleri için ekonomik durumlarının iyileştirilmesi gerekiyor”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı: “Vatandaş yerinde  doysun, köyünde kalsın. Bu manada küçük aile işletmelerine yapılan  destekleri daha da artıracağız”

Ankara - 27.02.2021 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik’i ziyaret etti.

Ziyarette, Genel Başkan Çelik ve beraberindeki Karabük Birlik Başkanı İsmail Bağçe, Zonguldak Birlik Başkanı Aziz Karakurt, Kastamonu Birlik Başkanı Adem Canbaz ve Düzce Birlik Başkanı İsmail Keleş, Bakan Yardımcısı Özkaldı'ya küçük aile işletmelerinin daha fazla desteklenmesi ve ORKÖY projelerinde küçükbaş hayvancılığa da yer verilmesi başta olmak üzere sektörle ilgili talepler iletildi.

Çelik ve Birlik Başkanları ORKÖY projesinin çok iyi düşünülmüş bir proje olmasına karşın daha çok büyükbaş hayvancılığa yönelik olduğunu, küçükbaş hayvancılığın da bu proje kapsamında değerlendirilmesi ile küçükbaş hayvan sayısının az olduğu Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Düzce gibi illerde küçükbaş hayvancılığın canlandırılmasına imkân sağlayacağını vurguladılar.

-"Küçük aile işletmeleri daha fazla desteklenmeli"

Genel Başkan Çelik, ziyaret esnasında Bakan Yardımcısı Özkaldı’ya, küçük aile işletmelerinin daha fazla desteklenmesi adına bütçenin artırılması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan küçük aile işletmelerinin varlıklarını sürdürebilmeleri için ekonomik durumlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla, yetiştiricilerimizin kârlılıklarını artırabilmeleri yönünde işletme giderlerinin desteklenmesi ve sürülerini büyütebilmeleri için yardımcı olunmalıdır.

ORKÖY projeleri ekipman ağırlıklı. ORKÖY projelerinden yararlanmak isteyen küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin talepleri doğrultusunda proje bütçesi içinde canlı hayvan desteklemelerine de öncelik tanınması projenin amacına ulaşmasına imkân sağlayacak, hayvan sayısı az olan orman köylerimize de bir canlılık getirecektir."

-“Nüfus başına bir küçükbaş hayvan sayısına ulaşma konusunda Tarım Bakanımızdan büyük destek görüyoruz”

Küçükbaş hayvancılığa verdikleri önem ve destekten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkür eden Çelik, “7 yıl içinde küçükbaş hayvan sayısını 54 milyondan 90 milyona çıkararak nüfus başına bir küçükbaş hayvan sayısına ulaşacağız. Cumhurbaşkanımızın bize talimatı olan bu hedefe ulaşma konusunda Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’den büyük destek görüyoruz. Kendilerine huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.

-"Vatandaş yerinde doysun, köyünde kalsın."

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ise Genel Başkan Çelik ve Birlik Başkanlarının taleplerini dinledikten sonra yaptığı konuşmada, küçük aile işletmelerinin desteklenmesi noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatları doğrultusunda çalışmalar yapıldığını belirterek, "Vatandaş yerinde doysun, köyünde kalsın. Bu manada küçük aile işletmelerine yapılan destekleri daha da artıracağız" ifadelerini kullandı.

-“Küçükbaş hayvancılığa destekleri daha da artırılması yönünde gayret sarf ediyoruz”

Özkaldı, ORKÖY projelerine de değinerek, "Eskiden ORKÖY, Genel Müdürlük seviyesindeydi. Bütçesi de bir hayli fazlaydı. O dönemlerde bu bütçeler destekleme adına verimli kullanılmış olsaydı, bugünlere daha rahat gelinirdi. Bugün itibarıyla ise küçükbaş hayvancılığa çeşitli destekler verilmekle birlikte bu desteklerin daha da artırılması yönünde gayret sarf ediyoruz. Küçükbaş hayvancılığın ülkemiz için çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın nüfus başına bir küçükbaş hedefine ulaşmak için çalışmalar yapmak asli görevimizdir" dedi.

Ziyaret sonunda Genel Başkan Çelik, Bakan Yardımcısı Özkaldı'ya tarım ve küçükbaş hayvancılığa vermiş olduğu katkı ve hizmetlerden dolayı plaket takdim etti.

28-02-2021/HAZAL CANKURTARAN/BANDIRMA GERÇEK-