Balıkesir Üniversite Araştırma Hastanesinde Bir İlk Daha

 

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha yaşandı. Bigadiç’in Kayırlar Mahallesinde yaşayan Ekrem Tekin’in balta yaralanması sonucu kopan sol el başparmağı, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Engin Ulusal tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla dikildi.

Gerçekleştirilen operasyonla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ali Engin Ulusal, kopan bir parçanın vücuda geri takılması olan replantasyonda, vücudun en uç noktasındaki işlemlerin daha zor gerçekleştirildiğine dikkat çekti. İlgili hastanın yaralanma bölgesinin başparmağın distal boğum denilen en uç boğumda olduğunu söyleyen Ulusal; “Bu tip tırnak dibinden kopmuş parçalarda damar çapı çok küçük. 1 mm.den daha ince bir damar var. Damarla birlikte sinirin dikilmesi de önemli. Çünkü duyu alması lazım o parçanın. Duyusuz olduktan sonra çok fazla anlamı yok. Bu da 1 mm.den daha küçük damar ve sinirin dikilmesi ile mümkün oluyor. Ayrıca, tendonlar, kemik ve cildin de dikkatle ele alınması gerekli. Mikroskop altında, çıplak gözle görülemeyen ipliklerle yaklaşın 4 saatte gerçekleştirilen mikro cerrahi işlemi sonrasında hastamızın parmağını yaşar duruma getirdik” dedi. Prof. Dr. Ali Engin Ulusal, yapılan işlemin Balıkesir’de de bir ilk niteliği taşıdığını sözlerine ekledi.

Hasta Ekrem Tekin de odun keserken kopan parmağı ile birlikte olayın ardından 1 saat sonra hastaneye geldiğini söyledi. Tekin; “Daha önce de burada yakınlarımın tedavileri olmuştu. İlk olarak buraya gelmeyi düşündüm. Ameliyat ve tedavinin ardından parmağımı hissederek kullanmaya başladım. Hocama ve Balıkesir Üniversitesine teşekkür ediyorum” dedi.

 

BG HABER MERKEZİ - BUSE EROL