Bandırma 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Yine Buruk Kutlandı

 Bandırma'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’kutlamaları sendikalar parti ve derneklerin katılımıyla önceki yıllara nazaran sönük bir atmosferde gerçekleştirildi.

Bayram olarak kabul edilip tatil olarak ilan edilmesine rağmen sadece kamu sektörü çalışanlarının  aileleri, çocuklarının katılım gösterebildiği  ancak özel işyerleri çalışanlarının çalışmaya devam ettiği için katılamadığı dayanışma etkinliğine katılım oranı beklenenin altında gerçekleşirken Bandırma Emek Platformu adına konuşan Sendika Başkanları konuşmalarında hükümetin özellikle Kıdem tazminatı ile ilgili tasarruf niyetlerine karşı uyarılarını dile getirdi.

1 Mayıs yürüyüşü Bandırma İDO iskelesi önünde toplanan katılımcılarla  kortej düzeninde  yürünerek polis kontrolünde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanma gerçekleştirildi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlamaları çerçevesinde  platformda ilk konuşan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun Oldu.

Tosun konuşmasında " 17 yaşında inşaatlarda  iş hayatına başladım işçi emekçi abilerimle kardeşlerimle beraber oldum. Elimden geldiğince sizlerin haklarını savunmak için uzamnlaşmaya çalıştım. Bandırma Belediyesi CHP yönetimi içinde bizzat  olarak 10 senedir ast üst  ilişkisi olmadan işçinin memurun çalışma şartlarına yönelik ağabey kardeş ilişkileriyle çok güzel işler yaptık .10 senedir çok güzel işleryaptık. Elimizden geldiği kadarıyla çalışanlarımızın yanında olduk. Önümüzde ki dönemde de Sizlerin haklarını en üst düzeyde savunan  belediye başkanınız olacağıma söz veriyorum. 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramınız Kutlu olsun Bandırmamıza hayırlı olsun " dedi.

Bandırma Emek ve Demokrasi Platformu  adına konuşan  Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı : 

“ Biz emekçiyiz, Biz çiftçiyiz,Biz Öğrenciyiz,Biz Türkiyeyiz. 1 Mayıs'ta bugün ülkemizin dört bir yanında hakları için meydanlara çıkan tüm emekçi kardeşlerimi kutluyorum . 1 Mayıs daha güzel bir gelecek için çalışan alınteriyle mücadele eden milyonlarca emekçinin günüdür. Ülkemiz zor günlerden geçiyor emekçiler açısından giderek zorlaşmakta krizin faturası emekçilere çıkarılmak istenmektedir. Biz emekçiler, halkımızın birikimleriyle kurulmuş kamu kuruluşlarının satılmasına göz yummayacak, alın terimize ve işimize sahip çıkacağız! Bor’lar geleceğimizdir. Bor’lar vatandır. Özelleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz! Eti Maden derhal Varlık Fonu’ndan çıkarılmalıdır. Dünyaya yıllarca yetecek kaynaklarımız için borlar bizim için önemlidir devlet eliyle yönetilmeye devam edecektir bunu herkes bilsin.” dedi.
Satırlı  “ Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir ağızlarına almayı dahi istemiyoruz. Kırmızı çizgimiz olan kıdem tazminatı hakkımızı sonuna kadar direneceğiz. Bu konu genel grev nedenidir. İşsizlerin gerçekte sayısı yedi buçuk milyonu geçmiş, işsizlik oranlarında rekor kırılmıştır. İş bulabilen şanslı emekçilerin çoğu ise asgari ücrete talim etmektedir. Taşeron çalışma yaygınlaşmaktadır. İş cinayetleri artmaktadır. 1 Mayıs’ta düşük ücretlere, sefalet ücreti olarak belirlenen asgari ücrete, kötü çalışma koşullarına, iş cinayetlerine, özelleştirme ve serbestleştirme politikalarına karşı sesimizi yükseltiyoruz. İşçiyiz, emekçiyiz, onurumuzla ve insana yaraşır bir şekilde çalışmak istiyoruz . Aylık bağlama oranları yıllar içerisinde düşmüş, emekli aylıkları eriyip gitmiştir. emeklilik yaşının yükseltilmesi sonucu çok sayıda vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadır. Bir an önce çözüm bulunmalıdır. Sosyal devlet olmanın gereği yerine getirilmeli, emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlarımızın sorunları bir an önce çözülmelidir” şeklinde konuştu.
 Satırlı konuşmanın devamında  “  Sendikaların tüm bu sorunlara karşı mücadele etmesi, haklarımızın korunup geliştirilmesi için ön şart, örgütlülüktür. Ancak ne yazık ki, sendikal örgütlenmenin önüne türlü engeller çıkarılmakta, grev hakkı kullanılamaz hale getirilmektedir. Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı kullanmak istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar talep ediyoruz. Çalışırken ölmek, sakat kalmak ve hastalanmak istemiyoruz. Haklıyız kazanacağız yaşasın 1 Mayıs yaşasın sınıf dayanışması " diye konuştu

Genel İş Sendikası Balıkesir Şube Sekreteri Serkan Ünlü’de konuşmasında emekçiler olarak hükümetten taleplerini açıkladı.

Serkan Ünlü konuşmasında “ Değerli arkadaşlar Disk adına sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Bu ülkenin gerçek sahipleri Ülkemizin güzelliklerini üretenler alanlardayız. Memleket isreriz iş adalet özgürlük olsun. Biz Çalışanların kırmızı çizgisi olan iş güvencemiz ve geleceğimiz, kıdem tazminatlarımız geleceğimiz tarihte birçok örneği olan ve içi boşaltılan fona devredilmek isteniyor. Buradan tekrar haykırıyorum sonuna kadar direneceğiz, kıdem tazminatlarımıza dokundurtmayacağız. Sömürüsüz insan onuruna yaraşır bir yaşam istiyoruz, adaletsiz olarak belediye şirketlerine geçirilen işçi kardeşlerime kadro ve eşit haklar istiyoruz özgür toplu sözleşme ve grev hakkı, hukukun üstün yargının bağımsız olmasını, doğanın talanına ve sömürüsüne son verilmesini, bir daha Soma katliamının ve iş cinayetlerinin yaşanmamasını istiyoruz. Ülkemiz tarihine kara bir leke olarak geçen, 1977 Taksim’de Egemen güçlerin talimatıyla, katledilen işçi arkadaşlarımızı bir kez daha anıyoruz ve faillerinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Tüm emekçilere saygılar sunuyorum ” ifadesini kullandı.

 

BANDIRMA GERÇEK -01-05-2019  MEHMET LEVENTOĞLU