Bandırma Pehlivanlarına sahip çıkıyor.

Bandırma kent girişine Kara Ali Acar 'ın heykeli dikilecek. Heykel çalışmalarında sona gelindi. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, üç kuşak Kırkpınar Başpehlivanı olan Acar'ların Bandırma kent girişine konulacak heykelinin çalışmalarını yerinde inceledi. 

İlk olarak Bandırma Güreş İhtisas Kulübü Başkan ve yöneticileri Belediye Başkanı Dursun Mirza’yı ziyaretiyle başlayan süreç atılan somut adımlarla hızla ilerliyor. Yapılan ilk görüşmelerde kentin tarihinde önemli bir yeri olan dede, oğul ve torun üç kuşak Kırkpınar Başpehlivanı Kara Ali Acar, Hasan Acar ve Sabri Acar’ın Bandırma’ya heykellerinin dikilmesi planlanırken yine aynı görüşmelerde geleneksel olarak yağlı güreşlerin düzenlenmesi fikri ön plana çıkmıştı. 

Bu amaçla Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın girişimleriyle bu iki organizasyon için somut adımlar atılırken heykel çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Öte yanda devam eden heykel çalışmalarını yerinde takip eden Belediye Başkanı Dursun Mirza, çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Mirza, "İlk olarak bir düşünceyle ortaya çıkan Bandırma’nın tarihine geçmiş aynı aileden üç başpehlivanın heykelinin yapılması çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Bugün Kara Ali Acar’ın heykeli vücut bulmuş. Bu çalışma için değerli heykeltraş arkadaşlarımız, Acar ailesinden Ali Acar da yanımızda. Onlarında bu çalışmada büyük emeği ve desteği var. Kara Ali Acar’ın Büyük Önder Atatürk’ün Pehlivanı olması da bizler için ayrıca bir gurur kaynağı oluyor. Bizler bu amaçla üç büyük sporcumuzun heykellerini dikerek kalıcı hale getirmek ve ölümsüzleştirmek istedik. Ardından yer seçimi belirleme süreci başladı. Öncelikle kent girişinde düşünülüyordu. Sonrasında karayollarından gerekli izinlere onay verilmemesi nedeniyle sahil bandında uygun bir nokta belirledik.” dedi.