Bandırma Pertevniyal Hastanesi İçin Dr. Selim Panç'tan Uyarı Etkinliği

HABER ÖMÜR ŞEN

Bandırma 'da Tarihi Pertevniyal Hastanesi nın uzun süredir göz göre göre yıkılmasına  göz yumulması bir kısım duyarlı vatandaş tarafından protesto edildi. Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma Belediyesi Üyesi Dr.Selim Panç  uzun süreden beri kendi halinde bırakılarak yağmalanan tarihi değeri çok yüksek Bandırma Pertevniyal hastanesinin sağlık hizmetine yeniden kazandırılması için duyarlı vatandaşlarla birlikte uyarı etkinliği yaptı.

“Sayın Sağlık bakanımız Ahmet Demircan ben Bandırma’da yıllarca insanların şifa bulması için sıcak bir yuva ve aynı zamanda tarihi değere sahip olan Pertevniyal Hastanesiyim. Şimdi size soruyorum! Yıllardır yıkılmam için kendi kaderime terk edenler gibi görmezden mi geleceksiniz? Yoksa tarihe sahip çıkarak restoremi edeceksiniz?

Yıllardır tek bir çivi bile çakılmadan harabe olması için seyirci kalınan Eski Tarihi Pertevniyal Hastanesine, yıllarca o hastanede görev yapan Balıkesir Büyükşehir Çevre ve sağlık Komisyonu üyesi Dr. Selim panç sahip çıktı.

Duyarlı vatandaşlarla birlikte hastane önünde basın açıklaması yapan Selim Panç konuya çözüm bulmak için Sağlık Bakanlığını göreve çağırdı.

Yıllardır hastanenin restore edilmesi için çabaladıklarını ancak seslerini kimseye duyuramadıklarını dile getiren Panç, tiyatral bir şekilde hastaneyi konuşturarak belki seslerini duyurabileceklerini söyleyerek konu hakkında Sağlık Bakanını duyarlı olmaya ve Pertevniyale sahip çıkmaya davet etti.

Bandırma için sembolik bir öneme sahip olduğunun da altını çizen Uz.Dr. Selim Panç yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Panç, ” Sayın Sağlık Bakanım Ahmet Demircan, Ben Bandırma Pertevniyal Hastanesi olarak 1928 yılında İnşaatım başladı ve 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı Op. Dr. Necati Bey başhekimliğinde Bandırma halkına, şifa bulması için , sıcak yuva olarak hizmet vermeye başladım.

Cumhuriyet döneminde yapılan ilk on hastaneden biriyim. Bandırma halkına 2010 yılına kadar, aralıksız 85 YIL  hizmet verdim, onların acı tatlı birçok anılarına şahitlik ettim.

Bina olarak anıtlar yüksek kurulunca Cumhuriyet dönemi tescilli yapılarından biriyim. Sağlık Bakanlığı tarafından resterasyon yapılması için girişimler oldu fakat şimdiye kadar bir sonuç alınmış değil, mevcut durumum giderek kötüleşmekte, gün geçtikçe yıkılmaya doğru gitmekteyim. Ayrıca mevcut halim ile kötü niyetli insanlara barınma imkanı sağlamakta, bu durum komşularım ve Bandırma’lıların tepkisiyle karşılanmaktadır.

Ben, Tarihi Bandırma Pertevniyal hastanesi olarak hızla resterasyonumun yapılarak yok olmaktan kurtarılmayı bekliyorum.

Sayın Bakanım size sesleniyorum?

Yıllardır kendi kaderime terk edenler gibi,  sizde beni görmezden mi geleceksiniz? Yoksa tarihe sahip çıkarak restore mi edeceksiniz?” dedi.

 

BANDIRMA GERÇEK - ÖMÜR ŞEN