Bandırma'nın Meşhur Sokak Lahmacunu

BERKAN KOZAN

Bandırma'nın meşhur sokak lahmacunu . Namı diğer "Kedili Lahmacun"
Başka hiçbir yerde tadını yakalayamayacağınız özel lezzetiyle adeta marka olmuş durumda. Cumhuriyet Meydanından gazeteye geçerken yine gözümüze takıldı tezgaha yanaştık. Yediden yetmişe Bandırmalıların vazgeçilmez tutkusu  sokak lahmacununu aynı yerde yıllardır tertemiz seyyar arabasında satan Veysel Usta diğer müşterilerle ilgilenirken bekledik. Ustanın tezgah kapağını açıp içerden yüzleri iç içe kapalı beze sarılı  ikişerli istif lahmacunları çıkarıp ustaca açıp yayarak, içine kısa bıçağıyla domatesi sanat işi kesip kırmızı biber serptikten sonra  beyaz kağıda sarmaktan ibaret ritüelini  şehvetle izledik. Sıra bize gelince siparişimizi verdik bu arada Veysel Ustayla  kısa ve tatlı bir söyleşi yaptık .
- Evet Veysel Usta kolay gelsin . Meşhur sokak lahmacunun diğer ismi olan "kedili lahmacun" ismi nerden geliyor ?
-  Zamanında bir gün fırıncı ustamız  malzemeyi hazırlıyor hamuru da hazırlayıp  lahmacunu kesiyor, çekiyorlar fırını yakıyor  kıymayı karıştıracak hamurunu tam fırına atacak bakıyor kıymaya kıyma yok! Meğer fırının  kedisi  kıymayı çalıyor her şey hazır gidip kıymamı alacak eskiden  kasaplar da uzak gidip kıyma mı getirecek, yaptığı malzemeyi kıymasız  yayıyor hamura sürüyor  fırına sonra bezlere sarıp  getiriyor piyasaya.. sürpriz burda.. tadına bakan  memnun kalıyor beğeniyor bir yiyen iki daha yiyor..Usta da böylece devam ediyor. Ve olay duyulunca ismi 'kedili lahmacun' oluyor.Hem ucuz ,hem sağlıklı, hem pratik,hem lezzetli işin sırrı bu. Tam  52 seneden beri  devam ediyor. 
- Gerçekten güzel bir tat usta bakıyorum yediden yetmişe her kesimden gelip yiyorlar ve sende kuyruklar oluşuyor 

- Evet öyle oluyor bir de paket yapıp İstanbul,Ankara ,İzmir Eskişehir'e,Bursaya götürüyorlar gelirlerken siparişlerle geliyorlar ve siparişleri götürüyorlar. Bu lahmacunumuz 2-3 gün kalsada bir şey olmuyor derin dondurucuya koyuyorlar sonra çıkartıp ısıtıp yiyorlar çok memnun kalıyorlar . Vatandaş  2 porsiyon döner yedim  canım lahmacun istiyor diyor ve  lahmacun yiyor. Bağımlılık yapıyor. Lahmacunumuzu vatandaş güvenle yiyebilir doğaldır katkı maddesi yoktur ondan dolayı tercih ediliyor çoluk çocuk yaşlı yediden yetmişe her kesimin sevdiği bir damak tadıdır . Hastaya yaptırıp götürüyorlar 

Bandırma'nın tarihi neredeyse Bandırma'nın sponsoru olmuş.Ustaya hayırlı işler dileyip  peçeteyle destekli beyaz kağıda sarılı lahmacunlarımızı hiç bekletmeden iştahla ısırıp  yürüyoruz.

15-12- 2019/ BERKAN KOZAN/BANDIRMA