Bilsem Yetenekli Öğrencileri Seçecek. Süreç Kılavuzu Yayınlandı.

Üstün yetenekli öğrencileri  seçme tanılama  işlemini gerçekleştiren ve eğitim desteği veren kurum olan Bilsem'in (Bilim ve Sanat Merkezleri) öğrenci seçme sınavı kılavuzu yayınlandı
Bandırma'da da bir şubesi bulunan BİLSEM 'Milli Eğitim Bakanlığı Bilsem 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapılacak öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ait kılavuzu yayımlandı.

Bandırma'da da bir şubesi bulunan ve eski Endrüstri Meslek Lisesi'nin bulunduğu alanda yeni yapılan merkezde hizmet vermeye başlayan  BİLSEM'lere seçilecek üstün yetenekli  öğrencilerin belirlenme  sürecine ilişkin işlemler 1, 2, 3 ve 4. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenlerince yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılacak.

Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilme işlemleri 10-21 Ocak 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Daha sonra  aday öğrenciler arasından  19 Şubat-8 Mayıs 2022 arasında yetenek alanlarına göre değerlendirme yapılacak. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler ise 19 Ağustosta ilan edilecek.

Klavuza "http://www.meb.gov.tr/2021-2022-bilsem-ogrenci-tanilama-ve-yerlestirme-k..." adresinden ulaşılabilecek.

BİLSEM nedir? BİLSEM sınavı nasıl yapılır?

BİLSEM sınavı, ailelerin ve eğitimcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Şu ana kadar binlerce öğrenciye eğitim veren BİLSEM sınıfları, belirli sınavların gerçekleşmesinin ardından kuruluyor. 

BİLSEM NEDİR?

Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM); örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.Özel yetenekli öğrencilere kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimi zenginleştiren ve farklılaştıran bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri 81 ilde hizmet vermektedir.

BİLSEM SINAVI NASIL YAPILIR?

BİLSEM sınavları grup tarama ve bireysel değerlendirme olmak üzere iki aşamadan oluşacak. İlk aşamada okulların genelinde  grup taraması gerçekleşecek. Bu aşamada başarıyla çıkan öğrenciler bireysel değerlendirme sınavına giriş yapacak. 

GRUP TARAMA SINAVI: Grup tarama sınavında öğrencilere sınıf düzeylerine uygun sorular sorulacak. Puanlar öğrencilerin verdikleri doğru cevaplar üzerinden hesaplanacak, yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmeyecek.Öğrencinin tablet bilgisayar uygulamasına hazırlanması için geliştirilen "BİLSEM 2020 Grup Tarama Sistemi Tanıtım Sürümü" hem Android hem IOS platformlarında 2019 Aralık ayı içinde yayımlanacak. Uygulama Google Play ve App Store’dan ücretsiz indirilebilecek.

BİREYSEL DEĞERLENDİRME SINAVI:

Grup tarama uygulama sonuçları açıklandıktan sonra Bakanlık tarafından yetenek alanlarına göre belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacak. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonları tarafından MEBBİS/BİLSEM İşlemleri Modülü üzerinden yer, tarih ve saat bilgileri belirtilerek randevu verilecek. Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarının her biri için ayrı ayrı yapılacak. Bireysel değerlendirme aşamasında Bakanlık tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine kayıt olmaya hak kazanacak.

30-12-2021/ edit : MEHMET LEVENTOĞLU . Kaynak . MEB