Bor'da Bir Yatırım Daha .. Bor'lu Granül Gübre

Bandırma'daki yatırımlardan sonra Bigadiç 'te Bor'lu Granül Gübre Üretim Tesisi kurulacak.
AK Parti MKYK Üyesi Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü bünyesinde 223 milyon 700 bin liraya kurulacak Granül Gübre Üretim Tesisinin sözleşmesinin 21 Eylül’de imzalandığını açıkladı.

Uygur, “Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü içine yapılacak tesiste yılda 20 bin ton Borlu Granül Gübre, 12 bin 500 ton Kırılmış-Elenmiş 2-4 mm, 12 bin 500 ton ABCOL üretim yapılması planlanıyor. 223 milyon 700 bin lira yatırım bütçesine sahip tesisin sözleşmesi 21 Eylül’de imzalandı. Yer teslim sürecinin ardından 450 gün sürecek çalışma sonunda tesisin 16 Ocak 2024’de tamamlanması ve üretime başlanması bununla birlikte 50’den fazla kişinin tesiste istihdam edilmesi planlanıyor” dedi.

Uygur, “Eti Maden Genel Müdürümüz Serkan Keleşer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez ile yaptığımız görüşmeler neticesinde şehrimize ve bölgemize büyük katkı sağlayacak Granül Gübre Üretim Tesisinin Bigadiç’e yapılmasına karar verilmişti. Söz konusu işin projesi tamamlandı. Yapım İhalesi gerçekleşti, ihaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalandı. İşin yer teslimi yapılacak ve yapımına başlanacak inşallah. Bor’dan üretilen ve tarım sektöründe yoğun biçimde kullanılan Granül Gübre ve ABCOL daha verimli meyve ve sebzeler üretilmesine katkı sağlayacak. Tesisimiz şehrimize ve bölgemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.