CHP Balıkesir ve Deprem!

CHP BALIKESİR ve DEPREM !

 

19.11.2018... Geçtiğimiz hafta, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı, CHP Genel merkezi tarafından onanan, Balıkesir CHP Milletvekili ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı, Susurluk Göbel doğumlu, Gönen’de yetişmiş ve orada AKIN KAUÇUK SANAYİİ Fabrikası ile iş hayatında ve Gönen’deki sağ partide Belediye meclisinde siyasete girip adını duyurmuş, daha sonra da Bandırma’da yaşayan AHMET AKIN, uzun yıllardır CHP Balıkesir çapında, siyasi çalışmalarını sürdürüyordu ve amacına ulaşarak, hem milletvekili oldu, hem de Genel Başkan yardımcısı ve danışmanı...Bunun da karşılığı olarak ; 2019 31 Mart Mahalli seçimlerinde, Büyük Şehir Balıkesir’in, CHP Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi...

 

Bekleniyordu... bu adaylığın onaylanması, bekliyorduk ve gerçekleşti. Ahmet AKIN, Adaylığının ilan edilmesinden sonra, Balıkesir’e gelirken bir miting ile karşılandı ve kolları sıvayan sayın AKIN, giydirilmiş seçim otobüsüne atlayarak, Balıkesir’in ilçelerine tanıtım seranamonileri için çıktı ve bu program dahilinde de, dün Bandırma’ya geldi...

 

Cumhuriyet Meydanında, partililer ve Bandırmalılar izdiham yaratmadılar ama, miting havası yaratacak bir kalabalıkla (2 bin civarı) sayın Ahmet AKIN’ı beklediler uzun süre...Ve sayın Ahmet AKIN, seçim otobüsüyle meydana girdi...

 

OLAYLAR BURADA BAŞLADI...

 

Programın adı neydi ? Adaylığı kesinleşen Balıkesir B.Ş Belediye CHP’li Başkan Adayının Bandırma’lılara ve partililere takdimi... Yani bir seramoni ile, sayın AKIN tanıtılacak ve Aday olarak da ilk konuşmasını, Bandırma’lılara yapacaktı değil mi ?

İmdiiii ; Neler oluyor arkadaş ? Sorumu sorarak, yazıma başlıyorum. Çünkü o meydandaydım. 

 

Arkadaş, seçim otobüsünün ön camında dışardaki kalabalığa el sallayan kimdi biliyor musunuz ? Mevcut CHP li Bandırma Belediye Başkanımız ama önümüzdeki seçimler içinde halen Belediye Başkan (Aday... adayı) olan sayın Dursun MİRZA ! Otobüsün, sağ ön kapısının yan camında ise, el sallayan, sayın Ahmet AKIN’dı...! Olmadı arkadaş... Otobüs, sanki Dursun MİRZA’nın seçim otobüsüydü ki...bu konumlandırma, hiç olmadı..! (Bunlar tabii ki benim tespit ve görüşlerim)

 

Otobüs, meydanda sahne konumuna geçti ve üzerine ilk çıkanlar, gazeteciler ve CHP nin Balıkesir İl Başkanı Serkan SARI oldu... Açış ve sunuculuğu, sayın SARI üstlenmişti. Bu da yanlıştı bana göre de, diyelim ki sunucu bulamadınız, veya sunucunuz arıza yaptı (oysa, ben bile onlara sunucu önermiştim.) ve il başkanı bu işi üstlendi... Bu arada sunucu ve CHP İl Başkanı olan arkadaşımızda, geçen seçimlerde CHP nin adayı olan sağ siyasetçi Sami SÖZAT’ın ekibinden gelip, CHP de kalan bir siyasetçi..! Açışı yaptı ve CHP nin aday adaylarını ve Erdek Belediye Başkanı Hüseyin SARI’yı, CHP ilçe Başkanını falan sahneye çıkardı ve daha sonra onları otobüsten indirip, mikrofonu Bandırma CHP Belediye Başkanı ama halihazırda aday adayı sayın Dursun MİRZA’ya verdi. Mirza da konuşmasını yaptı. ( (Bana göre yavandı ve Ahmet AKIN ı tanıtan bir konuşma değildi.)

 

Ama, ancak, ondan sonra... sayın Ahmet AKIN, ailesiyle birlikte sahneye alındı ve akabinde mikrofon ona verildi.

Bu arada, meydandaki partililer ve Bandırma’lılara da bakalım...Afiş ve pankart bakımından, meydan çok kısırdı, çok ! Dikkat çeken birkaç afişte ise, HEP BİRLİKTE denilerek Dursun MİRZA ile Ahmet AKIN ın resmi vardı. o AFİŞİ gören Dursun MİRZA’nın da adaylığı kesinleşmiş diye düşünmez mi ? Diğer aday adaylarının buna itiraz etmesi lazımdı bence de, ettiler mi ? Etmediler mi ? Bilmiyorum...Tezahüratlara da bakarsak, sadece Dursun MİRZA taraftarlarının attığı sloganlar ve alkışlar dikkat çekti. Aynı kişiler nedense alkış ve tezahüraet konusunda, Ahmet AKIN a cimri davrandılar..!

 

Ahmet AKIN da ; dersime aslanlar gibi çalıştım dediyse de, bana göre hiç çalışmamış ! Bandırma ile ilgili bir seçim projesinden veya vaadinden, hiç bahsetmedi. Yahu Bandırmadan B.Ş Meclisi bir aday arkadaşın yok mu bari onun adını söyle birlikte çalışacağız falan de...Bandırmalılar Balıkesir’in B.Şehir olmasından beridir zaten üvey evlat ! Hele hele, BANDIRMA nın beklediği, her seçimde duymaya alıştığı İL VAADİ ve KONUSUNA, hiç girmedi. Doğru ya, velev ki; CHP Büyükşehri aldı. Bandırma’nın il olması konusunda destek mi olacak, köstek mi olacak ? Bunu duyamadık mesela...Veya CHP de artık bıkmış olmalı ki işbu BANDIRMA VİLAYETİ muhabbetinden, onlar da bunu seslendirmiyorlar...( AKP nin Balıkesir-Bandırma adayları çıkıp desinler ; Arkadaş biz BANDIRMA yı il yapamaya çalışacağız, açık farkla seçimi kazanılar. AKP lilere tüyo olsun bu dediğim.) Ahmet AKIN da sadece dikkat çeken, BALIKESİR SÜT ve HAYVANCILIK projesiydi. Sanırım YÖRSAN da battı nasılsa diye, sütleri Belediye olarak toplayıp, peynirleri Belediye satacak ! Ahmet AKIN vaadidir...

 

Katılırsınız, katılmazsınız... gerek il başkanı, gerek Dursun MİRZA, gerekse Ahmet AKIN, sosyal demokrat ve sosyalist veya sol veya ulusal sol söylemlerinden, hiçbirini yapmadılar. Denemesi bedava, bir AKP li 3 kişiyi konuştursaydık, onlar da benzer nüanslarda konuşurlardı. Onlar da bizi Allah’a emanet ederlerdi... Yani proje de, vaad de yoktu. Solculuk ve sosyal demokratlık da yoktu...ATATÜRK yoktu...Haliyle heyecan da yoktu !

 

Sanırsanız, Dursun MİRZA ile Ahmet AKIN arasında bir rekabet vardı ve kendi şehrinde Dursun MİRZA, kendisini öne çıkarmıştı. Oysa seramonide Dursun MİRZA’nin asla gözükmemesi ve öne çıkmaması lazımdı. Danışmanı ben olsaydım, onu uzaklaştırırdım bu programdan... Akşamında ; Dursun MİRZA’nın facebook sayfasına baktım da. Resimlerde ve videolarda bile, Ahmet AKIN adeta gizlenmişti. Sayın Ahmet AKIN, geldiği... giydirilmiş otobüs kadardı yani. Dursun MİRZA ise, meydan ve Bandırma kadardı... Siyaseti, yanlış yapıyor birileri de... ben nedenini bilemem. Ama kendisine ülkücü-komünist diyen hürgeneral bir gözlemci olarak, seramoniyi, miting diyorsanız mitingi, program diyorsanız programı... beğenmedim arkadaş. Neden mi ? Yahuuu etkinliğin adı, kesinleşen bir adayın ( Ahmet AKIN) tanıtımı ve Bandırma’ lılarla buluşturulması değil miydi ? Bu mudur sizin tanıtım şekliniz ?

 

Bir defa, o otobüste ön camda Ahmet AKIN olacaktı arkadaş, sahnede de kalabalığı görünce, illa konuşacam diyorsa sayın MİRZA açılışı yapıp, Ahmet AKIN ı takdim edecekti. Sunucu İl Başkanı görüntüsü de hoş kaçmadı... Yapılmadı. Ahmet AKIN’ın da, yanında muhtemel meclis kadrosu ve muhtemel yardımcıları olacaktı ! Sahi, sayın AKIN ile Belediye meclisine girmek isteyenler, nerdeydi acaba ? Ahmet AKIN, Ahmet AKIN.... MUHTEMEL KADRON, NEREDE ARKADAŞ ? Sen Külliyeye değil, Balıkesir’e Başkan adayısın !

Sunucu, Ahmet AKIN ın özgeçmişinden, ailevi ve sosyal siyasal durumundan bahisle bir tanıtıcı konuşmayı, konuşmasının arasına sıkıştırmalıydı. O da, yapmadı ve yapılmadı... Ben tanıyorum ama, orda Ahmet AKIN ı hiç tanımayan insanlar vardı arkadaş... Kendini tanıtmak işi, sayın AKIN a bırakılmamalıydı yani.

 

Hatta, Ahmet AKIN ı tanıtan el ilanları, o kalabalığa dağıtılmalıydı, o da yapılmadı. Hatta Ahmet AKIN seramonisi ise, Ahmet AKIN halkın arasında da gezdirilmeliydi... Mesela ben, kendisine yaklaşma şansı bile bulamadım. Oysa geçende, AKP li B.ŞEHİR Balıkesir mevcut Belediye Başkanı sayın Zekai KAFAOĞLU, Bandırma’ya geldiğinde hem sorularımı sordum ona, hemde gidip yakaladım ve elini sıkıp, resim bile çektirdim ! 

 

Bunlar önemli mi ? Siz önemsiz diyorsanız, o zaman Genel Başkanınızın size sunduğu, bunu seçin dediği, belli olan adayınızı hem fazla öne çıkarmamaya devam edin, hem de ; halkla buluşmasını engelleyin. Öyle ya çevresini saran siz 3-5 kişinin şakşakları ile o başkan olacak değil mi ? Haaa, ben yanılırım da...Ahmet AKIN belki rekor kırar, vatandaş bu ulaşamadığı büyüklüğe oy atarda, onu Başkan yapar ! 

 

Kendini ulaşılmaz yapan ve yaptıran siyasetçiler, sözüm sizedir. Sakın gündüz yaşadıklarınızı gece rüyanızda BAŞARDIM BAŞKAN OLDUM rüyalarıyla süslemeyin haaa, çünkü bu gündüz rüyalarınız bile gerçekleşmeyecek ! Yola yeni çıkmışken, bence kendinizi bir gözden geçirin...Bilin istedim...

 

2019 SEÇİMLERİ NE OLUR ?

 

CHP Genel Başkanı sayın Kemal KILIÇTAROĞLU’nu mesela diyerek (sağcı) sayacam... Balıkesir İl Başkanı da sağ siyaset kültüründe, B.Ş. Belediye Başkan Adayları da, sağ siyaset kültüründe...Balıkesir’in de siyasi zemini, merkez sağ.

 

1- Ahmet AKIN nezdinde, böyle giderlerse, CHP Balıkesir’i AKP den alamaz ! Hatta AKP ye, buyrun devam edin der. Çünkü CHP İl ve ilçe örgütleri, Ahmet AKIN a, maalesef hazır değil, Belediyeyi almaya, hiç hazır değiller !

 

2- Ahmet AKIN ile ilk defa, Balıkesir’de CHP alabilir mi acaba diyordum. Gerçi Sami SÖZAT ı aday yapıp, CHP geçen seçimde çok yıpranmıştı da, bu seçimde acaba diyordum. Öyle ya, yine sağ siyasetten gelen birisi CHP Adayıydı. Bu defa da, ona yakın bir strateji var. Ama olmaz ! Hele, İYİ Parti İsmail OK’u aday gösterirse, hiç olmaz !

 

Olması için ; il ilçe bütün CHP teşkilatlarının, öncelikle Ahmet AKIN ı önceleyen bir propaganda metoduna geçmeleri lazım. Geçerler mi, bilemem... Olması için ; CHP nin 24 Haziran ittifakını, yerelde de gerçekleştirmesi lazım ve İYİ Partiyi falan yanlarına alması lazım. Maden sağcılık taslayacaksınız, Meclislerine şimdiden İYİ Partili, MHP li, Saadet Partili meclis üyeleri bulup, onları da seçim çalışmalarına bugünden katmaları lazım... 

 

Bulurlar mı ? Katarlar mı ? Bilemem. Ama, dünkü o meydanda sadece CHP liler yoktu, İyi Partililer de vardı, MHP liler de vardı...İyi Partili Edincik eski Belediye Başkanı Mehmet Yağcı ile konuştum da, CHP ile aranızda hiç görüşme oldu mu diye sordum... Olmamış. İYİ Parti Balıkesir adayı ve Bandırma adayı konusunda, bırakın aday adayları yarışını, hiç kimsenin adı bile geçmiyor. Dedikodu bile yapmıyor mübarekler... Sanırım, CHP nin gel demesini bekliyorlar ! O zaman... herkese hayırlı işler, hayırlı yolculuklar arkadaş... 

 

Bandırma CHP de, ne olacak diye de herkes düşünüyor ya...Birşey olmayacak arkadaş. Sağ siyasete en yakın eski solcu isim, artık Dursun MİRZA... Alt yapısı da hazırlandı, Bandırma’dan stk ve muhtarları Ankara’ya göndermiş, adayımız Dursun MİRZA demişler. CHP Bandırma ilçe örgütü de, 4 aday adayı varken, 4 aday arasında şimdilik taraf tutmaması gerekirken, onlar da yönetim olarak Dursun MİRZA lehine imza vermişler ve alt yapı bitmiş. Ahmet AKIN’ın, örgüt üzerinde yaptırım şansı da olmadığından, Dursun MİRZA yine aday gösterilecek arkadaş, ekibinde belki değişiklik istenecek...Ama tıpkı Balıkesir CHP gibi, CHP Bandırma’da da kaybetmeye bu defa hazır olsun... Aday çünkü. 

 

Yazımın başlığında DEPREM dedim yaaa, dün benim gördüklerim, duyduklarım, tespitlerim... CHP de bir öncü deprem olduğunun aleni kanıtlarıydı da, bunu, önce depremleri hisseden hissetti, hissetmeyenlere bu öncü depremler bir ninni gibi geldi. 31. Mart da, bu depremin anası, ba-ba-sı gelecek ve enkazı göreceğiz ! AKP ye alternatif diye düşünülen CHP, bu sene çok kişinin, samimi muhaliflerin bu umudunu söndürecek gibi gözüküyor. Bu öncü depremlerde tedbir almazlarsa, kimse CHP yi umut olarak görmesin derim ben...

 

Hele, Başbuğ ATATÜRK’ün kurduğu CHP lilerin öncelikle akıllarını başlarına devşirmelerini ve ATATÜRK e yüzlerini dönmelerini isterim. Yok öyle, ATATÜRK Heykelinin önünde, o’na arkanıza dönerek millete ahkam kesmek...Haaa bir kerede ATATÜRK ü ünvanıyla BAŞBUĞ olarak anın arkadaş. Bu kadar sağcı olmaya çalışıyorsunuz ya, bunu da yapıverin ! 

 

Yazıyorum AKP liler kızıyor, HDP liler kızıyor. Yazıyorum MHP liler, İYİ Partililer kızıyor. Yazıyorum CHP liler kızıyor. Kızın kızmasına da, içinizden sadece sisteme hizmet edenler kazanıyor arkadaş. Sayenizde, sistem hizmetkarları kazanıyor sadece... veya onlarda kaybediyor da aslında, ama bedel ödeyinceye kadar, ateş onları da yakıncaya kadar, onlarda kazanıyoruz sanıyorlar kendilerini... TTK. 21.11.2018 NOGAYTÜRK