CHP Milletvekili Ahmet Akın'dan Et Fiyatları

 

-CHP Balıkesir Milletvekili Akın:

-“Et fiyatları tavan yaptı,  vatandaş ete hasret kaldı”

-“Bu ülkede vatandaş ağzına bir lokma et girsin diye Kurban Bayramı’nı bekler

hale getirildi”

-“Türkiye, nüfusu devamlı artan bir ülke olduğu için et ithalatı yeterli çözüm

değildir. Bunun için sürdürülebilir ve kalıcı hayvancılık politikaları oluşturulması

gerekiyor”

 

Ankara (TBMM) – 03.08.2015 – CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, et fiyatlarının tavan yapması nedeniyle vatandaşın ete hasret kaldığını belirterek, “Vatandaş ağzına bir lokma et girsin diye Kurban Bayramı’nı bekler hale getirildi. Türkiye, nüfusu devamlı artan bir ülke olduğu için et ithalatı yeterli çözüm değildir. Bunun için sürdürülebilir ve kalıcı hayvancılık politikaları oluşturulması gerekiyor” dedi.

Akın, son günlerde ülke kamuoyunu meşgul eden et fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, ilgili kuruluşların rakamlarına göre, ülke genelindeki kesimhanelerde Ocak ayında kilogramı 20 lira olan yağsız dana etinin,  Temmuz ayının sonunda 25 liraya kadar ulaştığını ifade etti.

Akın, et fiyatlarının perakende piyasasında da 40 liraya kadar ulaştığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Et fiyatları tavan yaptı,  vatandaş ete hasret kaldı. Vatandaş ağzına bir lokma et girsin diye Kurban Bayramı’nı bekler hale getirildi. Türkiye, nüfusu devamlı artan bir ülke olduğu için et ithalatı yeterli çözüm değildir. Bunun için sürdürülebilir ve kalıcı hayvancılık politikaları oluşturulması gerekiyor. Türkiye en pahalı etin tüketildiği ülkelerden biri. Bu durumdan en fazla zararı tüketici görüyor. Oluşturulacak ve uygulanacak nitelikli ve kalıcı hayvancılık politikalarıyla daha uygun fiyatlarla ve daha güvenilir et tüketebiliriz.”