Elektrik Faturası "Santralden Eve" İkiye Katlıyor.

Özelleştirmelerin sonucu: Türkiye'de elektrik faturası santralden eve ikiye katlanıyor
Sol Haber Portalının yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de elektrikte birim maliyet 35-40 kuruş arasındayken, faturaya 70 kuruş olarak yansıyor. Değerlendirmeler, elektrik şirketlerinin özelleştirilmesinin sonucunda maliyetin tüketiciye yansıtıldığını gösteriyor.Türkiye'de son iki yılda elektriğe art arda yapılan zamlar ve faturaya yansıyan ek bedeller sık sık tartışmaya yol açıyor.

Özellikle de 2019 yılındaki yerel seçimler ve tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri sonrası birbirini izleyen zamlarla pahalılanan elektriğin santral maliyeti, faturaya yansıyandan çok daha düşük.Elektrikte santralden çıkış fiyatları kilovat başına 35-40 kuruş seviyesinde seyrederken, dağıtım bedeli, vergi ve katkılar eklendikten sonra tüketiciye yaklaşık 70 kuruşa ulaşıyor. Başka bir ifadeyle santralden tüketiciye ulaşana kadar elektrik fiyatları ikiye katlanıyor.

ÖZELLEŞTİRMENİN YÜKÜ TÜKETİCİYE BİNİYOR

"Elektrik şirketleri serbest piyasadan, ikili anlaşmalardan ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nden elektrik temin ettikten sonra ortalama bir fiyat çıkarıyor. Sonrasında bunun üzerine şirketler kâr rakamlarını koyuyor" diyor Olgun Sakarya.

Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Birim Koordinatörü olan Sakarya tüm bunlardan sonra ortaya yaklaşık 35-40 kuruşluk ortak perakende satış fiyatının çıktığını belirtiyor.

Buna yaklaşık ortalama 10-12 kuruşluk bir dağıtım bedeli eklendiğini söyleyen uzman, "Vergi, katkılar ve diğer bedeller de üzerine konunca tüketiciye ulaşan birim fiyat 70 kuruş seviyelerini buluyor" diye açıklıyor.

Elektrik piyasasını takip eden uzmanların değerlendirmelerine göre elektrik şirketlerinin özelleştirilmesinden sonra maliyetlerin tüketiciye yansıtıldığı görülüyor.

İTİRAF: YATIRIMLARIN ÇIKMASI İÇİN

DW Türkçe'den Recep Oktay'ın haberine göre Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, özelleştirme sonrası elektrik şirketlerinin önemli yatırımlar yaptığını, bu yatırımların çıkması için de paraya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Kuyan, dolayısıyla maliyetlerin tüketicilere de yansıtıldığına dikkat çekiyor. 

Öte yandan dar gelirli vatandaşları büyük sıkıntıya sokan son zamlarla fahiş hale gelen elektrik doğalgaz ve su faturlarına  karşı  CHP den herhangi bir söylem ve etkinlik yapılmazken  Türkiye Komunist Partisi  halk buluşmaları gerçekleştiriyor.
Elazığ Depremi'nden hemen önce gelen doğalgaz ve elektrik faturaları özellikle büyük kentlerde infial yarattı. Depremle ülke gündemi değişti ama evlere düşen ateş sönmedi. TKP üç büyük kentte yaptığı fatura eylemlerini şimdi halk buluşmalarıyla sürdürüyor. Bu hafta üç büyük kentin mahallelerinde başlayan halk buluşmaları önümüzdeki günlerde de devam edecek.

13-02-2020/https://haber.sol.org.tr/turkiye/fatura-soygununa-karsi-halk-bulusmalari-280411