Facebook ve İnstagram Tutkunlarına Kötü Haber. Paralı Oldu

Facebook ve Instagram'ın ana şirketi Meta'nın sahibi Mark Zuckerberg, platform sahiplerinin hesaplarını doğrulamak için bilgisayarda ayda 11.99 dolardan (yaklaşık 22,5 TL) başlayan ücretli bir abonelik başlattığını duyurdu. Bu ücret cep telefonlarında ayda 14,99 dolar olacak.

Mali açıdan zorlu bir döneme giren sosyal medya şirketleri gelirlerini arttırmak için yeni yöntemleri hayata geçirme arayışında. Facebook ve Instagram'ın ana şirketi Meta'nın sahibi Mark Zuckerberg, platform sahiplerinin hesaplarını doğrulamak için bilgisayarda ayda 11.99 ABD dolarından başlayan ücretli bir abonelik başlattığını duyurdu. Bu ücret cep telefonlarında ayda 14,99 dolar olacak.Hizmete kaydolan kullanıcılar Instagram ve Facebook'ta yayınlanan Hikayeler ve Reel Videoları için özel etiketler alacak. Ayrıca kullanıcılara ayda 100 ücretsiz yıldız ya da Facebook'ta içerik oluşturuculara ödeme yapmak için kullanılabilecek dijital para birimi verilecek.Ancak şirket, profil adı, kullanıcı adı, doğum tarihi veya profildeki fotoğrafı değiştirmek için Meta Verified'a abonelik ve doğrulama başvuru sürecinin yenilenmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Günün diğer başlıkları şöyle

:Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı 41 bini aştı. Deprem bölgesinde 927 bin binanın incelemesi tamamlandı, 118 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

* * * 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken deprem bölgesini gezdi. Blinken, deprem yardımlarının artırılacağını, Washington'un deprem sonrasında yıkılan binaları yeniden inşa etmek isteyen Ankara'ya uzun vadeli yardımda bulunabileceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bu sabah ortak basın toplantısı düzenleyecek.

* * *

Milletvekillerinin deprem bölgesinde olmaları nedeniyle 21 Şubat’a kadar çalışmalarına ara veren Meclis Genel Kurulu’nun toplanması 28 Şubat'a ertelendi. Tabii ki en çok merak edilen konutu EYT düzenlemesinin akıbeti. Genel kanı, Meclis’in çalışmaya başlamasıyla düzenlemenin yasalaşacağı yönünde.

* * * 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 13.00'te partisinin MYK toplantısına başkanlık edecek. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Diyarbakır'da depremlerden etkilenen ailelere taziye ziyaretinde bulunacak.

* * *

Ekonomi veri ajandasında bugün; tüketici güven endeksi, uluslararası yatırım pozisyonu ve yurtdışı üretici fiyatları var. Tüketici güveni ocakta aylık bazda yüzde 4,6 artarak 79,1 ile son 16 ayın en yüksek seviyesine yükselmişti. Net UYP ise 2022 Kasım sonunda 265 milyar dolar eksideydi. Yurt dışı üretici fiyatlarında en son aylık yüzde 2,77, yıllık yüzde 49,90 artış yaşandı.

* * * 

Çin ekonomisinin pandemi kaynaklı durgunluktan daha fazla iyileşme belirtisi göstermesiyle, beklendiği gibi Çin Merkez Bankası şubat ayında da gösterge borç verme faiz oranını (LPR) değiştirmedi.  Bu yıl vadeli gösterge ana faiz oranı (LPR) yüzde 3,65, beş yıllık LPR yüzde 4,30 olarak korundu. Bu arada Çin Merkez Bankası, bankalardan kredileri yavaşlatmalarını istedi.

* * * 

ABD, Rusya'ya yönelik yeni ihracat kontrolleri ve yaptırımlar uygulamayı planlıyor. Yeni yaptırımlar Rusya'nın savunma ve enerji sektörleri ile finansal kuruluşlarını hedef alacak. Ayrıca çok sayıda Rus iş insanı ve siyasetçi de yaptırım kapsamına dahil edilecek.

20-02-2023