İngiltere'de bebekleri öldüren seri katil hemşireye ömür boyu hapis

İngiltere'nin bebekleri öldüren seri katili için ömür boyu hapis

Lucy Letby, yeni doğan bebeklere hava enjekte etti, onlara fiziksel olarak saldırdı, diğerlerini zorla sütle besledi ve ikisini uyuşturucuyla zehirledi.

İngiltere'de bir hemşire, hastanede çalışırken yedi bebeği öldürüp altı bebeği de öldürmeye teşebbüsten müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkemeye çıkmayı reddeden Lucy Letby, İngiltere-Galler sınırına yakın Chester'daki bir yenidoğan koğuşunda diğer çocukları ağır engelli bırakan bir dizi korkunç suçtan ölene kadar parmaklıklar ardında kalacak. 

O, İngiltere'nin modern zamanlardaki en üretken çocuk seri katilidir. 

Letby'nin bebekleri öldürmesinin nedenleri, yenidoğan hemşiresinin nedenlerini açıklamaması nedeniyle hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayabilir. 

Savcılar, bunu "aşık olduğu" bir doktor meslektaşının dikkatini çekmek için yaptığını tahmin ederken, avukat Nick Johnson, duruşma sırasında Letby'nin "Tanrıyı oynamaktan" keyif aldığını söyledi. 

Yargıç Bay Justice Goss, "Yeni doğan bebeklerin hayatları neredeyse başlar başlamaz sona erdi ve ömür boyu sürecek zararlar verildi" dedi ve nadir görülen bir ömür boyu hapis cezası verdi - Birleşik Krallık'ta mevcut olan en ağır ceza. 

33 yaşındaki kişi, Haziran 2015 ile Haziran 2016 arasında Kontes Chester Hastanesinde bazıları sadece birkaç saatlik bebeklere saldırıp onları öldürdü.
Bebeklere kasıtlı olarak hava enjekte etti, onlara fiziksel olarak saldırdı, başkalarının sütünü zorla besledi ve iki kişiyi insülinle zehirledi, bu arada meslektaşlarını doğal olarak öldüklerine inandırmaya çalıştı.  

Letby ayrıca kurbanlarından birine yönelik bir canlandırma girişiminde yer aldı. 

Ekim 2022'de başlayan duruşma sırasında iddia makamı, onu "hesapçı ve sinsi" olarak nitelendirerek, "ölümcül saldırıları" örtbas etmek için meslektaşlarını kandırdığını ekledi.

Pazartesi günü ölene kadar hücre hapsi kararını Manchester'daki Kraliyet Mahkemesi'ne okuyan yargıç, aslen Hereford'lu olan Letby'nin ölümlerin "hastalıklı kayıtlarını" nasıl tuttuğunu kaydetti. 

"Bebeklere ve ailelerine hayran kaldınız, onları Facebook'ta aradınız. Evinizde üzerinde kalın yazılar olan bir kağıt bulundu. 'Dünya bensiz daha iyi', 'Ben kötüyüm' yazdınız. bunu yaptı'."

Duruşma İngiltere'yi şok etti ve birçok kişi Letby'nin mahkemeye çıkmayı reddetmesine izin verilmesine tepki gösterdi..  
Pazartesi günü, Başbakan Rishi Sunak onu "korkak" olarak nitelendirerek hükümetin hükümlüleri cezaya katılmaya zorlamak için yasayı değiştirmeyi planladığını doğruladı.

Mahkeme bu sabah, yerel saatle 12:30'da televizyondan yayınlanan ceza davası başlamadan önce kurbanların ailelerinin ifadelerini dinledi. 

Letby'nin saldırdığı ikizlerin ebeveynleri, "Çocuklarımızın hayatıyla tanrıyı oynama hakkınız olduğunu düşündünüz," dedi - biri öldü, diğeri hayatta kaldı, ancak beyin hasarı kaldı. 

Başka bir anne, oğlunun öldürülmesinin "bir korku hikayesinden fırlamış gibi" olduğunu söylüyor.

Letby aleyhindeki iddialar ve müteakip mahkumiyeti, nasıl bu kadar uzun süre tespit edilmekten kaçabildiğine dair soruların ortasında bir hükümet soruşturmasını tetikledi.

Çalıştığı yenidoğan ünitesinin baş danışmanı Dr Stephen Brearey bu hafta başlarında BBC'ye verdiği demeçte, hastane patronlarının onu soruşturmayı başaramadığını ve alarma geçen doktorları susturmaya çalıştığını söyledi. 

Letby ile ilgili endişelerini ilk kez 2015 yılında dile getirdiğini ve meslektaşlarının bebeklere zarar vermiş olabileceği aylarca uyarılarına rağmen hastanenin polisi aramayı geciktirdiğini iddia etti. 

Polis şimdi, Letby'nin Chester'daki yenidoğan ünitesine taşınmadan önce çalıştığı Liverpool Kadın Hastanesinde 4.000 bebek ölümü vakasını araştırıyor.

22-08-2023/kaynak : EURONEWS