İsrail Ordusu Gazze'yi İşgal Harekatı Başlattı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne hava ve kara operasyonu başlatıldığını duyurdu.

Mescidi Aksa da durup dururken başlatılan  ve Filistinlilerin protesto eylemleriyle devam eden olayların Hamas'ın Gazze şeridinden başlattığı füze atışlarıyla   kadın ve çocuklarında ölümüne yol açan sürecin sonunda İsrail Gazze'nin işgali için düğmeye bastı operasyon için İsrail'in kuruluş tarihi olan 14 Mayıs’ın olması anlamlı bulundu.

BAŞTAN İTİBAREN İSRAİL PLANI MI?.

Olaylardan sonra hiç bir askeri gücü veordusu olmayan Gazze nin kontrolünü elde tutan Hamas'ın İsrail'e yönelik füze saldırı başlatması ve İsrail füze kalkanının delindiği iddiası olayların devamı için işaret vermişti. Operasyona ilişkin açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’a çok ağır bir bedel ödeteceğimizi söyledim, bunu yapıyoruz ve büyük bir güçle devam edeceğiz. Son söz henüz söylenmedi ve bu operasyon gerektiği sürece devam edecek” ifadesini kullandı.Öte yandan bombalanan binalarda çok sayıda çocuk ve kadınlardan oluşan sivillerin olduğu fotoğraflar insanlığın vicdanını sızlattı.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi’ne son birkaç dakika içinde 150’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğini ifade etti.

İSRAİL HAMAS'IN FÜZE RAMPALARINA ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırı devam ederken, can kayıpları giderek artıyor. İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarına Hamas tarafından İsrail'de birçok kente 90 roket fırlatarak karşılık verdi.Roketler başta başkent Tel Aviv'de yer alan Ben Gurion Uluslararası Havaalanı olmak üzere, Aşkelon, Aşdod, Shfela bölgesi ve Ramla kentlerinde sirenleri ve hava savunma sistemlerini harekete geçirdi. Saldırı sırasından Ben Gurion Uluslararası Havaalanı'nda yükselen siren sesleri nedeni ile vatandaşlar panik halinde kaçışmaya başlarken, Ramla'da ise bir evin yanına roket düşmesi sonucu yangın çıktı.

ORDUSU VE DONANMASI OLMAYAN GAZZE YÖNETİMİ -HAMAS-NEDEN FÜZE ATIYOR?

Hamas’ın silahlı kolu El Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun işlediği suçlara tepki olarak Aşdod ve Aşkelon şehirlerinin bombaladığı duyurularak, “El Kassam Tugayları, İsrail ordusunun sivilleri ve evleri hedef almasına, çocukların ve kadınların öldürülmesine yanıt olarak Aşdod ve Aşkelon şehirlerine 90 füzeyle büyük bir füze saldırısı başlattı” denildi.

Yabancı ajanslardan edinilen bilgilere göre Gazzeliler evlerini terk etmeye başaldı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırıları gece gündüz aralıksız devam ederken, saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında can kaybının 27'si çocuk, 11'i kadın olmak üzere 103'e, yaralı sayısının ise 580'e yükseldiğini açıkladı.

13-05-2021/ Kaynak .New York Tımes BAKINIZ https://www.nytimes.com/live/2021/05/13/world/israel-gaza-news?action=cl...