Kapatılan Genelev İşletmecileri ve Seks İşçileri İşyerlerinin Açılmasını İstiyor

Covid 19 nedeniyle kapatılan genelev işletmecileri ve seks işçileri yaşadıkları mağduriyetlere çözüm bulunmasının öncelikle toplum sağlığını ilgilendirdiğini ileri sürdü.

Bandırma İlçesinde Marmara Evleri'nde 47 yıldır  faaliyetini sürdürerek resmi olarak kayıtlı hizmet veren ancak uzun süreden beri mahallelilerce belirlenen yere taşınması istenen Bandırma Genelevi covid - 19 nedeniyle kapatılan işyerleri arasında bulunuyor. Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde kapılarını kapatmak zorunda kalan özel hizmet işyerlerinin açılmasına ve  yasal statüde çalışan seks işçilerinin çalışmasına izin verilmemesinin ilçemizde olduğu gibi ülkemizde de kayıt dışılığı özendirdiği ve toplumsal sağlık sorunları üretebileceği dile getirildi. . İddialara göre kayıt dışı ve kontrolsüz çalşanların muhtemel  hastalıkları yayma  olasılığının toplumsal alanda olduğu gibi, yasa dışı çalışanların kendi sağlık ve güvenliklerini de tehlikeye soktuğu vurgulandı..

 Kayıtlı çalışanların SGK güvencesinde vergi dairesine kayıtlı olarak  çalışma zorunluluğunun  yanısıra,  çalışanların düzenli  olarak sağlık kontrolünden geçtiği Genelev'lerin en kısa zamanda  sıkı sağlık tedbirleriyle hizmete tekrardan açılmasının  toplum sağlığı ve çalışanların güvenliği için de  büyük önem teşkil ettiğini ileri süren  mağdur çalışanlar yetkililerden ilgi beklerken işyerlerinin kapalı tutulmasına devam edilecekse devletin kendilerine yaşam  desteği  olarak maddi  yardım talep etti.

06-08-2020/FATİH FURKAN ÖZCAN