Nilüfer Müzik Festivali İptal Mi? Turgay Erdem'den Açıklama

 Nilüfer Belediyesi’nin 2015 yılından bu yana düzenlediği, dünyanın birçok yerinden sanatçıyı ağırlayan ve 300 bini aşkın izleyici kitlesine ulaşan Nilüfer Müzik Festivali’ne Bursa Valiliği tarafından kamp ve alkol yasağı getirilmesi üzerine gelişmeye tepki gösteren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, yaşam tarzına müdahale edilmesinin doğru olmadığını, getirilen kısıtlamalara tepki olarak Nilüfer Müzik Festivali’ni iptal etme kararı aldıklarını duyurdu.
Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından 1-2-3 Eylül’de Balat Ormanı’nda gerçekleştirilmesi planan ve Duman, Hayko Cepkin, Büyük Ev Ablukada, Dolu Kadehi Ters Tut, Motive, Hey! Douglas, Malt, Soft Analog gibi sanatçıların sahne alacağı Nilüfer Müzik Festivali iptal edildi. Bursa Valiliği tarafından alınan kamp ve alkol yasağı kararının ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Balat Atatürk Ormanı girişinde yaptığı basın açıklamasında, protesto amacıyla bu yıl Nilüfer Müzik Festivali’ni iptal ettiklerini duyurdu. 

CHP Bursa Milletvekilleri Kayıhan Pala ile Hasan Öztürk ve CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan’ın da katıldığı basın açıklamasında yaşanan süreç hakkında kamuoyunu bilgilendiren Turgay Erdem, “Bu yıl 1-3 Eylül tarihlerinde 7. Nilüfer Müzik Festivali’ni yapacağımızı duyurmuştuk. Ancak Nilüfer Kaymakamlığı kanalıyla bize ulaşan bir engelleme girişimiyle karşı karşıya kaldık. Festivalimize kamp ve alkol yasağı geldi. Hatırlayacaksınız geçen yıl da aynı durumla karşılaşmıştık. Aynı tarihlerde Büyükşehir Belediyesi’nin kamplı bir festivaline izin verilmiş ancak festivale bir gün kala bize izin verilmemişti. O nedenle bu engellemeye direndik ve geçen yıl festivalimizi kamplı yaptık. Ancak bu yıl yine aynı engelleme girişimiyle karşı karşıyayız.”

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem

Yaşam tarzına müdahale: Alınan yasak kararlarını yaşam tarzına müdahale olarak değerlendiren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, basın açıklamasına şu sözlerle devam etti: “2015 yılından bu yana hiçbir sorun çıkmadan bu organizasyonu yaptık.. Şimdi ne değişti de izin verilmiyor? Bu festival Türkiye’de bir kamu kurumu tarafından düzenlenen en büyük festivaldir ve Avrupa Festivaller Birliği’ne (YOUROPE) Türkiye’den üye olan tek kamplı festivaldir. Bugüne kadar uluslararası düzeyde pek çok ödül almış, başka festivallere ilham kaynağı olmuş, örnek alınmış bir festivaldir. Biz ne yapıyoruz burada? Ülkemiz ve dünya sahnelerinin başarılı isimlerini müzikseverlerle buluşturuyoruz. İsteyen kamp alanında çadır kurup konaklayarak konserleri izliyor, atölye çalışmalarına katılıyor, yeni dostluklar ediniyor. Katılan herkes; şehir hayatının stresini, ekonomik krizin yorgunluğunu, kısıtlanan özgürlüklerle büyüyen sıkıntılarımızı dışarıda bırakıp umutla, dostlukla, doğanın kucağında müzikle tazeleniyor. Hepsi bu…” 

Valilik duyurusu: Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in festivali iptal etme kararını aldıkları açıklamasının ardından Bursa Valiliğinden de yazılı bir basın duyurusu yapıldı. Bu duyuruda festivalin yapılması için “Başta orman yangınlarının önlenmesi olmak üzere, vatandaşların yaşayabileceği olumsuzluklara karşı asayiş, güvenlik, trafik ve alanda tahliye yollarının açık tutulması ve ilgili mevzuatlarda belirtilen hususlarda gerekli önlemlerin alınmak kaydıyla festivalin düzenlenmesinin uygun görüldüğü” ifadesine yer verildi. 

VALİLİK AÇIKLAMASI

Nilüfer Belediye Başkanlığı tarafından 01-03 Eylül 2023 tarihleri arasında Nilüfer-Balat Atatürk Ormanı'nda yapılması planlanan ‘7. Nilüfer Müzik Festivali’ ile ilgili olarak emniyet personeli görevlendirilmesi, güvenlik ve trafik tedbirleri alınması talep edilmiştir.

Söz konusu talep üzerine Nilüfer Kaymakamlığımızca festival düzenlenecek alanın orman alanı içerisinde bulunması nedeniyle başta orman yangınlarının önlenmesi olmak üzere, vatandaşlarımızın yaşayabileceği olumsuzluklara karşı asayiş, güvenlik, trafik ve alanda tahliye yollarının açık tutulması ve ilgili mevzuatlarda belirtilen hususlarda gerekli önlemlerin alınmak kaydıyla festivalin düzenlenmesi uygun görülmüştür.

Konuyla ilgili olarak kamuoyuna yansıyan, festivalin valiliğimizce yasaklandığına ilişkin haber, yorum ve açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Valiliğin  bu açıklamasından sonra gelişmelerin nasıl cereyan edeceği merakla beklenirken Başkan Turgay Erdem'den yapılan açıklamada:

Satışı yapılan biletlerin ücret iadeleri yapılacak 

 Engellemelere karşı gerekli hukuki süreçleri başlatacaklarını vurgulayan Başkan Erdem, bugüne kadar satılan biletlerin ücretlerini iade edeceklerini belirterek, “Ben, gelinen noktadan üzüntü duyuyorum. Hak ve özgürlükler adına kaygı verici bulduğum bu gelişmeyi kamuoyunun takdirine bırakıyorum” ifadelerini kullandı. 

15-08-2023/APOSTO GÜNDEM / Tüm içerikleri için tıklayınız..https://aposto.com/