Sahtelerine Dikkat!

Güneş gözlüğü tarzımızı yansıtan bir aksesuar olmanın yanı sıra, aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından gözlerimizi koruyan fonksiyonel bir üründür. Bu sebeple güneş gözlüğü seçerken orijinalliğe önem vermeli ve sahte ve imitasyon ürünlerinden kaçınmak için uzman markaları tercih etmeliyiz

Yaz güneşinin iyiden iyiye yüzünü göstermesiyle birlikte, sahte güneş gözlükleri de işportacılarda kontrolsüz şekilde satılmaya başladı.Yaz aylarının gelmesiyle  birlikte büyük ihtiyaç duyulan güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanılan güneş gözlükleri, sahtesiyle ayırt edilemediği takdirde ciddi göz sağlığı problemlerine yol açıyor

“Uygun fiyatlı ürünler sahtedir” düşüncesine kapılmayın

Daha çok işportacılar, pazarlar, marketler, parfümeri, market, bijuteri ve benzin istasyonlarından  ya da güvenilirliği olmayan internet satış sitelerinde alındığına dikkat çeken uzmanlar ; karşımıza çıkan taklit ya da sahte güneş gözlükleri, alıcının ilgisini daha çok fiyatı ile çekiyor. Ancak unutulmamalıdır ki, fiyatının uygun olması güneş gözlüğünün sahte olduğunu göstermez. Uzman satış noktaları ya da güvenilir web satışı kanalları da incelendiğinde pek çok uygun fiyatlı güneş gözlüğü bulunmaktadır. Güneş gözlüğü alırken bilinen satış noktalarını tercih etmek güneş gözlüğünün kalite kontrolü açısından oldukça önemlidir.

Güneş gözlüğünün sahtesi nasıl anlaşılır?
Güneş gözlüğünün sahte olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri, üzerinde “CE” işaretinin olup olmadığını kontrol etmektir. 1995 yılında yapılan bir anlaşmaya göre, CE simgesi taşımayan ürünlerin AB sınırları içerisinde dolaşımı yasaklanmıştır. Dolayısıyla bu işaret, ürünün Avrupa Birliği standartlarında olduğunu göstermektedir.

Güneş gözlüğü en az kaç UV koruyuculu olmalı
Orijinal güneş gözlükleri sizi, UV ışınlarına karşı korumaktadır. Bu sebeple güneş gözlüğünüzü satın alırken bu özelliğe dikkat etmeniz gerekir. Uzman ve güvenilir satış noktalarından yapacağınız alışverişlerde size ürünün ultraviyole ışınlarına karşı korumalı olduğuna dair bir sertifika verilmektedir.
Uzmanlar,günlük kullanım için tercih edeceğiniz güneş gözlüğünün en az 400 UV şiddetinde koruyucu olması önermektedir.. 
BANDIRMA GERÇEK- SOSYAL HABER-EDİT BERKAN KOZAN