Siyah Çay Koronavirüs'ü Engelliyor İddiası

Amerikalı Dr. Leo Galland  SİYAH ÇAY'ın dünyayı etkisine alan korona virüsü engelleyici ve tedaviye destek verici unsurlar içerdiği iddiasında bulundu.

'Alerji için Çözüm' kitabının yazarı ve dünyada bütünleyici tıbbın kurucusu olan Dr. Leo Galland'ın sosyal medya paylaşımında  siyah çayın içerisinde bulunan bazı maddelerin virüsün çoğalmasını engellediğini belirterek koronavirüse karşı  dengeli olarak siyah çay tüketilmesi önerisinde bulundu.Dr. Galland açıklamasının korona tedavisi için değil  salgın önlenmesi ,korunma ve tedaviye destek olarak anlaşılmasını belirtti.
Paylaşımında Çayın virüsle mücadelede oldukça faydalı olduğunun belirten  Dr. Leo Galland, “Yeşil çaydan ziyade siyah çayda bulunan bazı maddeler, virüsün çoğalmasını önler. Ayrıca çayı süt ile içmemek gerekir çünkü süt, ihtiyacımız olan şeylerin emilimini engeller. Çayı, olduğu gibi içmek gerekir. Bunun yanında melatoninin faydalı olduğunu gösteren bazı kanıtlar var. Melatonin takviyesi yapan insanların Covid-19’a yakalanma ihtimali daha düşük. Muhtemelen bunun nedeni, melatoninin bağışıklığı güçlendirici ve antiinflamatuvar etkisi” dir dedi.
Koronavirüsle mücadelede bağışıklığı kuvvetlendirmek adına siyah çayla birlikte aynı zamanda şifalı ot ve bitkilerin de yardımcı olduğunu anlatan Dr. Leo Galland, “Ayrıca kullanabileceğiniz birçok şifalı ot ve baharat bulunuyor. Çörek otu, benim gözdelerim arasında yer alıyor. Bin yıldan uzun süredir Batı Asya’da tüketilen temel sağlıklı besinlerden biri olan çörek otu, antiviral etkilere sahip. Covid-19 değil belki ama hepatit virüsüne yakalanan insanlar üzerinde yapılan klinik deneylerde çörek otunun antiinflamatuvar ve antiviral etkileri gözler önüne serilmiş. Eğer tek bir sağlıklı besin seçmem gerekseydi, çörek otunu seçerdim. Çörek otunun içindeki en aktif maddeler yağında bulunur. Taze tohumu alıp öğütebilirsiniz. Oldukça yumuşaktır. Çok hoş bir aroması vardır. Antiinflamatuvar etkiye yol açan maddeler, çoğunlukla yağında bulunur” ifadelerini kullandı.

Ote yandan WhatsApp’ta dolaşan bir metinde, Li Wenliang isimli Çinli doktorun 112 yaşında ölmeden önce koronavirüsün etkisini azaltacak bir tedavi önerdiği, bu tedavinin de çay olduğu iddia edildi. “CNN’den son dakika haberi” başlığı ile dolaşıma sokulan metinde çayın içinde bulunan bazı maddelerin virüsü uzaklaştırdığı belirtildi. İddiaya göre, virüsün dünyaya yayıldığı Çin’in Wuhan kentindeki doktorlar, salgının önüne geçilmesi için  hastanelerde kendileri de çay dağıtarak  gözlemlerde bulundu. 

Ancak çayın yeni koronavirüsü (Covid-19) iyileştirdiğine dair bir bulgu yok. Aşı ile önlenmeye çalışılan sakgında Hastalığın halen kesin bir tedavisi bulunmadı. 

01-03-2021/HABER MERKEZİ