Yücel Yılmaz " İnsiyatif Alsın Diye Başkan Var"

Balıkesir Büyükşehir Meclisinde Sayıştay Raporu Gündemi

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı ilk toplantısı Altıeylül  Hasan Can Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıda gündemin yanısıra  Sayıştay Raporu’nda yer alan olumsuzluklara dair muhalefetin bilgi istemesi üzerine  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Genel Sekreter Mustafa Küçükkaptan raporla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Sayıştay Raporuyla ilgili yaptığı konuşmasında :

“ Benim belediye başkanlığında 8’nci yılım görevi kötüye kullanmadan dolayı dava açılmadı. Çünkü yemek de veriyoruz personele vermememiz gereken, destekleme de yapıyoruz. İhale denilen belediyenin şirketine veriyoruz. Kamunun şirketine veriyoruz. Verme sebebimiz belli. Bunu biz böyle yapacağız, 8-9 tane daha belediye yapacak sonra kanunlaşacak ki ihalesiz verelim. Niye veriyoruz ihalesiz?  Başka firma girdiği zaman belediyenin şirketi almak istediği rakama alamıyor. Amacımız da kamu hizmetini düzgün yapmak. Nereyi vermişiz? Edremit garajını Balıkesir Toplu Taşıma'ya vermişiz. Doğal olmayan hiçbir şey yok ki burada. Zaten pandemi süreci içerisinde yapmamız gerekeni yaptık. Bütün belediye başkanları eğer böyle bir şey yapmadıysa, ihaleye çıktıysa zaten kul hakkına girmiştir. Bu haberlerin çıkmasındaki amaç ne? Belediye Başkanını yıpratıp onların istediği fiyattan istediğini satın almamız. Yani biz bunu yapmadığımız sürece biz gündeme farklı bir biçimde geliyoruz. Balıkesir’in bir kere bu konuda Balıkesir’de Balıkesir’in hakkını savunan insanların konuya objektif olarak bakıp yerine göre sahip çıkması lazım. Bu mesele sahip çıkmakla alakalı bir meseledir. Şahsa, tarafgar olduğumuz kuruma herhangi bir şekilde artı avantaj sağlayacak bir şey yapıldıysa herkes haklı. Ama burada onur madalyası gibi biz bu işi halkımız için yapıyoruz, belediyemizin daha iyi hizmet vermesi için yapıyoruz o kadar açık ve net ki. Biz savunmamızı yaptığımız zaman da “evet haklısınız, o dönemde bu yapılır burada bir kamu zararı yoktur” diye yazılıyor. Bu yıllardır böyle oluyor. Bunu olağan dışı, belediyede usulsüzlük varmış deniyor. Ne yapmışız? Garajı işletilemez halden 24 memurla işletirken 8 tane özel şirket personeliyle daha verimli, herkese daha hızlı hizmet verir hale getirmişiz. Daha az parayla daha çok etkin hizmet yapmışız. Burhaniye Amfi Tiyatro'yu nasıl verdiysek öyle yapmışız. Bu önemli konu; Balıkesir’in kaynaklarını psikolojik baskı yaparak, yıpratarak başkanınızı, sizin şehrin insanlarının seçtiği başkanı birileri tahakküm altına alıp, durup dururken yıpratmaya çalışıyor. Buradan siyasi rant elde etmeye çalışmaktan ziyade ne oluyor, ne yapmışız yani. O bulgular yazılıyor, tüm belediyelerde var. Bundan kim ceza alacak? Kimse ceza almayacak. Ne olacak? Yanlış yapmışsınız diyor evet, ama öyle gerekiyordu. Biz bunu izah edebiliriz. Başkan niye var yoksa kaymakam yönetirdi belediyeyi. Bu tür inisiyatifleri alsın diye başkan var.” ifadelerini kullandı.

SAYIŞTAY RAPORU BİZİM ŞEREF MADALYAMIZDIR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi  Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan  meclis oturumunda  Sayıştay Raporu’nu değerlendirdiği konuşmasında şunlara yer verdi:

“Sayıştay raporunu konuşuyoruz x televizyon, y gazete diyoruz. Kötü haber olmasından hepimiz rahatsız oluyoruz. İyi haber olmasından da hepimiz mutlu oluruz, alkışlarız, gurur duyarız. O yüzden arkanıza yaslanın ve bilin ki biz Sayıştay raporuyla gurur duyuyoruz, bizim için şeref madalyasıdır. Denetim Komisyonu olarak kamu zararı gördük dedi Burhanettin Ağabey. Denetim Komisyonlarının kamu zararı belirleme yetkisi yoktur. Görür, öyle düşünür ama esas olan Sayıştay denetimidir. Meclis denetiminde kamu zararı öngörülemez. Bunlar bulgudur. 2 bin küsur minibüs hattını ihalesiz işletmeye vermişsiniz dedi.  Bu araçlar 50 yıldır bu şehre hizmet ediyor. Biz 8 yıllık Büyükşehir Belediyesiyiz. Allah aşkına bunu anlayın. Bu insanların haklarını teslim etmişiz. Ne olur susun. İhale edersek başımıza ne gelir? 2 bin küsur minibüs hattını bu şekilde ben yeniden ihaleye çıkarırsam o insanların haklarını ne yapmış olurum? Allah aşkına bir düşünün. Neyle karşı karşıya kalırız? O yüzden bu konuyla alakalı ne yapacaksınız diye soruyorsunuz? Hiçbir şey yapmayacağız. Bütün minibüsçü esnafımız, ulaşım esnafımız rahat uyusun.

İşgaliyeyle kullandırma; Allah aşkına bana anlatılan bu Hasan Baba Çarşısı yapılırken oradaki esnaf mağdur olmasın diye arkada parkın içine esnaf geçici ticaretine devam etsin diye yerler yapılmış. Bandırma dolgu alanında esnaflar var. Bakın bunlar esnaf; pandemi yaşadık, işleri kötü. İhale etmemişsiniz diyor. Allah aşkına park alanının tapusu bende değil nasıl ihale ederim. Kapıya mı koyayım o insanları. Böyle devam edecek. İşgaliye tutacağım, kirasını işgaliyeyle alacağım, haklarını teslim edeceğim, böyle devam edecekler. Belediye mülklerindeki yerlerin ihale yapılmadan belediyeye devredilmesi.  Bunları Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Sebze ve Meyve Halini ben başkasına verebilir miyim? Terminali x bir vatandaşa ihaleyle vermek ister miyim? Amfi tiyatroyu kime verdim -Burhaniye Belediyesi- sana verdim. İhaleyle aldım deme, ben sana verdim. Kılıfına uydurdum bu kadar basit. Helal olsun.

26’ncı madde diye tutturuyorsunuz, evet doğru söylüyorsunuz. Ama 26’ncı maddenin bir gün değişeceğini hepimiz göreceğiz. Belediyeye benzinlik yaptım, BTT’ye vermek istiyorum, kendi şirketime vermek istiyorum. O kullansın, o çalıştırsın. Bir benzinlik ihalesinde kaç yüz tane firmanın dosya alacağını tahmin edebiliyor musunuz? Böyle bir şey istemiyorum. Bu kâr, bu fayda belediyemde kalsın, Balıkesir’de kalsın. 26’ncı maddeyle vermişim doğru. Olmaz dediniz, başka bir formüle çevirdim şimdi, yine başka bir biçimde BTT’ye vermek istiyorum. Başkasına vermeyeyim. Bu suçsa ben bu suçu çekeyim.

KAMU ZARARI YOK,KAYIRMA YOK

İhale yoluyla verilmesi gereken taşınmazları anlattım. Dernek ve vakıflardan kasıt Allah aşkına kadınlara yardım eden bir derneğe yer vermişim. Allah aşkına bu gündem olabilecek bir şey mi? YEDAM’a yer vermişim. Madde bağımlılığına düşen gençlere yer vermişim. OBİDEV’e yer vermişim, Engelli, otizmli bireylerin toplumla buluşturulması, ailelerinin rahat edebilmesi için bu insanlara yer vermişim ve Sayıştay raporunda yeri var. Ben yine vereceğim. Beni assınlar yine vereceğim. Bir kadının göz yaşı bunların hepsine bedeldir. Bunları çözdük. O yüzden bunlar bulgu, zimmet değil, dava değil, operasyon değil. Bunların hepsi çözüldü.

Vergi denetmeni iş yerinize geldiğinde nasıl korkuyorsanız biz de Sayıştay Denetçileri bize geldiğinde öyle korkuyoruz. 10 gündür bütün belediyelerin raporlarını inceliyoruz. Abuk subuk şeyler var bunları anlatmayayım. Biz bunların arasında en temiziyiz diyebilirim. Bir kot silme yok, alan paylaşma yok, ihaleyi bir başkasına vermiş olmak yok, kamu zararı yok, kayırma yok, hiçbir şey yok. Ha buraya teşekkür yazmazlar. Bir şey varsa bulsunlar.”

10-12-2021/HABER MERKEZİ