Atatürk'ün Bandırma'ya İlk Gelişinin 92 Yıldonümü Törenlerine Yoğun İlgi

ATATÜRK’ün Bandırma’ya gelişinin 92. yıldönümü kutlamaları yoğun katılımla ve coşkuyla gerçekleştirildi.  Bandırma’ya yaşamı süresince 3 kez gelen ATATÜRK ün ilk gelişi 8 Ekim 1925 tarihinde gerçekleşti..Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ikinci kez 13 Haziran 1926 tarihinde, üçüncü kez de 20 Ocak 1933 tarihinde Bandırma’yı onurlandırdı.
8 Ekim 1925 tarihinde Mudanya’dan Ertuğrul yatı ile hareket eden Atatürk, saat 13;00’de Bandırma’ya gelmiştir. Henüz inşaat halinde olan eski iskeleden karaya çıkarak, sahilde coşkuyla kendisini bekleyen Bandırmalılarla kucaklaşmıştır.
Anılarda yer alan ifadelere göre " Atatürk bir yandan Bandırmalılarla sohbet ederken bir yandan da şehri dikkatle inceliyordu. Kurtuluş Savaşı’nda iki yılı aşkın bir süre işgal altında kalan Bandırma’nın, yangın sonrasından izler taşıyan halini gördükten sonra, Bandırmalılara şöyle seslenmiştir:
“Milletimiz çalışkandır. Bu fazileti taşıyan Bandırmalıların şehirlerini imar edeceklerinden, halen barut ve is kokan bu beldeyi mamur hale getireceklerinden asla şüphe etmiyorum.”
Bandırmalılar, ATATÜRK’ün bu güvenini boşa çıkarmamış ve işgal sonrası yaşanan yangında harap olmuş o mahzun kenti, bugünün çağdaş Bandırmasına dönüştürmeyi başarmışlardır.
BANDIRMA GERÇEK - SERHAT OZAR