Balıkesir MYO 'da İşçi Sağlığı Semineri Gerçekleştirildi

Balıkesir MYO’da “İşçi Sağlığı, İş Güvenliği, İlk Yardım” Semineri

Balıkesir Meslek Yüksekokulu Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü tarafından öğretim elemanlarına ve öğrencilere yönelik, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, İlk Yardım” konulu seminer düzenlendi.

Çanakkale Şehitleri ve Ankara’daki terör saldırısında yaşamını yitiren şehitler için saygı duruşuyla başlayan seminerde, Öğr. Gör. Burcu Aydemir, iş güvenliğinin önemi, ülkemizde her yıl meydana gelen iş kazalarının nedenleri ve bilirkişi olarak karşılaştığı iş kazaları hakkındaki deneyimleri hakkında bilgiler paylaştı. İş Güvenliği Uzmanı Makine Mühendisi Tülay Büyükışık ise risk analizinin ve acil eylem planının tanımını yaparak, atölyelerde ve şantiyelerde çalışma sırasında dikkat edilecek hususlar ile alınacak iş güvenliği önlemlerini anlattı. Dr. Mithat Çıtak da, ilk yardım hakkındaki önemli temel bilgileri paylaşarak, öğrencilerin katılımıyla küçük bir uygulama gerçekleştirdi.

Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Fatmagül Tolun, Balıkesir MYO’nun teknik bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin gerek stajlarda, gerek derslerin uygulamalarında, gerekse mezuniyet sonrası iş hayatında atölyelerde çalıştığını, bu nedenle iş güvenliğinin önemini düşünerek seçmeli dersler kapsamında, İş Güvenliği ve İşci Sağlığı dersinin açıldığını ve 4 öğretim yılından bu yana öğrencilere bu dersin verildiğini belirtti. İş Güvenliği Yasasının 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren resmi kurumlarda ve okullarda da yürürlüğe gireceğinin altını çizen Tolun, seminerin, hem akademik personel, hem de öğrenciler için faydalı bir eğitim fırsatı olması nedeniyle katılımcılara teşekkür etti.

Seminer, soru cevap bölümünün ardından; Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Rifat Çapan’ın ve Bölüm Başkanı Dr. Fatmagül Tolun’un katılımcılara teşekkür belgelerini sunmalarıyla sona erdi.

SELİMHAN BİLGİN - BG HABER