Balıkesir'de 21 Kişi Gözaltına Alındı

Balıkesir'de, önceden belirlenen adreslere eş zamanlı olarak operasyon düzenledi. Operasyonda şirket yöneticileri Fethullah Gülen'e bağlı örgütün Balıkesir  kurucu ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu iddia edilen 21 kişiden 18'i yakalanarak gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında yurt dışında bulunan  il sorumlularının da arandığı belirtildi.

Terör örgütü kurmak ve yönetmek, alt yöneticisi olmak, üye olmak ve finans sağlamak dini duyguların istismar edilmesi suretiyle nitelikli dolandırıcılık, terörizm finansmanının önlenmesi kanununa muhalefet ve vergi usul kanununa muhalefet suçlarından gözaltına alınan şüphelilerin, emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

Dolandırıcılığın vatandaşlardan kurban bağışı sağlayıp bayram  öncesinde kestirip yemek şirketlerine satılmasıyla bağlantı kurularak soruşturmanın genişletildiği bildirildi.

Öte yandan, geçtiğimiz gün örgütün Bursa imamlarına yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 20 kişi de sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Zanlıların, FETÖ/PDY'nin Bursa'daki ana yönetim yapısını oluşturdukları iddiasıyla  örgütün amaçları doğrultusunda üstyapıdan gelen talimatları uygulamaya koydukları ve alt kadrolara ulaştırdıkları, Bursa'daki finans, bürokrasi ve eğitim gibi alanlarda örgütün faaliyetlerini organize ettikleri ve FETÖ/PDY'ye eleman sağladıkları öne sürülmüştü.

H.İ.-BG