Bandırma Çekirdek Tiyatrodan Yeni Oyun...

Bandırma Çekirdek Tiyatro, Kasım ayında yeni oyunları ‘Senin De Öleceğin Varmış’ ile 6. Sezonlarına merhaba demeye hazırlanıyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni Burcu Önat ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
CD - Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
BÖ- Bandırma doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Aynı zaman da İş Güvenliği Uzmanıyım. Çekirdek Tiyatro ile tanıştım ve çok özlediğim tiyatroya tekrar başlamaya karar verdim.

CD- Çekirdek Tiyatro ile tanışmanız nasıl oldu?
BÖ- Bandırma’ya geri döndükten sonra bir arkadaşım vasıtasıyla Çekirdek Tiyatro’nun  ‘’Çanta’’ adlı oyununun provalarına izledim ve oyunu gerçekten çok beğendim. Üniversite bittiğinde bitti sandığım tiyatro aşkı tekrar alevlendi. İki yıldır da bu kadronun içindeyim.

CD- Peki siz tiyatroya nasıl başladınız?
BÖ- Benim tiyatroya başlamam lise dönemine denk geliyor. Kemal Pireci Lisesi mezunuyum. O dönemde Ayla Saatçi ve Ahmet Tok’un yönettiği  ‘’Zafer Yolu ‘’ adlı bir oyun sahneye koyulacaktı. Ayla Hocam ısrarla provalara katılmamı istiyordu. Utana sıkıla girdiğim o seçmeler  ve utangaç sahne hallerimden sonra tiyatro vazgeçilmezim oldu. O dönem beni desteklediği ve bana inandığı için Ayla Saatçi Hocama çok şey borçluyum.

CD- Sonraki süreç nasıl gelişti?
BÖ- Çukurova Üniversitesini kazanır kazanmaz ilk işim okulun tiyatro koluna kaydımı yaptırmak oldu. Asıl tiyatro eğitimini de dört yıl boyunca orda aldım zaten. Çok faydalı ve çok güzel  bir oluşumdu. Çukurova Üniversitesi Tiyatro Kolu’nun benim gelişimim de katkısı büyüktür.
Yönetmen yardımcılığı, reji asistanlığı, oyunculuk, drama eğitmenliği yaptım. Dekor yapımı, kostüm seçimi, ışık müzik gibi teknik konular ve tiyatroya dair ne varsa orda öğrendim. Üniversitenin üçüncü yılında Başkan yardımcılığı, dördüncü yılında Başkanlığa seçildim. Üniversite bitince tiyatroya bir süre ara vermek zorunda kaldım.

CD- Rol aldığınız oyunlar hangileri?
BÖ- Zafer yolu, Suçlular Çağı Suçsuzlar Çağı, Hayvan Çiftliği, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Çeşitli Skeçler ve Senin De Öleceğin Varmış.

CD- Biraz da Çekirdek Tiyatro'dan konuşalım..
BÖ- Çekirdek Tiyatro 2012 yılında Fuat Kurumahmut öncülüğünde çalışmalarına başladı. Bugüne kadar "Çiftlikteki Hırsız" ve "Mavi Tavşan" adlı çocuk oyunlarından başka "Ben Mimar Sinan", "Çanta"  ve "Ters Yüz" adlı oyunlarla izleyici karşısına çıktı.
Oyuncu kadromuz gündüzleri işlerinde çalışan, akşamları provalara katılan özverili insanlar. Hedefimiz amatör bir ruhla, elimizden geldiğince profesyonel işler ortaya çıkarabilmek.

CD- Gelelim  "Senin de Öleceğin Varmış" adlı oyununuza…
BÖ- "Senin de Öleceğin Varmış" benim yazdığım, yönettiğim ve oynayacağım bir oyun. Yazdığım ilk komedi oyunu. Yaklaşık yirmi gün geceli gündüzlü bir çalışmanın ürünü.

CD- Yazmak, yönetmek ve oynamak zor olmadı mı?
BÖ- Tiyatroyu o kadar çok özlemişim ki zor olur mu olmaz mı diye düşünmeden işe giriştim. İtiraf ediyorum, bazı zorlukları oldu ama tiyatro kurucumuz Fuat Abi ve oyuncu kadromuzdan Efecan'ın desteğini her zaman hissettim. Kadromuz o kadar heyecanlı ve azimli bir kadro ki motivasyonumun düşmesine asla izin vermediler.

CD- Oyunu yazarken en büyük sıkıntınız ne oldu?
BÖ- İnanmayacaksınız ama oyunu yazarken değil de isim ararken çok büyük sıkıntı yaşadım. Oyunun ismi birkaç kez değişti. Oyunun ismiyle ilgili oylamalar yapıldı. Komik bir süreçti.

CD-Oyunun konusuyla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? Bandırmalı tiyatroseverleri neler bekliyor?
BÖ- Selim Çınar ünlü bir yönetmendir. Yönetmen’in eşi Melda’nın hayattaki en büyük hayali yazdığı senaryolardan birinin Selim tarafından beğenilip, filminin çekilmesidir. Eşini bu konuda bir türlü ikna edemeyen Melda, en yakın arkadaşı Arda ve Arda'nın ablası Seda’dan yardım ister. Bu arada Selim senaryosunu beğendiği Yaman Bey’i anlaşma imzalamak üzere akşam yemeğine davet etmiştir. Melda arkadaşlarıyla birlikte bu anlaşmanın imzalanmaması için elinden geleni yaparken hiç hesapta olmayan bir şey olur.
Oyunumuz sürpriz finaliyle herkesi şaşırtacak. Ters köşe senaryoları seven tiyatroseverleri mutlaka oyunumuza bekliyoruz.

CD- Provalar ne kadar sürdü?
BÖ- Provalarımız 6 ay sürdü. Son bir aydır neredeyse haftanın 4 -5 günü çalıştık.

CD- Oyuncu kadronuzdan bahseder misiniz?
BÖ -"Senin de Öleceğin Varmış"’ beş kişilik bir oyun. Yönetmen Selim'i oynayan Fuat Abi belirttiğim gibi Çekirdek Tiyatro’nun kurucusu. "Çanta", "Benim Adım Mimar Sinan", " Mavi Tavşan"  ve "Çiftlikteki Hırsız"ın yönetmeni.
Yaman Güngör'ü oynayan Fırat, Hasat Sahne Sanatları'nın yöneticilerinden biri, aynı zaman da Salsa Dans Eğitmeni.
Melda'nın en yakın arkadaşı Arda’yı oynayan Efecan "Bir Lokma Tak Tak"ın sahibi. "Ters Yüz" adlı oyunun yönetmeni.
Arda’nın Ablası Seda'yı oynayan Seda aramıza son katılan arkadaşımız.
Ve ben…

CD- Neden yazılmış oyunları kullanmak yerine kendi yazdığınız bir oyunu tercih ettiniz?
BÖ-Ben zaten hikaye, deneme, skeç yazıyordum. Bir tiyatro oyunu yazmayı da uzun zamandır istiyordum. Grup arkadaşlarımın da desteğiyle elimden geleni yaptım. Ortaya çok keyifli bir iş çıktı.

CD- Peki başka oyunlar olacak mı?
BÖ- Sinerjisi bu kadar tutmuş bir grup olur da yeni oyunlar olmaz mı hiç? Ama öncelikle yeni oyunumuzun tadını çıkarmak istiyoruz. "Senin de Öleceğin Varmış" adlı oyunumuzla turneler düzenlemek ve festivallere katılmak istiyoruz.
CD-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
BÖ- Oyun yazma ve yönetme sürecinde bana olan desteğini her zaman hissettiren grup arkadaşlarım Fuat Kurumahmut, Efecan Satıcı, Fırat Güner, Seda Zeren, Volkan Zeren’e;
Prova yapmamıza olanak tanıyan Hasat Sahne Sanatları'nın yöneticileri Burak ve Fırat Güner’e;
Çekirdek Tiyatro’nun Bandırmalı tiyatro severlerle buluşmasına imkan tanıyan Sayın Belediye Başkanımız Dursun Mirza'ya;
Afişimizi tasarlayan Musa Çinte'ye;
Ve her zaman yanımda olan anne ve babama teşekkürü bir borç bilirim. 19 Kasım Pazar Günü saat 20.00 ‘de tüm tiyatro severleri oyunumuza bekliyoruz.
Başarılar dileriz.. 

BANDIRMA GERÇEK-Editör, C.DOĞAN