Bandırma Deniz Uçağına Sahip Çıkamadı

BANDIRMA DENİZ UÇAĞINA SAHİP ÇIKAMADI.
Bandırma İstanbul arası ulaşımı  yarım saat gibi kısa bir süreye indiren ve acil durumlar dahil sosyal faydası yüksek hizmet olarak metropol İstanbul'a en kısa sürede ulaşımı sağlayan Deniz Uçağı seferlerinin  kaldırılması kararı Bandırma'da üzüntüyle karşılandı.

Bilindiği gibi Bandırma Ticaret Odasının girişimiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından olan Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği Turizm San. Ve Tic. A.Ş (Burulaş) Bandırma-İstanbul Haliç arasında  deniz uçağı seferlerini başlatmıştı. İş adamlarına ve oda üyelerinede indirimli seyahat sağlayarak hizmet veren deniz uçağı seferleri Bandırma için önemli bir hizmet ihtiyacına yanıt veriyordu. Bandırmanın Sesi haber sitesinden edinilen bilgiye göre seferlerin durdurulması kararının  ardından Bandırma Liman Başkanlığı’nın, Çelebi Bandırma Limanı İşletmesinden iskelenin işletme izninin düşürülmesini talep ettiği bildirildi. Burulaş’ın mayıs ayının ilk haftasında sahil bandında bulunan deniz uçağı iskelesinin sökümüne başlayacağı öğrenildi.
Burulaş’ın Gemlik ve Bandırma’dan Haliç’e düzenlenen seferleri durdurmasında, uçakların bakım ve ekip ücreti olarak Bon Air’e ödenmesi gereken 500 bin TL tutarındaki borcun ödenmemesinin önemli etkisinin bulunduğu öne sürülüyor.
Hatırlanacağı üzere Burulaş, Bon Air şirketinden ilk başta kiraladığı 18 yolcu kapasiteli uçağı daha sonra da satın almıştı. Burulaş, sonrasında Intercity’ye ait Cessna tipi Amphibian uçağı da satın aldı. Ancak bakım, ekip ve yetki karşılığı ödenmesi gereken para Bon Air’e yapılmadı. Yaklaşık 500 bin TL’lik alacağının ödenmesi için Burulaş’a ihtar gönderen Bon Air, ödemelerini tahsil edemeyince ekiplerini uçuştan çekme kararı aldı.Burulaş, bir süre Sea Bird ile aynı güzergahta taşımacılık yapmış ancak taraflar arasındaki uyuşmazlık sonrası anlaşma sona erdirilmişti.

BUSE EROL-BG HABER